> Krok 2008
Krok 2008Vyhodnotenie KROK 2008

Nultý ročník Novinárskej pocty KROK bol skúšobný. Boli v ňom zahrnuté príspevky, ktoré médiá uverejnili v období od roku 2000 – 2008.

 

 

 


Výsledky hlasovania:
I. miesto: Petra Jedličková – Myslela som si, že dcéra zomiera  
II. miesto: Adriana Fábryová – Nechcem, aby si nosila palicu
III. miesto: Anna Konečná – Každý deň s úsmevom
IV. miesto: Jana Pifflová Španková, MEDICÍNA 6/2008 – STV
           Reumatoidná artritída – bolesti a obmedzenia po celý život?
V. miesto: Telo plné bolesti – Martina Godányiová

Ďalšie príspevky:
Zuzana Gulová, STV: Viac ako 50.000 Slovákov trpí reumatoidnou artritídou
Andrea Eliášová: Na vozíku neskončím
Petra Jedličková: Prečo aj deti?
Monika Bothová: Som dobrá matka, hoci nikdy nenaučím syna lyžovať
Adriana Fábryová: Môj výstup na K2 – Martin Tudík
Monika Bothová: „Doktorka“ Elisa – Veronika Červenáková
Katarína Bánska: Liga proti reumatizmu SR – odborný zjazd v B.B. 2007
Rastislav Samák: Reumatici trpia, ale berú život s radosťou R-IP v T.T.

Spolu hlasovalo: 325 respondentov

Vyhlásenie výsledkov nultého ročníka novinárskej pocty KROK 2008 sa uskutočnilo 24. októbra 2009. Nominovaných bolo 13 príspevkov, ktoré by sa dali rozdeliť do kategórie printové články a rozhovory a televízne relácie.
V kategórii printové uspeli:
I.    miesto: Petra Jedličková s článkom o Veronike Červenákovej s názvom Myslela som si, že dcéra zomiera
II.    miesto: Adriana Fábryová s článkom o Ingrid Brečovej s názvom
                Nechcem, aby si nosila palicu
III.    miesto:  Anna Konečná s článkom o Jane Černákovej s názvom
                Každý deň s úsmevom

Ako ocenenie dostali víťazi certifikát a špeciálne, na tento účel pripravené pero so stojanom s vygravírovaným logom súťaže KROK 2008.  Podobne odmenení boli aj všetci aktéri, o ktorých boli príspevky v súťaži a oni dostali od organizátora súťaže Kocky s logom súťaže.

ZOZNAM prihlásených príspevkov do súťaže KROK 2008

01.    Telo plné bolesti – Martina Godányiová                                                                                Život č. 43/2008, Dan Himič
Martina si veľakrát myslela, že sa bude mať už len horšie, a strácala nádej. Našťastie sa mýlila. Teraz je to dobré. Veľa závisí aj od počasia, každá zmena je pre ňu záťaž.
Mnohí si o reume myslia, že je to choroba starých ľudí. Je to však omyl. Reumu si zamieňajú s artrózou, pri ktorej sa vekom či záťažou opotrebujú a zničia chrupavky a kĺby.
Reumatoidná artritída si obeť podľa veku nevyberá.

02.    „Doktorka“ Elisa – Veronika Červenáková                                                                                                       Dieťa nielen pre rodičov č. 6/2007, Monika Bothová
Ochorela ako dvojročné dievčatko. Reumatické bolesti, náročná liečba, procedúry… dnes je všetko inak. Do rodinného života vstúpila „Doktorka“ Elisa. O canisterapii, …prečítajte si článok o tom ako psík pomáha Veronike pri liečbe, polohovaní, precvičovaní jemnej motoriky.

03.    Som dobrá matka, hoci nikdy nenaučím syna lyžovať – Ingrid Brečová
Dieťa nielen pre rodičov č. 2/2008 – Monika Bothová
Reuma – chronické zápalové ochorenie, zlyhanie imunitného systému … Reumatické ochorenie skracuje život, postihuje bez rozdielu veku. Ako sa dá s ochorením žiť, ako dá zvládnuť tehotenstvo a či je tehotenstvo kontraindikáciou sa dozviete v článku.
 
04.    Liga proti reumatizmu na Slovensku  – odborný zjazd v B.B. 2007                 
 Kompendium medicíny č. 12/2007 – Katarína Bánska, PhD.
Liečba a prevencia, správna výživa, možnosť liečby a tiež základné informácie o občianskom združení, kontakty na miestne pobočky a kluby. Dočítate sa o Boľavom kĺbiku, o akcii LPRe- SMR na 51. Zjazde českých a slovenských reumatológov o kampani Dekáda kostí a kĺbov 2000-2010 a Nie ste v tom sami.

