> Diéta pri reume
Diéta pri reume

Aká diéta je vhodná pre reumatika?
Reumatik by si mal vyberať vhodné potraviny v prvom rade podľa ich schopnosti ovplyvňovať zápalový proces. Reumatik by mal uprednostniť konzumáciu všetkých potravín, ktoré prirodzene prispievajú k zníženiu, tlmeniu zápalov a dopĺňať ich ostatnými potravinami, ktoré majú neutrálny vplyv na zápal.


Potraviny znižujúce zápal, zoradené podľa významu od najdôležitejších:

Rybí olej
Rybí olej je najbohatším zdrojom protizápalovo pôsobiacich omega-3 mastných kyselín. Užívanie v kapsuliach je pre reumatika veľmi drahé, odporúčame prirodzený rybí olej, ktorý umožňuje dopriať si potrebnú dávku za prijateľnú cenu. Dnes už navyše existuje vysoko čistený rybí olej bez zápachu, užívať v dávke polievková lyžica denne.

Tučné severské ryby
Severské tučné ryby, losos, sú najbohatšie na obsah omega-3 mastných kyselín. Nesmú byť však nakladané v rastlinnom oleji alebo pripravované vysmážaním na repkovom, slnečnicovom a sójovom oleji. Tieto rastlinné oleje s vysokou prevahou prozápalových omega-6 mastných kyselín znehodnotia liečebný prínos konzumácie omega-3 z rýb.

Ľanový olej
Ľanový olej pomáha, nakoľko je najbohatší rastlinný zdroj omega-3 obsahujúci 50% ALA. Nevýhodou v porovnaní s rybím olejom je nutnosť premeny ALA v tele na protizápalovo účinné EPA a DHA. Táto premena prebieha u mladých ľudí v rozsahu približne 10 % a vekom sa znižuje, takže starší ľudia nedokážu využiť ľanový olej na tvorbu protizápalových látok, využívajú ho len ako zdroj energie.

Zelený čaj
Je veľmi účinným doplnkom liečby reumatika. Liečebná denná dávka sa odporúča na 4 až 6 vrecúšok zeleného čaju rozdeleného do viac porcií (2-3 porcie uvarené z dvoch vrecúšok čaju) s vynechaním večernej dávky, pretože obsahuje kofeín a spôsobuje nespavosť. Zelený čaj je potrebné užívať dlhodobo, po zlepšení stavu prejsť na udržiavaciu dávku 2 vrecká denne.

Surová zelenina
Surová zelenina obsahuje enzýmy, ktoré prirodzene pomáhajú odbúravať z tela vzniknuté zápalové látky (imunokomplexy). Pôsobenie surovej potravy v črevnej sliznici znižuje zápaly.

Olivový olej
Olivový olej je pre reumatika jediným vhodným rastlinným olejom. Obsahuje do 70% mononenasýtenej omega-9 kyseliny olejovej, ktorá má neutrálny vplyv na tvorbu zápalových látok. Navyše obsahuje z rastlinných olejov najmenej prozápalových omega-6 (do 10%), kým slnečnicový, repkový a sójový olej obsahujú až 50% prozápalových omega-6 mastných kyselín. Olivový olej navyše obsahuje flavonoidy, ktoré tiež významne prispievajú k tlmeniu zápalov.


Na čom má vysmážať reumatik, keď slnečnicový, repkový a sójový olej sú z hľadiska prozápalového pôsobenia veľmi nevhodné?
Pre reumatika na vysmážanie je vhodný akýkoľvek prirodzený tuk alebo olej v prvom rade s nízkym obsahom omega-6 nenasýtených mastných kyselín a zároveň odolný voči prepaľovaniu = tepelne stabilný.

Môžem na olivovom oleji vysmážať?
Je to možné, dokonca olivový olej je tepelne oveľa odolnejší, ako pre reumatikov nevhodné slnečnicové alebo repkové oleje. Na vysmážanie je obzvlášť vhodný rafinovaný olivový olej (lacnejší), ktorý neobsahuje flavonoidy, má typickú žltú farbu a v obchodoch býva označený ako OLIVE POMACE – olej z olivových pokrutín.
Panenský olivový olej zelenej farby obsahuje flavonoidy, ktoré sa zahrievaním znehodnocujú, rozkladajú, môžu vytvárať škodlivé rozkladné produkty. Olivový olej lisovaný za studena – panenský – je vhodný na studené pokrmy, kde sa zachovávajú blahodárne antioxidačné a protizápalové účinky flavonoidov.

Tuky na vysmážanie dieteticky vhodné pre reumatikov, spĺňajúce obe najdôležitejšie podmienky, sú:
olivový olej  – pomerne vysoko tepelne odolný, do 180 stupňov
palmový olej – tepelne ešte odolnejší ako olivový olej, do 190 stupňov
kokosový olej – na prípravu sladkých jedál, palaciniek, tepelne najodolnejší, rozkladá sa až pri 240 stupňoch
bravčová masť– tepelne veľmi odolný tuk do 190 stupňov
prepustené kravské maslo (zbavené vody) – vhodné do zákuskov, koláčov, pečiva ako náhrada za rastlinné oleje

Z uvedených dieteticky vhodných tukov sa v tele nemôžu vytvárať prozápalovo pôsobiace látky, ich konzumáciou sa zbytočne nezhoršuje priebeh ochorenia. Minimálne množstvá omega-6 mastných kyselín obsiahnutých v uvedených tukoch a olejoch sa dajú diétne oveľa účinnejšie vyvažovať pravidelným príjmom omega-3 (rybieho oleja).


Bravčový tuk a kravské maslo obsahujú predsa cholesterol, nezvýši sa tým riziko srdcovo cievnych ochorení?
Paradoxne nie. Cholesterol sa dokáže v cievach usadzovať a spôsobovať aterosklerózu len a práve s pomocou zápalových procesov a vysokej zrážanlivosti krvi. Práve nevhodné rastlinné tuky provokujúce zápaly a zvyšujúce zrážanlivosť krvi umožňujú cholesterolu spôsobovať dobre známe zdravotné problémy. Niektoré národy konzumujú len živočíšne tuky a nepoznajú vysoký tlak a kardiovaskulárne ochorenia.


Nevhodné potraviny pri reume:
Slnečnicový, sójový a repkový olej, kešu a arašidové oriešky, rastlinné maslá (vysoká prevaha omega-6), červené mäso obsahujúce veľké množstvo hémového železa podporujúceho zápaly, čokoláda, nutella, alkohol – úplne vylúčiť.

Autor: PharmDr. Jozef Zima http://www.nutraceutica.sk

—————
Téma: Strava

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...