> Lučeneckí reumatici nelenia
Lučeneckí reumatici nelenia

Lučeneckí reumatici sa stretávajú pri športových, kultúrnych aktivitách, jednodňových výletoch za krásami našej krajiny, na termálne kúpaliská u nás, aj v Maďarsku.

Tento rok sme začali jednodňovým výletom na krásny zimný Hrebienok za ľadovou krásou TATRANSKÉHO ĽADOVÉHO DÓMU. Hlavnou témou ľadového dómu bola Katedrála Notre – Dame, ktorá nás očarila precíznou prácou a detailami, ktoré boli zvýraznené pôsobivým osvetlením. Niekorí členovia aj napriek metelici vyšlapali zimným chodníkom na Rajnerovu chatu.

V mesiacoch marec až máj sme pre ochorenie Covid-19 nemohli uskutočniť plánované akcie ako 5 – dňový pobyt v Sklených Tepliciach, jednodňový výlet na termálne kúpalisko v Bükségu v Maďarsku, neuskutočnila sa ani prednáška so zdravotnou tematikou.

Hneď po uvoľnení opatrení sme v našich lučeneckỷch kúpeľoch uskutočnili opekačku, a keďže bola dobrá hubárska sezóna, mnohí to využili aj na zber húb.

V júli sme uskutočnili jednodňový zájazd do Liptovského Jána, kde me si pozreli Mincovníčkovo. Podzemie pod vežami, ktoré nám ponúklo jedinečnú možnosť prežiť príbeh života mince – jej narodenie v mincovni, spoznali sme dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpili sme do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec sme zakúsili skutočnú dražbu, keď minca začala život v rukách jedného z nás. Navštívili sme aj Park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov, kostolov zhotovených v mierke 1:25, aj záhradnú železnicu v mierke G so štyrmi traťami a niekoľkými vlakmi. Hoci nám počasie veľmi neprialo, domov sme sa vracali plní dojmov a krásnych zážitkov.

Ďalej chceme uskutočnit nasledovné akcie :

  • jednodňový výlet na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi
  • jednodňový zájazd do Serede
  • športové aktivity v rámci Svetového dňa reumatizmu
  • ja osobne sa teším na výlet do Španej Doliny – neopakovateľnej prírodnej rezervácie ľudovej architektúry vďaka súboru baníckych domov postavených z dreva a kameňa
  • tradične koniec roka reumatikov ukončíme kapustnicou a ocenením jubilantov

Dúfame, že všetky plánované akcie sa nám v tomto netradičnom roku podarí uskutočniť.

Mgr. Lýdia Čapóová, členka výboru Miestnej pobočky v Lučenci

—————
Téma: MP – Lučenec

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
24. mája 2023 o 16. hod. vás pozývame na Univerzitu Reumy #6/23.
Liga proti reumatizmu SR každoročne oceňuje činnosť miestnych pobočiek a klubov, aby dobrovoľníkov ocenila a motivovala k ďalšiemu rastu a ochote pomáhať ľuďom s reumatickými ochoreniami.
Dovoľte, aby sme vás pozvali na Univerzitu Reumy #5/23.