> MOJE KRÁSNE TEHOTENSTVO
MOJE KRÁSNE TEHOTENSTVO

 

Prvý príspevok do projektu MATERSTVO A REUMA

 

Ďakujeme a gratulujeme Veronike.

 

Vydávala som sa keď som mala 24 rokov. S manželom sme už spolu chodili a žili od mojich 17-tich rokov. Vedel o mojej reume hneď, lebo som vtedy ešte neužívala biologickú liečbu. Mávala som aj veľmi zlé obdobia, no snažila som sa existovať ako ostatní. No keď sa už nedalo, išla som na liečenie do NÚRCH-u a tam sme nasadili Humiru s MTX. Odvtedy som žila ako každý normálny a zdravý jedinec.

Po svadbe sme plánovali bábätko, a keďže som bola informovaná, že sa musím ešte „vyčistiť“ od liekov, začala som hneď po svadbe detox od Metotrexátu aj antikoncepcie. Trvalo to 3 mesiace.

Keď mi MUDr. Košková povedala, aby som si pichla poslednú Humiru a po 14 dňoch môžeme začať s „oplodňovaním“ nemohla som tomu uveriť. Našu krásnu dcérku sa nám podarilo splodiť hneď na ďalší mesiac. Môj 1. trimester bol spojený so zápalmi očí (iridocyklídami). Chodila som do práce a po čase ma začali bolieť aj kĺby. Neužívala som nič, okrem kvapiek do očí. Nechcela som malej nijako ublížiť. Môj gynekológ sa ku mne správal ako k inej, zdravej mamičke. Žiadne zvláštne zaobchádzania, ani prílišná opatrnosť. A to bolo dobré, lebo som sa potom cítila aj ja ako úplne normálna mamička a nie ako mamička reumatička.  Myslím, že tento spôsob bol pre mňa najlepší. Ku koncu 2. trimestra som sa predsa len dala vypísať na PN-ku. Bolievali ma už kĺby a hlavne som schudla asi 7 kíl, lebo mi bývavalo zle – tehotenské nevoľnosti. 🙂

Potom ako som zostala doma a začala chodiť na pravidelné prechádzky, viac oddychovať a starať sa o nás dve, hneď bolo všetko lepšie. Bolesti ustúpili aj tehotenské nevoľnosti a ja som začala naberať na váhe a cítiť sa fit. Kamarátka v lekárni mi poradila vitamínové doplnky, ktoré boli pre dieťatko veľmi vhodné, nakoľko obsahovali aj Omega 3 mastné kyseliny (rybí tuk), a ten zároveň pomáhal aj mne na kĺby a vyživoval ich. Naozaj som sa po nich cítila lepšie. V poslednom trimestri prebiehalo všetko ako malo. Len kríže začali pobolievať, ale od toho mi pomohli v jednom wellness centre, kde mal masér kurz na masírovanie tehotných žien. Bolo to veľmi príjemné.

Drobnou komplikáciou bol fakt, že som mala málo plodovej vody. No neviem či to súviselo s reumou, alebo s tým, že aj moja mama, pri tehotenstvo so mnou  mala kedysi malinké bruško. Ale chodili sme na kontroly a malá mala všetky orgány v poriadku a narodila sa úplne zdravá. Rodila som prirodzeným spôsobom, dokonca bez „epidurálky“. Kojila som ju asi 2 mesiace, a potom mliečko odišlo. Tým však začali aj bolesti kĺbov, tak som opäť nabehla na Humiru bez ďalších medikamentov.

Teraz má naša malá Emka 18 mesiacov a je stále krásne, zdravé, rozumné a milé dievčatko a my s manželom opäť plánujeme ďalšie dieťatko, a to už teraz na jeseň.

Milé dievčatá a ženy, nebojte sa tehotenstva, je to to najkrajšie, čo Vám môže príroda dať. Každodenný úsmev Vášho dieťatka a úprimné objatie s krásnym slovom „mama“ stojí za všetky bolesti sveta.

Meno:                        Veronika a malá Emka M.

Vek:                            27 rokov

Dg.:                             JRA

Rok pôrodu:              12/2011

Liečba:                        Humira, MTX

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.