> diagnoza-m05-80
diagnoza-m05-80
FórumCategory: Questionsdiagnoza-m05-80
Milka Staff asked 4 roky ago

Dobrý deň mam tuto diagnózu M05.80 viem že je to reumatoidna artritida beriem trexan neo 10mg aflamil 100mg 1 až 2 denne.Liečbu mam už dva mesiace kĺby mi už tak neopúchajú len občas, ale bolestivé sú stále.Pri chôdzi mám bolesti niektoré dni mam problém aj s prstami na rukách neviem udržať veci a podobne.Rada by som vedela aké máte skúsenosti ako dlho trvalo pokiaľ zabrala liečba a podobne.Na reumatológii som pacientom len cca 2 roky ale od vtedy sa stav zhoršil.V papieroch mam uvedenú aj osteopenia nemanifestná .Môžem sa s touto diagnózou informovať na invalidný dôchodok ale asi nieje šanca.Ďakujem za radu a informácie.Milka

1 Answers
LPRe SR answered 4 roky ago

Pani Milka, pozdravujeme Vás a ďakujeme za prejavenú dôveru. Veríme, že s reumou ste už toho zažili dosť a bolesti sú niekedy až neznesiteľné.
Všetko, čo sa Vám nezdá a ak sa stav zhoršuje, treba to vždy oznámiť reumatológovi pri kontrole ako prvú informáciu. Každému pacientovi liečba zaberá individuálne. Orientačne Vám asi lekár povedal, kedy by ste mali začať pociťovať úľavu. Niekedy je to už v ten deň, ak sa tlmí len bolesť, inokedy do týždňa alebo niekoľko mesiacov.
Pokojne si svoje pocity a otázky na reumatológa pripravte doma na papier, lebo v ambulancii sa pacient zabudne opýtať na to podstatné. Na otázku lekára: „Ako sa máte?“ v momente prekvapenia odpovie len „Dobre“ a potom sa už celá debata nesie v úplne inom duchu, ako ste pôvodne chceli. Malý papierik v ruke, ako pomôcku Vám lekár nebude zazlievať. Nebojte sa.

Ohľadne ID Vám môžeme len odporučiť, aby ste to konzultovali so všeobecným lekárom, ktorý vypĺňa príslušné tlačivá pre posudkovú činnosť sociálnej poisťovne (SP). Môžete skúsiť podať si žiadosť o priznanie invalidity na príslušnú pobočku SP v mieste bydliska.
Na priznanie invalidity je nutné dosiahnuť 40% (a viac) mieru poklesu schopnosti VZČ (byť uznaný za invalidného) a mať splnenú odvodovú povinnosť v rámci dôchodkového poistenia. Mieru poklesu schopnosti VZČ posudzuje a rozhoduje o nej posudkový lekár príslušnej pobočky SP na základe predložených odborných lekárskych nálezov.
Prajeme Vám veľa zdravia a držíme palce.