> Nehodní žitia?
Nehodní žitia?

Na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli 5. decembra mal premiéru  dokumentárny film Veroniky Homolovej Tóthovej „Nehodní žitia?“. Dokument mapuje cestu 11 dospelých telesne postihnutých ľudí, ale približuje aj dôvody absolvovať ju. Cestovali do nemeckých koncentračných táborov Auschwitz 1 a Auschwitz – Birkenau. Prostredníctvom nezabudnuteľnej skúsenosti si hlbšie uvedomili aj vlastné postavenie v dnešnej modernej spoločnosti.  Môžu porovnávať súčasné možnosti s popísanou históriou.

No neustále musíme mať na zreteli aj signály a realitu dnešných čias. Opäť sú tu zoskupenia a hnutia, ktoré aj po siedmych desaťročiach od konca 2. sv. vojny sympatizujú s nezmyselnou ideológiou. Popierajú hrôzy 2. svetovej vojny a jej najväčšie prešľapy v doterajšej histórií ľudstva.

Dokument pripomína, že bolo v koncentračných táboroch popravených 250-300000 ľudských bytostí LEN PRETO, že sa odlišovali od „rasového ideálu“ svojim telesným či psychickým „poškodením“.

Film „Nehodní žitia?“ bol vďaka iniciatíve poslankyne EP Janky Žitňanskej premietaný na pôde Európskeho parlamentu. Premietanie sa uskutočnilo za účasti veľkej skupiny ľudí s ŤZP, ale aj českej europoslankyne Oľgy Sehnalovej, belgická europoslankyňa Helga Stevens, slovenského veľvyslanca a ďalších osobnosti, no hlavne aj za účasti Veroniky Homolovej Tóthovej a autorky námetu  a myšlienky na realizáciu návštevy bývalého koncentračného tábora v Osvienčime Moniky Ščevovichovej.

Kto ste dokument ešte nevideli, môžete si ho pozrieť tu: https://plus.joj.sk/nehodni-zitia/archiv/2017-02-23-nehodni-zitia

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske...