> MATERSTVO A REUMA
MATERSTVO A REUMA

Uviedli sme do života pôvodnú zbierku príbehov MATERSTVO A REUMA, ktoré napísal sám život. Krstnou mamou knižky sa stala MUDr. Mária Orlovská.

Materstvo a reuma? Áno! Aj to je možné.

Liga proti reumatizmu – Klub Kĺbik vydali v tomto roku vďaka zbierke z asignovanej dane (2%)  slovensko-anglickú publikáciu pod názvom  MATERSTVO a REUMA.  V úvode knižočky sa čitateľom prihovára predsedníčka Ligy Jana Dobšovičová Černáková a prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc. FRCP, riaditeľ NÚRCH v Piešťanoch. Z jeho príhovoru si dovolím zacitovať: „Myslím si, že kazuistiky o tehotenstve a materstve u pacientok so zápalovými reumatickými chorobami majú výnimočnú originalitu…“

Táto monografická jedinečná publikácia obsahuje 10 autentických príbehov mamičiek – reumatičiek, ako aj dojímavý odkaz pani Márie C. všetkým ženám túžiacim po bábätku.  Práve tento jej odkaz ilustruje maľba tehotnej mamičky, ktorá chráni svoje nenarodené dieťatko, i keď má ako súčasť svojho tela barly. Ochranne drží v ruke pupočnú šnúru bábätka, ktoré pokojne spí pod jej srdcom. V jej tvári je pokoj, sila a vyrovnanosť.

Každý jeden príbeh je doplnený o autentické fotografie mamičiek, detí i oteckov. Veľmi pekná je grafická úprava, upúta vás svojou zdanlivou jednoduchosťou a čistotou. Na vnútornej strane obálky nájdete všetky potrebné kontakty a mailové adresy miestnych pobočiek a klubov LPRe SR z jednotlivých miest Slovenska. Výbornú prácu odviedli aj členky Ligy proti reumatizmu, ktoré sa podujali na preklad textov do angličtiny, čo umožní rozšíriť túto ojedinelú publikáciu aj za hranice Slovenska.

Mňa však okrem týchto faktov zaujalo niečo iné. Ohromila ma neobyčajná tvrdohlavosť a priebojnosť, ale aj skromnosť a pokora týchto žien, ktoré ja osobne považujem priam za hrdinky. Prečo? Je to jednoduché. Dokázali ignorovať bolesť, sklamania, nevraživosť a nedôveru okolia, chorobu, ktorá im niekedy ešte nenarodené dieťatko vzala. Hľadali informácie, pátrali po lekároch, ktorí by im dokázali pomôcť, boli ochotné riskovať i život, len aby sa naplnil ich sen. Nie sú to ženy, ktoré sa zvyknú chváliť alebo sťažovať, skôr svoje city ukrývajú, ako keby nechceli zahlcovať svojím trápením druhých. Ale i tak z ich príbehov priam kričí túžba a nekonečná viera v to, že svoju lásku môžu odovzdať vlastnému, či adoptovanému dieťatku. V podtextoch vnímame aj ich vďaku a úctu, ktorú prechovávajú k svojim manželom, či partnerom. Pretože i tí to nemali ľahké, ba práve naopak, niekedy svojím spôsobom aj ťažšie. Veď pozerať na ženu, ktorá trpí a túži, a nemôcť jej pomôcť, musí byť hrozný pocit. Nuž a vyznania všetko objímajúcej lásky, zmierenia sa s chorobou a s tým, že nech bolo akokoľvek ťažko, bolo dobre, pretože sa naplnila ich túžba, sú emočne veľmi silné. Zacitujem z príbehu Vladimíry B., ktorá píše: „Nech sa stane v mojom živote ešte čokoľvek – veriť v TO nikdy neprestanem.“

Ešte informácia na záver. Publikácie vyšla v náklade 1 500 výtlačkov a je bezplatná. V  prípade záujmu sa obráťte na mailovú adrese sekretariat@mojareuma.sk určite vám radi pomôžu.

 Ďakujem, že som si mohla túto knižku prečítať. Naplnila ma pokorou, pokojom a úctou. -eb-

* * * * * *

Pár slov na úvod…

Byť MAMOU, či už fyzickou alebo náhradnou, je iste najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Matka a otec, ktorí privítajú na svet nový život  tým spolupracujú na veľkom diele stvorenia. Toto poslanie je krásne a náročné zároveň.

Príprava tejto knižočky bol špeciálny počin, ktorým sme chceli povedať všetkým mamám reumatičkám, že si za svoje odhodlanie zaslúžia obrovský obdiv a úctu, a zvlášť budúcim nádejným tehuľkám a mamičkám dopriať viac informácií a povzbudenia v nádeji, že všetko je, i napriek chorobe a bolestiam, možné…

Mamy pre svoje deti znamenajú to najlepšie a najbližšie čo vnímajú od prvých momentov svojho jestvovania. Deti vďačia mamám za život a lásku, ktorou ich každý deň zahŕňajú.

Príspevky sme zbierali niekoľko rokov. Podarilo sa dať dokopy unikátny materiál, ktorý nesmie zostať nepovšimnutý. Napriek vážnej téme, akou je MATERSTVO A REUMA, príbehy sú plné optimizmu, nádeje a radosti.

Vážme si svoje mamy. Hovorme im to tak často, ako sa len dá. Povedzme im, že ich milujeme, lebo ony nás milovali už skôr ako nás uvideli.  

Jana Dobšovičová Černáková

 

Vážení čitatelia,

je pre mňa veľkou cťou napísať  príhovor do monografie Mgr. J. Dobšovičovej Černákovej. Sú to príbehy o ľudskom šťastí u pacientiek trpiacich na zápalové reumatické choroby, ktoré priviedli na svet zdravé dietky. Je obdivuhodné ich odhodlanie a statočnosť. Každý príbeh, ktorý si prečítate, má svoj zaujímavý a hlboký zmysel, ktorý  vyzdvihuje ich statočnosť a odvahu. Myslím si, že kazuistiky o tehotenstve a materstve u pacientiek so zápalovými reumatickými chorobami majú výnimočnú originalitu a Mgr. Jane Dobšovičovej Černákovej patrí absolutórium za jej humánny prístup v problematike tehotenstva u žien so zápalovými reumatickými chorobami. Som presvedčený, že úžasné príbehy budú poučné nielen pre našich čitateľov, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Prof.MUDr. Jozef Rovenský, DrSc FRCP, riaditeľ NÚRCH Piešťany

– – – – –

Záujemcovia a knižku nás môžu kontaktovať na e-mail: sekretariat@mojareuma.sk

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...