> Moja choroba – moje tajomstvo
Moja choroba – moje tajomstvo

O tom, že pán Jaroslav žije  s Bechterevovou chorobou už 7 rokov, v jeho okolí skoro nikto nevie.

„Nechcem sa cítiť ako pacient,“ tvrdí svieži skoro-štyridsiatnik, o ktorého bolestiach či zdravotných problémoch vie len najbližšia rodina. O diagnóze Bechterev nevedia ani susedia. Za ťažkosti so zdravím sa nehanbí, no je presvedčený, že zdravotný stav súvisí s mentálnym nastavením. Ak sa naňho okolie nepozerá ako na pacienta, necíti sa ním. Veď koho občas neprikvačia bolesti, no nie?

Zdravotné ťažkosti sa uňho začali ako u mnohých iných ľudí s týmto ochorením: bolesti chrbtice, pocit pálenia, stuhnutosti ramien a chrbta, ktoré sa ozývali čoraz častejšie. Vyhľadal pomoc ortopéda, potom reumatológa, nasledovalo RTG vyšetrenie, ktoré podozrenie lekárov potvrdilo. Rok sa liečil konzervatívnym spôsobom, potom prešiel na biologickú liečbu. Údajne mu zmenila život. Nielen účinkom, ale najmä psychicky. Namiesto pravidelných dávok liekov na chorobu nemyslí – každých 6 týždňov ide na infúziu, ktorou mu podajú účinnú látku, pravidelne chodí na preventívne kontroly, no chorobou sa nemusí zaoberať na dennej báze. Inovatívnej liečbe verí: „Vraj ešte nemali pacienta, ktorému by nevedeli nejako pomôcť.“ Na chorobu preto nemyslí, ale na jednu vec však nikdy nezabudne – pravidelné cvičenie. To sa vraj oklamať nedá.

„Ak by som mal dať chlapom s rovnakým ochorením dať radu, bolo by to – nefajčite a každý deň si aspoň trochu zacvičte.“ Pán Jaroslav stále pracuje. „Neviem si predstaviť, že by som ostal ležať a nešiel by som do roboty alebo by som nič nerobil,“ hovorí štíhly muž, ktorý je presvedčený, že posedávanie či polihovanie je cestou do chorobného pekla. Keď nemá čas na poctivú rehabilitáciu, aspoň si na pár minút ľahne na zem, na rovnú podložku a zdvíhaním nôh posilňuje svalový korzet okolo chrbtice.

Pán Jaroslav žije s Bechterevovou chorobou 7 rokov. Toto sú jeho odporúčania novým pacientom:

  • Nekúpte sa v horúcej vode.
  • Zbytočne nevylihujte v posteli.
  • Keď pracujete, hýbte sa.
  • Nefajčite.
  • V zime sa spravidla cítim lepšie, ale ani vtedy nevynechám cvičenie.

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.