> Činnosť MP Levice v máji až júli 2023
Činnosť MP Levice v máji až júli 2023

Ťažiskom našej činnosti boli prechádzky s Nordic Walking paličkami – v terminológii našej MP „paličkovanie“ – a to nielen v blízkom prostredí nášho regiónu, ale kvôli poznávaniu Slovenska a jeho zaujímavostí i v jeho širšom okolí.  Tak sa v máji niekoľko členov presunulo vlakom do kúpeľov Sliač, aby navštívili predsedníčku MP, ktorá tam bola na liečebnom pobyte. Užívali si krásy tamojšej jarnej prírody, ochutnali vodu z minerálnych prameňov, ale aj kávičku v miestnej cukrárni. Výlet ukončili osviežením v termálnom bazéne.

V júni sme navštívili knižnicu pri kaštieli v Oponiciach, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti z histórie rodu Apponyiovcov, prezreli sme si aj kaštieľ prerobený na hotel. Zopár odvážnejších členiek vypochodovalo na zrúcaniny Oponického hradu, ostatné si prezreli kryptu všetkých troch bratov Apponyiovcov v neďalekom kostole a potom si užívali chládok v zeleni rozľahlého parku pri kaštieli.

Začiatkom júla zorganizovala jedna z našich členiek výstup so sprievodcom na rozhľadňu nad vodnou nádržou v Bátovciach. Vodná hladina a jej okolie je rajom pre rybárov a poľovníkov, v lete pre smelých plavcov a v zime pre /kraso/korčuliarov a hokejistov. Z rozhľadne je krásny výhľad na  blízke i vzdialenejšie kopce, dá sa z nej prejsť lesom do obce Pečenice, podľa ktorej je pomenovaný „pečenický val“, ale je známy aj pod názvom Val obrov a patrí k tajomným miestam Slovenska. Ide o skalné zvyšky opevnenia postaveného nevedno kým a proti komu a tiahne sa pravdepodobne z Maďarska až na sever do Poľska.

Pri zostupe k vodnej nádrži inou cestou sme obdivovali viničky s chatkami /do jednej z nich sme boli pozvaní na malú ochutnávku/ a dokonca i levanduľové pole, podľa ktorého má chotár okolo neho názov Levanduľovo. Na záver našej túry nás naša milá organizátorka pozvala na chutné občerstvenie do svojej rodinnej chatky. Také chutné pečené špekáčiky… Pridávam recept, ktorý nájdete tu.

Autorka článku: Eva Molnárová

Foto: Ružena Vargová

—————
Téma: MP Levice

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Manifest EULAR 2024 - 2029 vyzýva na koordinovanú európsku reakciu na ochranu občanov z krajín Európy, systémov zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ako aj hospodárstva pred vplyvom reumatických a muskuloskeletálnych ochorení (RMO). Manifest predstavia na kongrese EULAR 2024 vo Viedni...
Pani Ivanke, krásnej mladej žene, trvalo sedem rokov, kým sa vyrovnala so skutočnosťou, že ochorela na reumatoidnú artritídu a prestala sa ľutovať. Ako to máte Vy?
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.