> Katka
Katka
Alica Malusova Staff asked 6 rokov ago

Dobry den,moja dcera je liecena na juv.chronicku artritidu od 9 rokov. Bude mat uz 18. Stav sa pomaly ale isto zhorsuje. Nepoberame ziadne davky,som rozvedena a vraj mame narok na nejake kompenzacie. Netusim na aky urad sa mam obratit,nemam s nimi totiz dobre skusenosti. Alebo mozem poziadat o inv.dochodok aj ked je studentka?

1 Answers
LPReSR answered 6 rokov ago

Dobrý deň, milá pani Alica,
srdečne Vás pozdravujeme a ďakujeme za prejavenú dôveru. Vo vašom dotaze je viac otázok a najlepšie by sme Vám ich mohli zodpovedať v našej poradni CS-PP v Piešťanoch. Tieto služby poskytujeme bezplatne. Poradňa sídli v budove NÚRCH-u. Sociálne poradenstvo poskytujeme vždy v stredu, ale je potrebné prísť osobne a najlepšie, ak sa dopredu objednáte (ohlásite) telefonicky na 0905784512.
1. Ak ste neboli a dcéra nechodí do NÚRCH-u, treba sa im ohlásiť, poslať žiadosť a oni Vás pozvú. Stanovia správnu diagnózu a nasadia liečbu. Kontaktovať ich môže jej reumatológ, iný špecialista, alebo aj pacient s doporučením od lekára. Dcéra je ešte veľmi mladá, aby sa jej zdravotný stav len zhoršoval.
2. Žiadosť o invalidný dôchodok vypĺňa všeobecný lekár a posiela na sociálnu poisťovňu.
3. Posúdenie a kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia posudzuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa trvalého pobytu žiadateľa. Pozrite si našu rubriku SOCIÁLNE OKIENKO, prečítajte si viac: https://www.mojareuma.sk/category/zivot-s-reumou/socialne-okienko/
4. Pomoc Vám môže poskytnúť obec alebo mesto podľa trvalého pobytu.

Bude treba, aby ste mali aktuálnu, čo najčerstvejšiu zdravotnú dokumentáciu (nie staršiu ako 6 mesiacov) vašej dcérky. Napíšte si stručný zoznam, čo všetko by ste akútne potrebovali. Potom navštívte uvedené inštitúcie a podľa jej zamerania sa s dôverou obráťte na zodpovedných pracovníkov.
Veríme, že sa postupne zlepší zdravotná situácia vašej dcérky a sociálna situácia vašej rodiny. My VÁM obom prajeme veľa zdravia a šťastia pri vybavovaní.