> Správy z LPRe-MP Bardejov
Správy z LPRe-MP Bardejov

Neprešiel ešte ani rok od prvej členskej schôdze, na ktorej naša pobočka LPRe – MP Bardejov obnovila svoju činnosť. Možno nemáme toľko skúseností a určite nemáme za sebou toľko uskutočnených akcií, ako naši kolegovia z iných pobočiek LPRe SR, ale snažíme sa a postupne na tom pracujeme.

V tomto smere bolo pre nás veľmi prospešné aj stretnutie s členmi Slovenského zväzu sclerosis multiplex, ktoré sa uskutočnilo v máji, v príjemnom prostredí kaviarne Fontána v Bardejove. Od nich sme sa dozvedeli,  ako sa tiež boria s nedostatkom finančných prostriedkov na činnosť. Rozoberali sme témy týkajúce sa tvorivých dielní, ale aj iných aktivít. Tiež sme sa o niečo viac dozvedeli o diagnóze SM, ktorá je pre jednotlivca i jeho rodinu ťažkou ranou osudu.

V auguste sa jedna z našich členiek zúčastnila stretnutia LPRe SR s Českou Reuma Ligou v Luhačoviciach.

Prvý októbrový týždeň, od 30.9.-4.10.2013 sme aj vďaka „dotácie od Mesta Bardejov“ absolvovali Rekondičný pobyt vo Vysokých Tatrách (RP). Naši členovia /v počte 18/ si tento pobyt bohato užili, či už krátkymi prechádzkami, alebo aj dlhšími túrami v krásnom prostredí Štrbského Plesa. Práve na jeho brehu sa nachádza Hotel Solisko, kde sme boli ubytovaní. Tento hotel má vlastné Wellness zariadenie, čo sme po návrate z prechádzky skutočne ocenili. Krátky pobyt vo vírivke a saune nám urobil dobre. Zregeneroval naše chorobou namáhané telo. Tak isto uvoľňujúca masáž, ktorú nám poskytovala profesionálna masérka – jedna z našich členiek – Anka Jablonovská. Jej masáž blahodarne pôsobila na boľavé a stuhnuté kĺby. Večery sme trávili v tvorivých dielňach, konkrétne pri výrobe vianočných ozdôb – gulí vyrábaných technikou falošného pachtworku, kde sme si užitočne ponamáhali drobné kĺbiky rúk. Tieto milé výrobky si účastníci pobytu odniesli ako darček domov pre svojich najbližších. Zvláštnosťou RP pre členov bolo každodenné ranné cvičenie vonku na terase, kde sme cvičili pod štítmi Tatier v tričkách 7. ročníka Behu a chôdze reumatológov a reumatikov pre zdravie. Boli sme preto stredobodom pozornosti a objektom na fotenie pre viacerých turistov.

Vo vestibule Hotela Solisko sme umiestnili vývesnú tabuľu Liga proti reumatizmu – Miestna pobočka Bardejov s informáciami pre všetkých hostí o našej činnosti v Lige a prekrásnom meste Bardejov. Taktiež tam bol k nahliadnutiu program rekondičného pobytu.

Vo štvrtok 3. októbra zavítala medzi nás na Štrbské Pleso predsedníčka LPRe SR p. Janka Dobšovičová Černáková, ktorá nám odštartovala 7. ročník Behu a chôdze … pri príležitosti 12. októbra – Svetového dňa reumatizmu. Miestna pobočka Bardejov odštartovala Beh ako prvá zo všetkých 16. miestnych pobočiek a klubov LPRe SR. Za slnečného, ale pomerne chladného a  veterného počasia, sa Behu zúčastnilo 43 členov a sympatizantov. Chodníčkami Štrbského Plesa sme si odbehli symbolicky dráhu dlhú 420 metrov. Víťaz Behu Marián Teminský bol odmenený vecnou cenou. A aj keď v ten deň veľmi fúkalo, nepokazilo nám to našu dobrú náladu, ale umocnilo celú tú fantastickú atmosféru, ktorú sme si vytvorili. Po behu sme si dopriali chvíľku voľna na občerstvenie. Potom už popoludnie patrilo Janke Dobšovičovej Černákovej, ktorá nás oboznámila s novinkami, ktoré LPRe SR pripravuje v najbližšom období a pri príležitosti SDR: napr. informačnú kampaň na získanie nových členov LPRe SR prostredníctvom letáčika VZOPRI SA, prípravy na 7. ročník behu a vyhodnotenie novinárskej súťaže KROK 2012 v Bratislave, zahájenie verejnej zbierky v prospech vybudovania Centra sociálno-psychologickej podpory, neskôr aj cez darovacie SMS-ky a iné.

12. októbra sa dve naše členky Darina Kostíková a Mária Jurčišinová zúčastnili Centrálneho Behu v Bratislave, odkiaľ si odniesli len samé pozitívne skúsenosti a poznatky z organizovania takéhoto veľkého podujatia.

V októbri sme na členskej schôdzi privítali aj nášho odborného lekára reumatológa Mudr. Daniela Martička, ktorý nás informoval o biologickej liečbe.

Záver roka sme ukončili Mikulášskym posedením v príjemnom prostredí kaviarne Fontána, s občerstvením a pizzou .

V nasledujúcom období nás čaká ešte veľa práce. Do budúcna by sme chceli pokračovať v pravidelnom cvičení, v ktorom sme začali už pred prázdninami, ale aj v tvorivých dielňach, ktoré naše členky oslovili natoľko, že by si chvíle pri spoločnom „tvorení“ vedeli predstaviť aj častejšie. Taktiež by sme radi absolvovali rekondičný pobyt a nejaké turistické vychádzky, kde si upevňujeme priateľstvá.

Naši členovia sa dohodli, že v tomto roku 2014 venujeme do Centra Sociálno-psychologickej podpory 45 € /za každého člena po 1 €/.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať vedeniu Mesta Bardejov za to, že sme aj vďaka „ dotácie Mesta Bardejov“ mohli zorganizovať a zúčastniť sa na Rekondičnom pobyte vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese v Hoteli Solisko, od 30.9.2013 – 4.10.2013.

Adriana Sameková – tajomníčka LPRe – MP Bardejov

Darina Kostíková – predsedníčka LPRe – MP Bardejov

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.