> Krok 2010
Krok 2010

 

 

Vyhodnotenie výsledkov hlasovania „KROK 2010“

II. ročníka Novinárskej pocty KROK 2010 bol ukončený dňa 30. septembra  2011 o 24.00 h. hlasovanie ukončil správca www.mojareuma.sk  

a)    Kategória: televízne príspevky v súťaži KROK 2010

1. miesto
TV MARKÍZA – Modré z neba  – PALCULIENKA/NICE
odvysielané 28.04.2010   
režisér: Ivan Holub, produkcia: Ján Melikant, scenár: Mariana Cyprichová,
moderátor: Vilo Rozboril
      počet pridelených hlasov: 508

2. miesto
RTVS – Slovenská televízia, relácia FOKUS zdravie – REUMA
odvysielané 23.11.2010 na Dvojke (Košice)
autor: Jozef Puchala, moderátor: Stanislav Lažo
      počet pridelených hlasov: 496

3. miesto
TV KARPATY – spravodajstvo – reportáž: UVEDENIE DO ŽIVOTA DVD
odvysielané 16.07.2010
moderátorka: Tatiana Hužovičová
      počet pridelených hlasov: 151

4.    Miesto
MTT – Mestská televízia Trnava – spravodajstvo  Liga proti reumatizmu,
odvysielané: 03.05.2010
redaktorka: Ivana Mušková, kameraman: Matej Michalec
        počet pridelených hlasov: 52

b)    Kategória: rozhlasové príspevky v súťaži KROK 2010

1.    miesto
RTVS – Slovenský rozhlas, Martin Jurčo, reportáž – zo slávnostného vyhlásenia výsledkov KROK  
           odvysielané: 25. 10. 2010, 09:20
      počet pridelených hlasov: 126

2. miesto
RTVS – Slovenský rozhlas,  Jozefína Mikovínyová, reportáž – Centrum biologickej liečby
Odvysielané: 23. 02. 2010, 14:51
        počet pridelených hlasov: 78

c)    Kategória: printové príspevky v súťaži KROK 2010

1. miesto
redakcia časopisu PRAVDA: Amerika dala Slovákovi slobodu vo vede, odmenil sa jej miliónmi, autor: Miroslav Čaplovič,
Publikované: 19. marca 2010

      počet pridelených hlasov: 121

2.    miesto
redakcia časopisu PRAVDA: Dôvera pacienta k lekárovi je veľmi dôležitá, tvrdí ortopéd Jakubík,
autorka: Dorota Hudecová,
Publikované: 14. augusta 2010                     
        počet pridelených hlasov: 78

3.    miesto
redakcia časopisu PRAVDA: Bolestivá reuma patrí do rúk lekára,
autorka: Dorota Hudecová,                                                                                    Publikované:15. augusta 2010                                                                                                     
       počet pridelených hlasov: 71

4.    miesto
redakcia časopisu Plus 7: Nevládal som sa pohnúť, autorka: Jozefína Kaššová,                                                                                          publikované: 21.10.2010  

        počet pridelených hlasov: 67

V Piešťanoch 1. októbra 2011

ZOZNAM SÚŤAŽIACICH PRÍSPEVKOV „KROK 2010“

a)    Kategória: televízne príspevky v súťaži KROK 2010

1.    RTVS – Slovenská televízia, relácia FOKUS zdravie – REUMA
odvysielané 23.11.2010 na Dvojke (Košice)
VIDEO a link:http://www.stv.sk/online/archiv/fokus?id=36565&scroll=74
autor: Jozef Puchala, moderátor: Stanislav Lažo
Lekárska veda rozoznáva takmer dvesto reumatických  chorôb a reumatických príznakov. Ich postih a priebeh sa pritom môžu líšiť. Najčastejšie zápalové ochorenie, reumatoidná artritída, postihuje prevažne ľudí v produktívnom veku, či dokonca aj deti. Z nezápalových reumatických ochorení sa najčastejšie vyskytuje osteoartróza, ktoré postihuje najskôr staršie osoby. Aj tieto témy rozoberali s profesorom MUDr. Ivanom Rybárom z NÚRCH Piešťany v kontaktnej televíznej relácii FOKUS.

