> MOJE TEHUĽKOVANIE S REUMOU
MOJE TEHUĽKOVANIE S REUMOU

Ani neviem kde začať, lebo to bolo stráááášne dávno, keď mi zistili reumu. Liečila ma úúúžasná pani doktorka Mozolová na Kramároch v Bratislave a vďaka nej mám teraz dvoch krásnych synov. Reumu mi diagnostikovali keď som mala 10 rokov, neboli ešte nijaké poriadne lieky, ale moja Dr. robila pre mňa všetko možné aj nemožné. Povedala však rodičom, že nech sa zmieria s tým, že asi nikdy nebudem môcť mať deti. Bolo mi to jedno, mala som 10 rokov a načo by mi boli deti :-).

 

S manželom som sa zoznámila keď som mala 17r., reuma mu vôbec nevadila, možno aj preto, že v tej dobe ma Dr. dala tak do poriadku, že na mne nebolo nič vidieť.

Vzali sme sa, kúpili byt, ja som si vybavila na ministerstve výnimku aby som k svojej Dr. mohla chodiť aj po 18r..

Keď som mala 29r., zistila som, že by som teda aj jedno bábo už prijala. Po plánovanej dohode som vysadila Metotrexát, počkali sme pol roka a tehotná som ostala hneď :-).

Počas tehotenstva som brala len Prednison 5mg ráno, nič viac a nič viac mi ani nebolo treba. Dr. ma hneď upozornila, že reumatičky tehotenstvo dobre znášajú, plod im pomáha, ale to čo príde po pôrode je otázne. Pôrod mal byť spontánny, nevyskytli sa žiadne komplikácie, až kým sa malý nerozhodol, že on von nejde, zašprajcoval sa tam u mňa, tak to celé skončilo sekciou.

Po pôrode bolo všetko ako malo, ale po dvoch týždňoch som dostala ukrutné bolesti do ramena, nevedela som si ani syna zdvihnúť na ruky. Išla som k svojej Dr., spravila mi obstrek a na druhý deň už bolo všetko v pohode. Od vtedy som už nemala žiadne komplikácie. Prvého syna som dojčila do 9 mesiacov, potom som ho pomaly odstavila a nasadili mi zase Metotrexát. 

Bolo mi dobre a tak sme sa rozhodli s manželom, že syn by nemal byť jedináčik, opäť som vysadila metotrexát a zostala som tehotná s druhým synom. S ním to už bolo trošku horšie, lebo ma ukrutne bolela pánva od polovice tehotenstva, ale môj gynekológ mi predpísal podporný pás pod bruško a mne sa uľavilo o 90%. A okrem toho som nemala žiadne bolesti, bolo mi super.

Syn sa narodil plánovanou sekciou, kvôli pánve, mala som začínajúcu osteroporózu. Po pôrode mi bolo dobre, neprišli žiadne bolesti, zase som dojčila do 9 mesiaca a pomaly ho odstavila, Dr. mi nasadila opäť metotrexát. Medzi tým som zmenila Dr., chodím k pánu doktorovi Ujvárimu, je zlatý, ľudský, snaží sa pochopiť mamičky, že chcú aj dojčiť a zároveň sa vedieť aj postarať o bábätko.

Ešte by som na záver rada napísala, že na deti som bola od začiatku sama bez pomoci. Manžel je celé dni v práci, máme hypotéku a ináč sa to ani nedá. Rodičov máme ďaleko, takže je to celé na mne a zvládam to aj s reumou a verte, že  kvôli mojím chalanom sa to oplatí 🙂

Mamina Martina, syn Adamko a Miško a  tatino Luboš.

Meno:                        Martinka a malý Adamko a Miško L.

Vek:                             35 rokov

Dg.:                             JIA

Rok tehotenstva:      2009, 2012

Liečba:                        Prednison, MTX, Acidum folikum

Liečba v detstve:       Brufen 600, Napsyn, Sulfasalazin, Prednison, MTX

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.