> priznaky-reumy
priznaky-reumy
FórumCategory: Questionspriznaky-reumy
Jakub Rabčan Staff asked 5 rokov ago

Dobrý den, volan sa Jakub mam 30 rokov. Je to už asi rok a pol čo pocitujem bolesti klbov. Všetko to začalo pred koncom vysadenia liečby roaccutanom, liek proti acne. Suche oči hlavne v noci, neskor zhoršení zrak a nosenie okuliarov. Asi o dva tri mesiace neskôr bolesť oboch lakťov pri uplnom zohnutí a zvláštne svrbenie či palenie v hankovej oblesti medzi ukazovakom a prostrednikom.opať ubehlo par mesiacov ked som začal pocitovat bolest oboch zápästí už pri menšej fizickej zataži, k tomu sa pridalo divne palenie okolo chrbtice.začal som užívať vitamíny chondroitin, glukozamin, msm kolagen, čo mi celkom utlmilo moje tažkosti. s prichodom zimy som znovu začal pocitovat všetky spomenute bolesti, k tomu sa pridalo intenzivnejšie a častejšie pálenie chrbtice, taktiež začala mierne boliet aj krčná chrbtica šlachy a svaly na rukach a laktoch pri praci alebo uchopeniach predmetov,citil som boles klbov aj na palcoch ruky ale žiadne opuchy.pocitoval som aj bolest v zadnej časti piet svalstva na chodidlach pri vyloženych nohách. prešlo par týždňov a veci začali mat rýchly spád , jedno rano pri umyvani zubov stuhol krk nemohol som poriadne otočiť hlavou,veľká bolest v krčnej chrbtici svaloch a šlachach,hned som vyhladal fizioterapeuta ktorý mi dal masaz ale vobec to nepomohlo, potom sa mi to postupne uvolnilo ale pocit bolaveho krku uz ostal. V noci pod prikrivkou som citil ako mam uplne horuci krk a obe ruky az k ramenam, citil som aj na dotyk ako mam horúce kĺby, ale telesnú teplotu som mal v poriadku. Bolest krku mi stielala aj do pravej casti zahlavia a tiež do pravej ruky. Posledne dni sa v noci budim celý spotený,divne piskanie v usiach, citim trpnutie a mravčanie oboch rúk palcov bolest klbov v hornej časti tela sa pomaly zhoršuje, ranna stuhnutost a slabosť hlavne na rukach a prstoch. mam neprirodzené pukanie, praskanie a vrzganie v kostiach a krčnej chrbtici,dalej pred par dnami pri žuvani mi puklo aj v sanke a odvtedy mi tam divne praska a trošku pobolieva. Som zufaly moja manželka je v ôsmom mesiaci tehotenstva a tiež ma svoje problémy.Len veľmi tažko mi to je neprenašat to teraz aj na nu. Pracujem ako tesár v holandsku a dostat sa tu k špecialistovi je velmi ťažké,pretože su dlhé čakacie doby. Čital som si vela článku o reumatickych ochoreniach, taktiež sa už aj snažím dodržiavat prisnu dietu, kurkuma, omega 3 olej, jablčný ocot, zeleny caj a pod pokial sa nedostanem k lekárovi. Velmi sa o seba bojim, mam strach čo bude dalej.

1 Answers
jana Staff answered 5 rokov ago

Dobrý deň, pán Jakub.
Srdečne Vás pozdravujeme z Ligy proti reumatizmu na Slovensku. Ďakujeme za prejavenú dôveru a poslanú otázku.
My sme tu pacienti, tak aj odpoveď berte ako priateľské pacientske povzbudenie.
Svoju situáciu ste opísali veľmi podrobne a naznačuje to, že by mohlo ísť o reumatické ochorenie, ale aj nemusí. Budete musieť vyhľadať odborníka – reumatológa. Najskôr požiadajte svojho praktického (všeobecného) ošetrujúceho lekára, aby Vám dal výmenný lístok k reumatológovi. Toho by ste mali vyhľadať v mieste vášho trvalého bydliska. No môžete skúsiť výmenný lístok s popisom obtiaží poslať aj cez linku: http://www.nurch.sk/pre-pacientov/ziadost-o-vysetrenie/, kde do prílohy dajte scan výmenného lístka alebo žiadanky.
Píšete, že pracujete v zahraničí. Preto konajte čo najskôr a naplánujte si to tak, aby ste ambulantné vyšetrenie mohli absolvovať v termíne, kedy Vás objednajú, lebo na poradie sa čaká v reumatológa aj v NÚRCH-u.
Píšete, že si kupujete a beriete lieky – výživové doplnky, ktoré Vám snáď na čas aj zmiernili prejavy ochorenia. Tu treba byť opatrný. Ono to nevylieči, ale môže dočasne prekryť spomínané príznaky, a potom môže byť diagnostika komplikovanejšia. Skúste si to načasovať tak, aby ste v čase odberov nemali príznaky dočasne prekryte. Pri správnej diagnostike sú dôležité objektívne vyšetrenia ale aj opis subjektívnych pocitov a prežívania pacienta. Dajte si skôr niečo od bolesti, ale to tiež len po porade s lekárom.
Pri reumatických ochoreniach je dôležitá aj psychika. Píšete, že čakáte do rodiny bábätko. To je veľká udalosť. Gratulujeme.
No pred manželkou nemusíte nič skrývať a bagatelizovať. Otvorene jej povedzte, čo Vás trápi a čo prežívate. Vy si to možno ani neuvedomujete, ale určite ste sa zmenili, ste menej komunikatívny alebo smutný a to môže tehotnú manželku viac znepokojovať ako pravda, ktorú jej poviete. Úprimný rozhovor môže pomôcť obom. Budeme VÁM držať palčeky a napíšte, ak budete niečo potrebovať, alebo ako ste pochodili. Verte, sme s Vami, nie ste v tom sám.