> reuaticke ochorenie
reuaticke ochorenie
FórumCategory: Questionsreuaticke ochorenie
Stanka Staff asked 4 roky ago

Dobry den chcem sa spytat od roku 2018 navstevujem reumatologicku ambulanciu bola zistena osteopenia a osteoartroza + mam diskoapatiu stavcou 5-6 a 6-7 V tomto roku sa stav zhorsil a osteoartroza bola preklasifikova na reumatoidnu artritidu beriem lieky ale aj napriek liekom mavam bolesti a niektore dni problem s chodzou,chodza je i tak bolestiva. Pracujem ale kedze mi to sposobuje problem aj pri riadeni auta a presune do prace je monost poziadat o invalidny dochodok?Myslim ze asi nie ale rada by som mala niejake informacie.Dakujem.Stanka.

1 Answers
LPRe SR answered 4 roky ago

Vami spomínané diagnózy by podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a v znení ďalších predpisov mohli byť posudzované na účely invalidity – najmä ako choroby podporného a pohybového aparátu. Prípadná miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (ďalej len „miera poklesu schopnosti VZČ“) sa pohybuje v rozpätí 10 až 80%, závisí však od viacerých nižšie uvedených faktorov.

Miera poklesu schopnosti VZČ, ak ide o diagnózu „reumatoidná artritída“, sa určuje na základe funkčného postihnutia (teda postihnutia pohybu v kĺboch v súvislosti so záťažou na príslušný kĺb), vplyvu na ostatné systémy a orgány a pri chronickom zápale kĺbov sa prihliada aj na aktivitu chorobného procesu.

V prípade porúch hustoty kostných buniek sa v týchto súvislostiach spomína až osteoporóza a osteomalácia (patria do skupiny chorôb nazvaných osteopatie a chondropatie) – miera poklesu schopnosti VZČ je v tomto prípade závislá od rozsahu a stupňa patologických zmien skeletu („kostry“) a z nich vyplývajúcej poruchy funkcie.

Odporučili by sme Vám konzultovať Váš zdravotný stav so svojim všeobecným lekárom, ktorý vypĺňa príslušné tlačivá pre posudkovú činnosť SP a podať si prípadne žiadosť o priznanie invalidity na príslušnú pobočku SP v mieste bydliska.
Na priznanie invalidity je nutné dosiahnuť 40% (a viac) mieru poklesu schopnosti VZČ (byť uznaný za invalidného) a mať splnenú odvodovú povinnosť v rámci dôchodkového poistenia. Mieru poklesu schopnosti VZČ posudzuje a rozhoduje o nej posudkový lekár príslušnej pobočky SP na základe predložených odborných lekárskych nálezov.
Držíme Vám palce a budeme radi, ak nás budete informovať, či ste svoj problém vyriešili. Ďakujeme za dôveru.