> Podozrenie na Sjögrenov syndróm – pálenie očí
Podozrenie na Sjögrenov syndróm – pálenie očí
FórumPodozrenie na Sjögrenov syndróm – pálenie očí
Erika asked 3 roky ago

Dobrý deň,
mám 29r a už niekoľko rokov bojujem s veľmi suchými očami. Pociťujem pálenie, rezanie a pocit piesku v očiach. Niekedy sa už zobúdzam s doslova s pieskom v očiach. Bežné klapky mi nezaberajú. Ak idem do priestorov s umelým osvetlením, očí mi sčervenajú a pália. Mám ich precitlivené aj na vietor a slnko.
Bola som u očnej lekárky urobila mi potrebné vyšetrenia aj výtery z oka. Záver bol, že oko mám zdravé a že sa mi problémy prejavujú na oku, neznamená to, že mám problém s očami ale mám pátrať ďalej čo pálenie očí spôsobuje.
Bola som na alergológii – testy negatívne. 
Bola som aj u reumatológa povedal, že všetko OK, najprv sa teda čudoval, že prečo ma tam poslali s problémom s očami. Výsledkom z krvy moc nerozumiem, Anti-nukl. protilátky ANA + (hrubo zr. jadro), Ro-52  2(N), La/SSB  0(N), SS-A  2(N), RNP  2(N), Sm  0(N), Scl70  1(N), Jo-1  2(N). 
Momentálne mám problém taktiež s veľmi suchou pokožkou, musím sa často krémovať, lebo ma páli pokožka na tvári od suchosti. V saune sa horko ťažko potím. Po celom tele mám jemnulinké červené bodky. Keď po nich prejdem tlakom, zmiznú a vzápätí sa vrátia.
Mám taktiež problém s trávením. Jedlo mi stojí v krku, ako keby mi netrávil žalúdok a nepociťujem hlad. Bola som u gastroentrológa z hadice do žalúdka mi zistil helikobaktera a alergiu na mlieko. Mliečne produkty som vysadila, nepociťujem žiadnu zmenu na očiach.   
Keď som si čítala článok na tejto stránke o Sjögrenovom syndróm, celkom by mi sedela diagnóza. Máte niekto podobné prejavy?
Môj obvodný lekár mi poradil, aby som si našla lepšieho reumatológa a dala sa znovu vyšetriť. Vedeli by ste mi poradiť nejakého dobrého lekára?