Život je neustále v pohybe, vďaka Bohu za to. Keď už nemôžeme zostávať stále hore, vznášať sa v oblakoch, tak sa aspoň môžeme hojdať na hojdačke. Hlavne, že nemusíme zostať natrvalo dole. Skúsenosti ma naučili, že nič v živote nie je definitívne. Ani to dobré, a preto si to treba vážiť a tešiť sa z toho, ale ani to zlé nezostane „na pujt“ (ako hovorí moja malá neter, ktorá zatiaľ nevie vysloviť f ani r :-)).

Takže, už ma trochu prešla tá depka z predošlého príspevku, moja hojdačka sa zase dvíha hore a naberám optimizmus. Kontroly u lekárov ma vždy stlačia k tvrdej zemi (z dôvodov, ktoré som spomínala minule), ale po čase to zase povolí a znova naberiem dych. A okrem toho, minulý týždeň som mala dva pozitívne zážitky, ktoré mi tiež nakopli hojdačku tým správnym smerom.

Bola som, ako každý rok, na preventívke u zubárky. Najskôr som si v čakárni odsedela asi tak 1,5 hodiny a trošku s napätím čakala, čo bude. Ale dopadlo to veľmi dobre, nič mi na zuboch nenašla. Dokonca mi nevyčítala ani zubný kameň. To je veľmi potešujúca správa pre človeka, ktorému sa do života natlačil ujo Sjögren. Tento pán totiž vie narobiť šarapatu aj v ústach a na zuboch. Znížené množstvo slín alebo ich zmenená kvalita spôsobujú zvýšené usádzanie baktérií, kameňa, zápaly ďasien, zubné kazy, poškodenie skloviny… Ale keď sa človek o svoje zuby poctivo stará, investuje do kvalitných prípravkov a pravidelnej návštevy dentálnej hygieničky, dá sa týmto problémom predísť alebo ich aspoň spomaliť, oddialiť (aj keď to nie je lacný špás, ale inak to žiaľ nejde). Výsledok z tohtoročnej preventívky je teda pre mňa povzbudivou odmenou za moju vynaloženú námahu. 

No a druhý pekný zážitok som mala na návšteve u jednej výživovej poradkyne. Výživových poradcov je už v dnešnej dobe kopec, na každom rohu vám niekto ponúka výživové doplnky, ktoré vám zaručene pomôžu schudnúť, pribrať alebo poriešiť akékoľvek iné zdravotné problémy. Ale len máloktorý z poradcov sa naozaj vyzná a venuje sa človeku, nie len predaju doplnkov. Už som ich navštívila niekoľko, takže žiaľ viem, o čom píšem. Táto pani, ktorá ma milo prekvapila, síce tiež ponúka výživové doplnky, ale keď som povedala, že chcem iba pomôcť s mojim jedálničkom, nemala problém. Bez toho, že by sa zmienila o predaji akéhokoľvek produktu, sadla si so mnou a prebrala moje stravovanie. Dokonca sa vyznala v bezlepkovej, bezmliečnej aj nízkohistamínovej diéte (a to už je čo povedať, ani samotní lekári sa v tom poriadne nevyznajú – teda česť výnimkám). Ja sama som si o tejto problematike načítala už kopec článkov a štúdií, môj stav ma donútil, a preto veľmi kladne hodnotím, keď natrafím na niekoho, kto o tom vie ešte o trochu viac ako ja :-) .

 

Pani si urobila na mňa čas, podebatovala so mnou, vysvetlila a poradila zopár vecí a to všetko zdarma. Pri mojich výdavkoch na lieky a špeciálnu stravu ma toto veľmi potešilo. Dobrí ľudia ešte nevymreli. A ešte k tomu mi povedala aj zopár dobrých správ. Povzbudila ma, že môj jedálniček nie je až taký zlý, sú v ňom zastúpené všetky dôležité zložky, takže sa nemusím obávať, že by som mala nejako extrémne nedostatočnú alebo príliš jednostrannú stravu. Druhá vec je, ako sa mi tá strava vstrebáva (resp. nevstrebáva) do tela, ale to už je otázka na iných odborníkov. Na tejto návšteve som chcela iba zhodnotiť moje stravovanie a to sa aj stalo. Pani mi ešte poradila zopár potravín, ktoré by stálo za to vyskúšať, ktoré by v prípade tolerancie mohli byť užitočným prínosom k mojej strave. Keď už musím všetko testovať na vlastnej koži, nech to má aspoň trochu zmysel…

 

Môže sa zdať, že som sa na tejto návšteve dozvedela dosť málo, nejaké okomentovanie jedálnička a odporučenie troch, štyroch potravín na vyskúšanie. Ale pri takto zložitej diéte je každá drobná rada, ktorá ma môže posunúť čo i len o jeden malý krok dopredu, naozaj drahá. V tomto prípade sa dobré rady hľadajú ako ihly v kope sena. A to si asi viete predstaviť, ako poteší, keď človek občas nejakú tú ihlu naozaj nájde.

 

 joni