> Lučeneckí reumatici nelenia
Lučeneckí reumatici nelenia

Lučeneckí reumatici sa stretávajú pri športových, kultúrnych aktivitách, jednodňových výletoch za krásami našej krajiny, na termálne kúpaliská u nás, aj v Maďarsku.

Tento rok sme začali jednodňovým výletom na krásny zimný Hrebienok za ľadovou krásou TATRANSKÉHO ĽADOVÉHO DÓMU. Hlavnou témou ľadového dómu bola Katedrála Notre – Dame, ktorá nás očarila precíznou prácou a detailami, ktoré boli zvýraznené pôsobivým osvetlením. Niekorí členovia aj napriek metelici vyšlapali zimným chodníkom na Rajnerovu chatu.

V mesiacoch marec až máj sme pre ochorenie Covid-19 nemohli uskutočniť plánované akcie ako 5 – dňový pobyt v Sklených Tepliciach, jednodňový výlet na termálne kúpalisko v Bükségu v Maďarsku, neuskutočnila sa ani prednáška so zdravotnou tematikou.

Hneď po uvoľnení opatrení sme v našich lučeneckỷch kúpeľoch uskutočnili opekačku, a keďže bola dobrá hubárska sezóna, mnohí to využili aj na zber húb.

V júli sme uskutočnili jednodňový zájazd do Liptovského Jána, kde me si pozreli Mincovníčkovo. Podzemie pod vežami, ktoré nám ponúklo jedinečnú možnosť prežiť príbeh života mince – jej narodenie v mincovni, spoznali sme dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpili sme do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec sme zakúsili skutočnú dražbu, keď minca začala život v rukách jedného z nás. Navštívili sme aj Park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok, hradov, zámkov, kostolov zhotovených v mierke 1:25, aj záhradnú železnicu v mierke G so štyrmi traťami a niekoľkými vlakmi. Hoci nám počasie veľmi neprialo, domov sme sa vracali plní dojmov a krásnych zážitkov.

Ďalej chceme uskutočnit nasledovné akcie :

  • jednodňový výlet na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi
  • jednodňový zájazd do Serede
  • športové aktivity v rámci Svetového dňa reumatizmu
  • ja osobne sa teším na výlet do Španej Doliny – neopakovateľnej prírodnej rezervácie ľudovej architektúry vďaka súboru baníckych domov postavených z dreva a kameňa
  • tradične koniec roka reumatikov ukončíme kapustnicou a ocenením jubilantov

Dúfame, že všetky plánované akcie sa nám v tomto netradičnom roku podarí uskutočniť.

Mgr. Lýdia Čapóová, členka výboru Miestnej pobočky v Lučenci

—————
Téma: MP – Lučenec

Ďalšie články

Aké sú benefity Nordic Walkingu? Liga proti reumatizmu realizuje prieskum.  
Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku
Nastavenie liečby pri ankylozujúcej spondylitíde nie je vec náhodnej voľby. Každá liečba prináša okrem benefitov aj istú dávku rizika. Podľa štandardných terapeutických postupov musí klasická liečba farmakologikami predchádzať biologickej liečbe, ktorá sa aplikuje vtedy, keď...