> Milí priatelia
Milí priatelia

Reuma, 5 nenápadných písmen a pre nás tak veľa znamenajú. Znamenajú náš životný štýl, ktorý sme si nedobrovoľne vybrali. Pasujeme sa s ním odo dňa určenia diagnózy až do konca života. Robí nás silnejšími, pokornejšími a bojovnejšími. Keď sa človek dokáže vyrovnať s diagnózou a prijať fakt, že život bude mať o čosi ťažší ako zdraví ľudia, je na tej správnej ceste. Mne to tiež trvalo istý čas, pokiaľ som prijala fakt, že zdravá nie som a nikto presne nevie, aký priebeh bude mať moja choroba.

Ako človeku mi to dalo silu a impulz robiť niečo, aby som si život v rámci možností skvalitnila a bolestiam tak nedala jednoduchú cestu prenikať a doslova ničiť moje telo. Chémia a lieky sú len jednou z ciest. Do našej každodennej činnosti musíme zaradiť cvičenie a upravenie stravy. Pre vyznávačov nášho životného štýlu musí byť toto ako samozrejmosť. Pri tomto všetkom nesmie chýbať úsmev na tvári. Tento úsmev je častokrát cez bolesť. O to viac si vážim, keď vidím človeka s reumou sa smiať. Môžeme pokojne povedať, že životný štýl Reuma je trojboj zložený z: cvičiť, správne jesť a smiať sa.

Som veľmi rada, že sa vám môžem prihovárať prostredníctvom týchto riadkov a takto spoločne zvládať náš Životný štýl. Človek sám o sebe môže byť silný. Silná osobnosť je jedna vec, ale telo je vec druhá. Obzvlášť naše telo, ktoré trpí zápalovým ochorením je obzvlášť krehké. Je zistených veľa rôznych diagnóz reumy, ale všetky majú spoločného menovateľa – zápal a bolesť. Rovnako je dokázané, akým spôsobom vieme ovplyvniť stravou náš zdravotný stav.

Predstavte si, že dostanete chrípku, kašeľ, nádchu alebo sa cítite doslova pod psa. Automaticky siahate po veciach ako je citrón, med, cesnak či zázvor. Ani si to neuvedomujeme ale aj pri iných chorobách siahame a konzumujeme potraviny, o ktorých vieme, že na danú problematiku zaberajú a pomôžu nám. Presne takto isto to je aj s reumou. Je potrebné siahať po prípravkoch, jedlách, potravinách a rôznych doplnkoch stravy, ktoré majú dobrý účinok na naše telo, ktoré bojuje s reumou. Áno je to boj. Naše telo bojuje stále so zápalom. A je iba na nás, aby sme mu pomohli. Preto je potrebné sa zamyslieť nad tým čo jeme a s tým by som vám chcela pomôcť. Moje posledné odbery hovoria samy za seba. CRP 5,5 funguje to. Chce to trpezlivosť a čas samých na seba. Preto sa budem snažiť smerovať vás aj seba k tomu, aby sme pomáhali nášmu telu a spoločne bojovali s reumou aj prostredníctvom správnych potravín a nie len chémiou a liekmi.

—————
Téma: Strava

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Manifest EULAR 2024 - 2029 vyzýva na koordinovanú európsku reakciu na ochranu občanov z krajín Európy, systémov zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ako aj hospodárstva pred vplyvom reumatických a muskuloskeletálnych ochorení (RMO). Manifest predstavia na kongrese EULAR 2024 vo Viedni...
Pani Ivanke, krásnej mladej žene, trvalo sedem rokov, kým sa vyrovnala so skutočnosťou, že ochorela na reumatoidnú artritídu a prestala sa ľutovať. Ako to máte Vy?
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.