> sjogrenov-syndrom
sjogrenov-syndrom
FórumCategory: Questionssjogrenov-syndrom
Emilia Funtalova asked 3 roky ago

Dobrý deň! Mám reumat.artitidu. Liečim sa už viac rokov. Plaquenil Kombi kalz. Teraz už dlhší čas má páli v ústach v popoludňajších hodinách

mám pocit ako keby zuby boli tesne a v očiach piesok. Bola som na zubnom na hematologii a ORL. Všetko neg. Asi 2 týždne bolo dobré a opäť to páli občas svrbí podnebie. Na ORL mi lekár povedal aby som išla k reumatologovi či to nie je Sjög. syndróm. Moja reumatologička nerobí už tretí mesiac. Chcela som sa dať zaočkovať no neviem či môžem. Každý deň je to ináč a som unavená boli má hlava. Prosím poraďte čo mám robiť.

1 Answers
LPRe Staff answered 3 roky ago

Dobrý deň, k očkovaniu sa zodpovedne vyjadriť nevieme, lebo my sme tu len pacienti. 
No vo všeobecnosti to závisí od aktuálneho stavu pacienta a tiež, aké lieky užíva. Asi by bolo dobré poradiť sa s reumatológom. Všeobecné informácie k očkovaniu pri reumatických chorobách môžete nájsť na stránke NÚRCH-u (https://www.nurch.sk/data/nurch.sk/documents/Ockovanie-pacientov-proti-SARS-CoV-2-verzia_6_1620647057.pdf).
Ak Vaša reumatologička dlhodobo neordinuje, mal by ju niekto zastupovať. Skúste zájsť k zastupujúcemu lekárovi. Ak sa k reumatológovi nebudete vedieť dopátrať, kontaktujte a oslovte o pomoc v tejto veci svoju zdravotnú poisťovňu.  A odporučili by sme Vám absolvovať očné vyšetrenie, keď hovoríte, že Vás pália oči. Ak ide o suché oko, čo býva súčasťou Sjögrena, očný lekár by to mal zistiť a odporučiť ďalší postup. Pri Plaquenile by ste mali tak či tak mať pravidelná kontroly na očnom. Na suché oko potom bude treba používať umelé slzy, to by malo zmierniť pálenie a bolesť. Prípadne, ak je tam zápal, očný lekár by mohol dať niečo protizápalové.
Pre viac informácií a možnosť diskusie sa pokojne pridajte do diskusnej skupiny na FB: https://www.facebook.com/groups/1399195203688181
Prajeme Vám všetko dobré, nech sa podarí nájsť schodnú cestu pre vyriešenie vami uvedených problémov.