> Lieky na reumu
Lieky na reumu
FórumCategory: QuestionsLieky na reumu
Pavol Masaryk Staff asked 5 rokov ago

Dobrý deň,

po roku užívania Emrelu som doslal zápal miechy. Lekáry všetky iné možné príčiny tohto zápalu vylúčili (skúmalo sa MR,CT,krv,mozgomiešny mok). Je veľmi pravdepodobné, že to mohlo vzniknúť z tohoto lieku.
Liek už nechcem užívať, viete mi poradiť prosím nejakú alternatívu lieku, ktorý neznižuje imunitu??? Ďakujem.

1 Answers
LPRe SR answered 5 rokov ago

Dobrý deň, pán Pavol. Je nám ľúto, že sa u Vás prejavilo nepríjemné ochorenie a je podozrenie, že sú to nežiadúce účinky liečby. My sme tu pacienti, takže k liečbe je nám ťažko sa vyjadriť. Každopádne konzultujte a riešte problém s reumatológmi. Prípadne si vyžiadajte aj iný názor lekára. Pri alternatívnych možnostiach liečby reumatických ochorení je to ešte ťažšie. Nič nefunguje univerzálne a dlhodobo. Zatiaľ nemáme také informácie. Sú jednotlivci, ktorí veľa študujú v odborných článkov a štúdiách a občas nám dajú vedieť, že im niečo pomohlo, ale nič nefunguje na na všetko, snáď iba zdravý rozum a úsudok. Treba sám na sebe odsledovať, čo Vám škodí a čo urobí dobre. Mnoho sa dá ovplyvniť aj potravinami, stravou a zdravým životným štýlom. Skúste vyhľadať dobrého výživového poradcu. Prípadne príďte na niektoré stretnutie – besedu s lekármi bez bieleho plášťa, kde sa budete mať možnosť priamo na mieste spýtať odborníkov v reumatológii, čo by Vám oni poradili. Je do vzácna príležitosť, lebo na jednom mieste môžete získať 2 – 3 názory reumatológa.
Najbližší termín prednáškového stretnutia bude v 10. októbra POPRADE
23. októbra PÚCHOVE, 7. novembra budeme v NÚRCH Piešťanoch a 11. decembra turné ukončíme v KOŠICIACH.
Na besedách s lekármi bez bieleho plášťa je vytvorený priestor, aby ste sa mohli spýtať na to, či máme stanovenú presnú diagnózu, liečbu na čo sa máme v rámci nej pripraviť, ako zmeniť životný štýl, ako vieme stabilizovať a zlepšiť svoj zdravotný stav, ako sa vyrovnať so chronickou diagnózou….
Besedy s lekármi bez bieleho plášťa vytvárajú priestor lekárom aj pacientom na otázky a odpovede, na ktoré nie je časový priestor v ambulanciách.
Príďte sa podebatovať s nami a s reumatológmi.

Zvlášť Vám dávame do pozornosti termín 11. októbra, kedy bude o 14.00 h. odborný seminár v NÚRCH Piešťany „Od teórie k praxi 3“. Pozvanie prijali špičkoví odborníci vo svojich odboroch:
1. Rozpoznanie skorých príznakov reumatických ochorení, MUDr. Roman Stančík
2. Sprievodca pacienta s ankylozujúcou spondylitídou, MUDr. Lenka Tarabčáková
3. Sprievodca pacienta so psoriatickou artritídou, MUDr. Katarína Sisol
4. Kvalita života človeka s reumatickým ochorením zo subjektívneho pohľadu pacienta, Mgr. Lucia Slejzáková, MsC.
5. Následná starostlivosť – dlhodobá starostlivosť, PhDr. Mária Lévyová, prezidentka AOPP
6. Nordic Walking na Slovensku a „Pohnime sa s reumou!“ Mgr. art. Lucia Okoličányová, ArtD.
7. Ako sa šikovne a výhodne dostať do Kúpeľov Piešťany – praktické „hacky“ a „secret“ tipy a rady na kúpeľne pobyty priamo od profesionála, Mária Michalčíková, obchodne oddelenie Ensana Health Spa Hotels Piešťany & Smrdáky
8. Liga proti reumatizmu SR a Svetový deň reumatizmu 2019, PhDr. Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka LPRe SR

Možno sme Vám neodpovedali presne na otázku, lebo odpoveď nepoznáme, ale snáď si tu nájdete novú možnosť získať ďalšie informácie a pomoc.
Držíme Vám palce.
LPRe SR