05.    Každý deň s úsmevom – Jana Černáková                                                          
Slovenka č. 51/2002 – Anna Konečná
Reumatické ochorenie môže človeka spútať bolesťou a slabšou pohyblivosťou, ale ak jednotlivec zabojuje a nevzdá sa, môže si splniť svoje sny a prežiť plnohodnotný život v harmónii a s optimizmom.

06.    Reumatoidná artritída – bolesti a obmedzenia po celý život?                                                                                                                                                                 
Medicína 6/2008 – Jana Španková, STV Bratislava
Málokto z nás si uvedomuje samozrejmosť bežnej chôdze – jednoduchej schopnosti vykročiť a ísť tam kam ma nohy ponesú… Lenže asi 50 tisíc Slovákov a desiatky miliónov Európanov to nemajú až také jednoduché. Obyčajný krôčik je náročný boj s celoživotným spoločníkom – bolesťou. Stará známa reuma ich uväznila vo svojom tele…

07.    Na vozíku neskončím – Gabriela Černá
      Zdravie č. 10/2002 – Andrea Eliášová
O témach všedných i tabuizovaných sa ako jedna z prvých rozhodla prehovoriť Gabika Černá, keď v roku 2002 poskytla rozhovor a odhalila rúško tajomstva svojho života a pohľad na veci každodenné i výnimočné. Gabika dnes už behá bez bariel i vozíka a splnila si predsavzatie, že na vozíku neskončí.                                                                                                
08.    Viac ako 50.000 Slovákov trpí reumatoidnou artritídou
      STV Bratislava, Zuzana Gulová
V stručnej reportáži, ktorá bola odvysielaná na STV 12.10.2008, divákom priblížili pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu, tému života s chronickým ochorením a tiež, že bolesť kĺbov je každodenná krížová cesta pre viac ako 50 tisíc Slovákov. Podľa odhadov práve toľko ľudí u nás trpí na zákernú reumatoidnú artritídu. Vek ani pohlavie si choroba nevyberá.

09.     Nechcem, aby si nosila palicu – Ingrid Brečová
       Zdravie č. 1/2007, Adriana Fábryová
Juvenilnú idiopatickú artritídu má od ôsmych rokov, napriek bolestiam sa zaradila do pracovného, spoločenského života. O materstve, o behu na dlhé trate, o tom ako sa dá reumatické ochorenie zvládnuť… o životnom príbehu mladej ženy – matky reumatičky sa dozviete viac v článku

10.     Môj výstup na K2 – Martin Tudík
       Zdravie č. 10/2006 – Adriana Fábryová
Životný príbeh muža s Bechterevovou chorobou, ktorý sa v rámci možností cíti zdravý. Ako sa zmenil život architekta, keď telo prestávalo poslúchať, o úľave po biologickej liečbe a tiež o zaujímavých a originálnych dielkach, ktoré vystavoval v galériách sa dočítate viac v článku.

11.     Myslela som si, že dcéra zomiera – Veronika Červenáková
      Zdravie č. 10/2006 – Petra Jedličková
O živote dcéry Veroniky, o dôvere k lekárom a o jej bolestiach, slzách pri cvičení, …spomína na ťažké začiatky s chorobou jej mama Beáta, ktorá nikdy neoľutovala, že kariéru vymenila za starostlivosť o choré dieťa. Biologická liečba dáva nádej, že život s reumatickým ochorením získa nový rozmer. Aj o tom sa dočítate v článku.

12.     Prečo aj deti? – MUDr. Elena Košková      
         Zdravie č. 10/2006 – Petra Jedličková
Čo môže vyvolať reumu, ako si má rodič všimnúť, že je jeho dieťa choré, kde hľadať pomoc? O tom, ale i o najnovšej liečebnej metóde – biologickej liečbe, jej význame rozpráva detská reumatologička z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

13.    Reumatici trpia, ale berú život s radosťou – rekondično-integračný pobyt T.T   Trenčiansky Blesk č. 10/2007 – Rastislav Samák
Krátke výpovede zo života mladých reumatičiek, ktoré nie sú o nič horšie ani lepšie ako ostatní. Iné sú v tom, že majú hendikep. O biologickej liečbe a záľubách pacientky Kristínky, ktorá sa zúčastnila rekondično-integračného pobytu sa dočítate v článku.