> Reumaticke ochorenia
Reumaticke ochorenia
FórumReumaticke ochorenia
Marta Staff asked 5 rokov ago

Počula som že reumatickych ochoreni je viac druhov.Prečo sa reumatologovia nezaoberaju všetkymi ochoreniami len niektorymi vybranymi?Na slovensku vraj len jedna reumatologička sa zaobera aj inymi reum.ochoreniami?

1 Answers
LPReSR answered 5 rokov ago

Dobrý deň, pani Marta. Z vašich riadkov sa dá vytušiť, že Vás reuma trápi a nenašli ste adekvátnu starostlivosť a pomoc od odborníkov. Nenapísali ste odkiaľ ste, preto je ťažké doporučiť Vám iného reumatológa. Slová „počula som“ a „vraj“ sú zúfalé. V dnešnej dobe si musí pacient aj sám pozháňať a preštudovať základné informácie, ale pozor, z dôveryhodných zdrojov a nedať na to, čo sme kde započuli a prepočuli. Lekárov sa treba pýtať a oni odpovedia, ak je to len trochu možné. Liga proti reumatizmu na Slovensku stále informuje, vzdeláva pacientov a pripravujeme stretnutia, kam chodia reumatológovia a poväčšine, najväčší odborníci v odbore. Ak by ste mali možnosť, príďte 7. novembra do Piešťan, 8. novembra do Bratislavy alebo 12. decembra do Košíc. Tu všade ešte do konca roka budú besedy s reumatológmi „….bez bieleho plášťa“.
Tých reumatických diagnóz je veľa, niekedy sa uvádza 150 – 200 nozologických jednotiek. Medzi nimi sú už pomerne známe diagnózy, ako reumatoidná artritída, bechterevova choroba, psoriatická artritída, u detí juvenilná idiopatická artritída alebo lupus. No mnohé tieto ochorenia sú nie len reumatického pôvodu, ale ešte k tomu sa vyskytujú veľmi ojedinele, čím sa zaraďujú do „zriedkavých ochorení“. Aj reumatológovia sa špecializujú na rôzne tieto diagnózy a venujú sa im viac ako iným, ale nepoznáme reumatológa, ktorý by nemal prehľad o známych – už popísaných reumatických diagnózach. Ak máte práve niektoré zo zriedkavých reumatických ochorení, napíšte nám, pokúsime sa Vás nasmerovať na odborníka alebo pracovisko, ktoré sa vašej diagnóze venuje. Ak ešte nemáte určenú diagnózu, požiadajte svojho lekára, aby Vás objednal na ambulantné vyšetrenie do NÚRCH-u.
LPRe SR