> Po zmienke o diagnóze nestuhol…
Po zmienke o diagnóze nestuhol…

Šport je Jonášov život a choroba ho nezlomila

Jonáš mal niečo po tridsiatke, keď mu diagnostikovali Bechterevovu chorobu. Po škole študoval architektúru a absolvoval pomerne veľa stáží. Bolesť chrbta dlho ignoroval. Veľa športoval, jeho vášňou je basketbal, preto aj problémy s chrbticou pripisoval nadmernej športovej záťaži. Tréningy mával štyrikrát do týždňa.

Tento ambiciózny mladý muž je aj podľa kamarátov typ človeka, ktorý si ide pevne za svojím cieľom a nič nenecháva na náhodu. A preto aj po tom, čo bolesti chrbta neodchádzali, naopak zhoršovali sa, a na naliehanie priateľky vyhľadal najskôr lekára, neskôr reumatológa – po vynesení ortieľu, že je Bechterevik, sa ale rozhodol nespanikáriť.

Samozrejme, prvotný šok sa dostavil, ale rozhodol sa vyťažiť zo svojej situácie maximum a nevzdať boj s touto chorobou. Šport si nechcel nechať vziať, aj keď býval unavený.

„Som typický sebaoptimalizátor, viem, čo chcem, zostávam pri lopte aj napriek bolestiam chrbta“, hovorí Jonáš. Upokojili a povzbudili zároveň aj reumatológove slová, čo všetko sa dá a je už možné v dnešnej dobe v porovnaní s minulosťou.

To mi dalo nádej. Začal som hľadať informácie na webe, inšpiroval som sa príbehmi iných pacientov a tiež množstvom tipov, ako zostať flexibilný. Hľadal som tipy na nové liečebné metódy, na výživu aj cvičenie.

Skrátka, odhodlal som sa urobiť všetko pre to, aby som chorobu zastavil. Okrem silových cvičení teraz do tréningu pravidelne zaraďujem aj strečingové cvičenia. V práci si dávam pozor na zdravé držanie tela pri počítači. Hýbem sa, pohyb potrebujem. Rovnako dbám o svoj vzhľad, ale snažím sa to moc nepreháňať. Nič v živote nie je zadarmo. A to si človek uvedomí v momente, keď si musíte niečo vydrieť. Doslova. Ako v basketbalovom zápase. Chcem hrať v živote fér, nazbierať čo najmenej trestných bodov a nespoliehať na iných. 

Aj v tomto zápase s chorobou sa ukázalo, že sa musím spoliehať najmä na seba, ak nechcem skončiť so stuhnutou chrbticou. Našťastie, moja choroba je v počiatočnom štádiu. Spočiatku som dostával protizápalové lieky, ktoré mi veľmi pomohli. Teraz robím aj špeciálne silové a strečingové cvičenia na posilnenie kĺbov a väzov a udržanie pohyblivosti. Trénujem kondíciu. A síce mám sedavé zamestnanie v architektonickej kancelárii, pri každej príležitosti počas pracovnej zmeny využívam čas na prechádzanie po kancelárii, alebo si vyjdem von.

Život s Bechterevovou chorobou prijímam ako výzvu. 

Zdroj: https://www.ratgeber-rheuma.de/du-kriegst-mich-nicht-krumm/jonas-geschichte

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pozývame vás do Piešťan do Maľovaného kamienkova, ktoré v sobotu 12. októbra o 14. hod. nájdete na zadnej terase Hotela Magnólia.
Dnes vyšla edukačná kampaň Venované rodine a aj my ako Liga proti reumatizmu SR sme sa stali jej súčasťou.Online podobu kampane si prečítate TU:https://www.info-zdravie.sk/venovane-rodine/materstvo-a-reuma-fikcia-ci-realita/Viac sa dočítate tiež na: https://www.info-zdravie.sk/Ďakujeme...
Liga proti reumatizmu na Slovensku s hlbokým zármutkom oznamuje, že zomrel pán prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc., FRCP, ktorý bol riaditeľom NÚRCH Piešťany. V r. 1990 bol zakladajúcim predsedom Ligy proti reumatizmu na Slovensku a viedol ju do januára 2012. Odvtedy až dodnes bol...