> Bolesť – čo je a nie je bežné/normálne
Bolesť – čo je a nie je bežné/normálne
FórumCategory: QuestionsBolesť – čo je a nie je bežné/normálne
Zuzana Staff asked 4 roky ago

Dobrý deň,
už tretí rok sa liečim na séronegatívnu RA. Všetko začalo opuchmi viacerých kĺbov, hlavne rúk a kolien. Opuchy už pri liečbe nemám. Mám skvelého reumatológa, ktorý vždy na všetko odpovie a snaží sa mi pomôcť. I tak sa chcem spýtať aj na názor a pohľad vás ostatných…napr. aj tých, čo chorobu prežívajú. Je pri našej chorobe obvyklé byť často unavený, resp. rýchlo sa unaviť pri bežnej pracovnej činnosti? Pracujem s ľuďmi, nie manuálne. Striedajú sa u mňa obdobia, keď je všetko fajn a obdobia, keď mávam i niekoľko dní bolesti kĺbov ( niekedy väčšie, niekedy menšie). Nemyslím teraz obdobia zhoršeného počasia, alebo keď sa prepracujem nejako manuálne…tam príčinu poznám, ale obdobia úplne bežné, keď sa to zrazu zhorší a ja neviem prečo. Je to normálne? Môj lekár povedal, že inak to už nebude, treba sa s tým naučiť žiť (s mojou diagnózou, šetriť sa a pod.). Predsa len si niekdy nie som istá, či nie som len precitlivená. S chorobou som sa viac-menej vysporiadala a snažím sa ďalej žiť v rámci miery normálne. Počas tých horších období to ale napriek podpore rodiny a priateľov zvládam ťažšie. Niekedy bývam z bolesti podráždená a pod. Ďakujem za odpovede.

1 Answers
LPRe SR answered 4 roky ago

Dobrý deň,
pýtate sa, či je bežné, aby reumatoidnú artritídu sprevádzala únava a podráždenosť. Áno, je to možné. RA patrí medzi najčastejšie zápalové reumatické choroby. Postihuje častejšie ženy. Prejavuje sa zápalom kĺbov, ale aj postihnutím iných orgánov a systémov v tele. Pacient má bolesti, opuch kĺbov, najčastejšie na rukách, ale môžu byť postihnuté aj rôzne kĺby, typická je ranná stuhnutosť, únava, slabosť či nespavosť.
Je dobré, že máte reumatológa, s ktorým sa môžete porozprávať. Vo všeobecnosti platí, že každý pacient si musí nájsť vlastnú cestu, ako predchádzať alebo eliminovať negatívne prejavy ochorenia RA. Na mnoho nepríjemných neduhov sa dá časom akosi privyknúť, ale hlavne treba sa sústrediť aj na iné oblasti života, mať niečo, z čoho čerpáme dobrú a optimistickú náladu.
Veľmi Vám držíme palce, aby ste všetko zvládali a reuma sa dostala aspoň do remisie, keď už sa nedá vyliečiť.