2.    TV MARKÍZA – Modré z neba  – PALCULIENKA/NICE
odvysielané 28.04.2010  
VIDEO a link: http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/modre-z-neba/41608
režisér: Ivan Holub, produkcia: Ján Melikant, scenár: Mariana Cyprichová,
moderátor: Vilo Rozboril
Obľúbená televízna relácia TV MARKÍZA – Modré z neba – je rodinná show o splnených snoch. Táto emotívna televízna relácia prilákala k obrazovkám koncom apríla 2010 mnohých divákov a zvlášť aj tú časť publika, ktorá pozná život s reumatickým ochorením. Milujúca mamička vysnívala svadobnú cestu do NICE pre svoju dcéru Ivetku a zaťa Robka. Keďže Ivetke od malička poznačilo osud reumatické ochorenie, ich cesta bola zvláštna aj tým, ako krásne vedia spolu s manželom zvládať všetky prekážky a v jedinečnej synchronizácii s humorom vyriešiť každý problém. Ako sa ich svadobná cesta vydarila môžeme sledovať v ukážke.

3.     TV KARPATY – spravodajstvo – reportáž: UVEDENIE DO ŽIVOTA DVD
odvysielané 16.07.2010
moderátorka: Tatiana Hužovičová    
VIDEO reportáže:
Uvedenie do života DVD, ktoré sa uskutočnilo 12. júla 2010  v hoteli Máj v Piešťanoch zaznamenala regionálna televízia TV KARPATY v reportáži odvysielanej 16.07.2010 Na slávnostnom podujatí sa uskutočnil “Krst dvoch DVD“ nahrávok s cvičebnými zostavami pre deti s JIA a pre dospelých s RA. DVD slávnostne uviedla do života posypaním lupienkami ruží bývalá vedúca rehabilitačného oddelenia Národného ústavu reumatických chorôb Helenka Haringová. Podujatie moderovala známa slovenská herečka Bibiana Ondrejková. Sama zdôrazňuje potrebu osvety v tejto oblasti. Pre pacientov s reumatickým ochorením je dôležité systematicky cvičiť každý deň, nové DVD môžu cvičenie uľahčiť. Pacienti i rodičia chorých detí majú z videonahrávky rehabilitačných cvičení radosť.

4.     MTT – Mestská televízia Trnava – spravodajstvo  Liga proti reumatizmu,
odvysielané: 03.05.2010
redaktorka: Ivana Mušková, kameraman: Matej Michalec
VIDEO a link: http://www.mtt.sk/spravodajstvo/trnavsky-magazin/?video=769
Miestna pobočka Ligy proti reumatizmu Trnava je nová, má však už 210 členov.  O reálnom význame výskumu pre zdravie pacientov sa dozvedeli na vzdelávacom popoludní, kde vznikla v máji 2010 reportáž do spravodajstva Mestskej televízie Trnava.
b)    Kategória: rozhlasové príspevky v súťaži KROK 2010

1.    RTVS – Slovenský rozhlas, Martin Jurčo, reportáž – zo slávnostného vyhlásenia výsledkov KROK  
           odvysielané: 25. 10. 2010, 09:20
AUDIO záznam:
Liga  proti  reumatizmu –  Sekcia  mladých  reumatikov  vznikla  v  roku  1998  a  združuje  deti v Klube Kĺbik a mladých  pacientov  do  35  rokov.  Na  začiatku  boli  spoločné  stretnutia  na  rekondičných  pobytoch  v rôznych kúpeľných mestách na Slovensku. Vznik  takéhoto  záujmového  občianskeho združenia  bol  teda  logickým  vyústením  spoločných  aktivít.  Na ich podujatiach sa zúčastňujú  nielen  chorí,  ale  aj ich rodiny, priatelia a  sympatizanti.  Na  jednom  z  podujatí  vznikla  aj  myšlienka  novinárskej  súťaže  Krok,  ktorá  by  cez  novinárov  mohla  viac  propagovať  aktivity  mladých  reumatikov,  a  tak  nepriamo  im  pomáhať.  Prvý  ročník  novinárskej  súťaže  vyhodnotili  23. októbra 2010  v  Piešťanoch.  Viac  sa dozviete v reportáži  Martina  Jurču, ktorý sa na podujatí zúčastnil.

2.    RTVS – Slovenský rpzhlas,  Jozefína Mikovínyová, reportáž – Centrum biologickej liečby
Odvysielané: 23. 02. 2010, 14:51
      AUDIO záznam:
Stuhnutosť  a  neznesiteľné  bolesti, taká  je  reumatická  artritída. Postihuje  ľudí  nielen  vo  vyššom  veku  a  je  často  dôvodom  na  invaliditu.  Pokrokom  je  nová  skupina  liekov,  ktorú  už  niektorí  postihnutí  pacienti  poznajú  pod  názvom  biologická  liečba  reumy.  Účinne  pôsobí  až  na  dve  tretiny  pacientov  a  u  tridsiatich  percent  z  nich  úplne  vymiznú  príznaky  a  zmeny  na  kĺboch.  Centrum  biologickej  liečby  pre  stredné  Slovensko  je  od  leta 2009 v  Rooseveltovej  nemocnici  v  Banskej  Bystrici.  Jozefína  Mikovínyová  sa  o  tejto  liečbe  najskôr  pozhovárala  s pacientkou, potom oslovila vedúcu  lekárku z  Centra  biologickej  liečby  pre  stredné  Slovensko  Zlatu  Kmečovú  z  Rooseveltovej  nemocnice  v  Banskej  Bystrici. Nové  lieky  vedia  do  veľkej  miery  zlepšiť  zdravotný  stav  pacientov  a  skvalitniť  im  život.  

