Na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli 5. decembra mal premiéru  dokumentárny film Veroniky Homolovej Tóthovej „Nehodní žitia?“. Dokument mapuje cestu 11 dospelých telesne postihnutých ľudí, ale približuje aj dôvody absolvovať ju. Cestovali do nemeckých koncentračných táborov Auschwitz 1 a Auschwitz – Birkenau. Prostredníctvom nezabudnuteľnej skúsenosti si hlbšie uvedomili aj vlastné postavenie v dnešnej modernej spoločnosti.  Môžu porovnávať súčasné možnosti s popísanou históriou.

No neustále musíme mať na zreteli aj signály a realitu dnešných čias. Opäť sú tu zoskupenia a hnutia, ktoré aj po siedmych desaťročiach od konca 2. sv. vojny sympatizujú s nezmyselnou ideológiou. Popierajú hrôzy 2. svetovej vojny a jej najväčšie prešľapy v doterajšej histórií ľudstva.

Dokument pripomína, že bolo v koncentračných táboroch popravených 250-300000 ľudských bytostí LEN PRETO, že sa odlišovali od „rasového ideálu“ svojim telesným či psychickým „poškodením“.

Film „Nehodní žitia?“ bol vďaka iniciatíve poslankyne EP Janky Žitňanskej premietaný na pôde Európskeho parlamentu. Premietanie sa uskutočnilo za účasti veľkej skupiny ľudí s ŤZP, ale aj českej europoslankyne Oľgy Sehnalovej, belgická europoslankyňa Helga Stevens, slovenského veľvyslanca a ďalších osobnosti, no hlavne aj za účasti Veroniky Homolovej Tóthovej a autorky námetu  a myšlienky na realizáciu návštevy bývalého koncentračného tábora v Osvienčime Moniky Ščevovichovej.

Kto ste dokument ešte nevideli, môžete si ho pozrieť tu: https://plus.joj.sk/nehodni-zitia/archiv/2017-02-23-nehodni-zitia