> Leto a jeseň v Banskej Bystrici
Leto a jeseň v Banskej Bystrici

Leitmotívom činnosti mnohých pobočiek je v tomto roku snaha  prispôsobiť sa zmeneným podmienkam koronakrízových časov. Myslíme si, že sme túto vec spoločnými silami zvládli, ba trúfame si povedať, že nepriaznivé podmienky nás dokonca motivovali k ďalším aktivitám.

V našich podmienkach prispôsobiť sa znamenalo preferovať aktivity pohybové, v exteriéri. V mnohom nám pomohol ďalší ročník nášho projektu “Rozhýbme sa s nordic walking”.  Aktívny pohyb vytváraný týmto projektom predstavuje využívanie techniky nordic walking chôdze, ku ktorému sa pridružilo pravidelné cvičenie jógy vo verzii pre reumatikov. Počas trvania projektu vznikla solídna tradícia pravidelných stretnutí. Vytvoril sa návyk hýbať sa, ktorého benefitom bolo aj sformovania sa zdielneho spoločenstva.

Tešíme sa, že sme mohli privítať reumatické leto aktívne a s radosťou. V prvom rade radi konštatujeme, že chôdza nordic walking a jóga pre reumatikov v Bystrici pravidelne nachádzajú svojich skalných nadšencov. Tí sa stretávajú jedenkrát do týždňa, aby pohybom utužovali svoje zdravie. Bonusom je možnosť spoločných posedení pri kávičke po tréningu.

Okrem pravidelnej chôdze, ktorú realizujeme v areáli parku pod Pamätníkom SNP, organizujeme aj turistické nordic vychádzky do okolia nášho mesta a tu je vždy možnosť objavovať niečo nové.

A tak sa stalo, že sa nám podarilo spojiť výlet do Slovenskej Ľupče s kultúrnym zážitkom návštevy zámku a divadelného predstavenia miestnych ochotníkov, alebo sme mohli navštíviť  Bystriansku jaskyňu, moštenické minerálne pramene či arborétum vo Zvolene. Spoločným menovateľom akcií bola výborná nálada a tá je tou najlepšou reklamou na naše ďalšie podujatia.

Ťahúňom našej reumatickej jesene bol už piaty ročník obľúbených prednáškových stretnutí s lekármi pod názvom „Beseda s lekármi bez bieleho plášťa“. Podujatie sľubovalo zaujímavé prednášky na témy diagnostiky a liečby zápalových ochorení, vzťahu reumy a Covid-u a ochorení vyplývajúcich z reumatických ochorení. V prvej časti prednášajúce MUDr. Kmečová, MUDr. Škamlová a MUDr. Tuchyňová formou prezentácií jasne, zrozumiteľne a zaujímavo objasnili problematiku, ktorá bola náplňou ich prednášok. S radosťou sme prijali, že sa na konci stretnutia  bezozvyšku vyplnil priestor na otázky nás, pacientov.

Na záver len jeden postreh: sme veľmi radi súčasťou takého veľkého 30 ročného spoločenstva, akým je Liga proti reumatizmu na Slovensku. Cítime vašu podporu a ďakujeme za ňu.

-jb-

—————
Téma: MP Banská Bystrica

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
A opäť sme tu s ponukou a možnosťou hlasovať za nominované mediálne príspevky KROK 2023, ktoré informovali o živote s reumatickým ochorením a možnostiach ich liečby.
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.