c)    Kategória: printové a internetové príspevky v súťaži KROK 2010

1.  redakcia časopisu PRAVDA: Amerika dala Slovákovi slobodu vo vede, odmenil sa jej miliónmi, autor: Miroslav Čaplovič,
Publikované: 19. marca 2010
link:http://spravy.pravda.sk/amerika-dala-slovakovi-slobodu-vo-vede-odmenil-s…
krátke video:
Ján Vilček (76) pochádza z Bratislavy, kde vyštudoval medicínu. Pôsobil vo Virologickom ústave Československej akadémie vied. Po emigrácii do USA sa zamestnal na Newyorskej univerzite, kde pracuje doteraz. S manželkou Maricou založil Nadáciu Vilček, ktorá zvyšuje povedomie o prínose prisťahovalcov v oblasti umenia a vedy. Každoročne udeľuje ceny v hodnote v prepočte 110-tisíc eur (3,3 milióna Sk). Vilček sa podieľal na vývoji lieku proti artritíde. Väčšinu z príjmov súvisiacich s objavom daroval lekárskej fakulte v New Yorku.  Ako dieťa prežil holokaust, ako nádejný vedec emigroval do USA a za novú šancu, ktorú mu v roku 1964 poskytla Newyorská univerzita, sa jej neskôr rozprávkovo odmenil. Ján Vilček daroval tamojšej lekárskej fakulte príjem z licenčných poplatkov, čo mu patrili ako odborníkovi, ktorý pomohol vyvinúť liek proti artritíde.
2. redakcia časopisu PRAVDA: Bolestivá reuma patrí do rúk lekára, autorka: Dorota Hudecová,                                                                                    Publikované:15. augusta 2010                                                                                                     link:http://zdravie.pravda.sk/bolestiva-reuma-patri-do-ruk-lekara-d6d-/sk-zpr…                                                                        Reuma je štvrtou najčastejšou príčinou invalidity. Trpí ňou viac ako sto miliónov Európanov, s reumatickou artritídou má problémy 50-tisíc Slovákov. Ide o chronické zápalové ochorenie neznámej príčiny. Postihnuté kĺby sú opuchnuté, bolestivé, s obmedzenou pohyblivosťou. Keďže nepoznáme príčinu vzniku reumy, ťažko hovoriť o prevencii. Dôležitý je pohyb.

3. redakcia časopisu Plus 7: Nevládal som sa pohnúť, autorka: Jozefína Kaššová,                                                                                          publikované: 21.10.2010  
linka: http://zdravie.pluska.sk/zdravie/pribeh/nevladal-som-pohnut.html
Robert Hrnčíř (45) vie veľmi dobre, čo je neznesiteľná bolesť. Nedokázal pre ňu nastúpiť do auta, nevedel sa zohnúť, obuť ani obliecť. Prečo mu lekári nepomohli? Choroba ho začala                               prenasledovať krátko po dvadsiatke. „Bolievala ma chrbtica, občas som bol ráno celý stuhnutý. Lekári mi predpisovali protizápalové lieky, pojedol som ich dosť, no príliš nepomáhali. Bolesť bola čoraz horšia, niekedy som ani nevládal chodiť,“ hovorí Robert, povolaním kuchár.
4. redakcia časopisu PRAVDA: Dôvera pacienta k lekárovi je veľmi dôležitá, tvrdí ortopéd Jakubík, autorka: Dorota Hudecová,
Publikované: 14. augusta 2010                                                                         http://zdravie.pravda.sk/dovera-pacienta-k-lekarovi-je-velmi-dolezita-tv…
Kĺby sú najdôležitejšie orgány pohybu. O tom, prečo bolia, ale aj ako sa o ne starať, hovorí ortopéd Tomáš Jakubík z bratislavskej Clinica Orthopedica. Ortopéd Tomáš Jakubík tvrdí, že hoci sú dnešné umelé kĺby veľmi kvalitné a vydržia dlho, lekári sa snažia oddialiť čas, keď je potrebné voperovať umelý kĺb.