Reuma, bez akýchkoľvek pochybností, patrí medzi najbolestivejšie chronické ochorenia.

9 z 10 pacientov tvrdí, že jej základnou charakteristikou je bolesť.
Prejavy ochorenia sú u niektorých navonok takmer neviditeľné, iným spôsobuje výrazné deformácie kĺbov. My reumatici máme špecifické držanie tela. Alarmujúca je úplná imobilita a odkázanosť na pomoc inej osoby.

Ďalším sprievodným javom, ktorý prežívajú pacienti s reumatickým ochorením (ďalej RO), je chronický pocit únavy a stuhnutosti v kĺboch. Stuhnutosť kĺbov sa najvýraznejšie prejavuje ráno po prebudení a môže trvať hodinu a niekedy aj celé dopoludnie. Toto pacientov veľmi limituje, a ak problémy pretrvávajú dlhodobo, musia zanechať prácu a stávajú sa invalidnými.

10 varovných faktov o reume

  1.  Nesúvisí s vekom!
  2.  Môže sa objaviť kedykoľvek, aj u mladších ľudí vrátane detí.
  3.  Spúšťačom býva nevyležané prechladnutie či infekt dýchacích i močových ciest.
  4.  Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov.
  5. Bez správneho pohybu vedie zápal k strate sily a mobility.
  1.  Jeden z najjednoznačnejších symptómov reumy je ranná stuhnutosť.
  2.  Reuma 3x častejšie postihuje ženy medzi 20. a 50. rokom života.
  3.  Na Slovensku trpí reumatoidnou artritídou okolo 50 000 ľudí.
  4.  Vo svete je 350 miliónov reumatikov.
  5.  Život s reumou prináša aj emocionálne zmeny – depresie, stratu nádeje , myšlienky na smrť.

 

Táto skutočnosť následne prináša ďalšie problémy v súkromnom či spoločenskom živote. Potrebujú pomoc už nie len medicínskeho charakteru, ale aj poradenstvo v sociálnej oblasti, psychologické služby či podporu od rodiny, priateľov, spolupacientov ale i od štátu. V tomto všetkom Vám už vyše 25 rokov pomáha a radí Liga proti reumatizmu SR.

Môžete bezplatne využiť služby odborníkov CS-PP: sociálnej pracovníčky alebo klinickej psychologičky v Centre sociálno-psychologickej podpory, ktoré sídli v budove NÚRCH-u v Piešťanoch.

Liečebné metódy sa za ostatné roky zdokonalili, a aj keď sa reuma zatiaľ nedá vyliečiť, hlavnou snahou lekárov – reumatológov je, dostať pacienta do remisie. Zvyčajne je to dlhá cesta od stanovenia diagnózy až po určenie správneho typu liečby. Keďže stále nepoznáme pravú príčinu, ktorá reumatické ochorenie spôsobuje, zatiaľ nemôžeme očakávať ani jeho úplné vyliečenie. Do skupiny RO patrí vyše 150 diagnóz. Aj preto je diagnostika veľmi náročná.

Liga proti reumatizmu SR je tu práve pre Vás, ktorí potrebujete pomôcť, poradiť, získať najnovšie informácie o liečbe, zdieľať svoje obavy a pocity beznádeje s niekým, kto Vám rozumie. Sme silné moderné pacientske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Máme 13 miestnych pobočiek a 2 špecializované kluby, pre mladšiu generáciu reumatikov a deti Klub Kĺbik a pre pacientov s lupusom Klub Motýlik.