> Svetový deň lupusu
Svetový deň lupusu

10. mája je deň, kedy všetky organizácie sveta združujúce pacientov s lupusom robia osvetu tomuto vážnemu ochoreniu. Dnes je Svetový deň lupusu.

My si ho tohto roku pripomenieme o týždeň neskôr, ale pozrime sa, čo robia iné organizácie vo svete 10. mája 2014:

ČR – veľké stretnutie pacientov a sympatizantov v Prahe.

Cyprus – usporiada interaktívny workshop s názvom „Držíme svoj život vo svojich rukách“.

Nemecko – vypusti 40 000 balónov za všetkých Nemcov a Nemky trpiacich týmto ochorením.

Maďarsko – tento rok budú oslavovať svetový deň lupusu netradičné v meste Szeged (doteraz to vždy bolo v Budapešti). Pre návštevníkov majú pripravený bohatý program.

Irsko – počas celého dňa môžete na FB a Twitteri Lupusu Ireland postovat jeden fakt o lupuse, čím zvýšite povedomie o tomto ochorení.

Holandsko – prvýkrát v histórii sa obe holandské združenia spojili, aby zorganizovali obrovsky kongres. Pozvaní sú mnohí zaujímaví hostia, najmä reumatológovia.

Anglicko – spustili veľkú internetovú kampaň na sírenie povedomia o lupuse.

Ak neviete, tak celý máj je mesiac šírenia povedomia o lupuse. Dúfame, že aj nám sa to darí.

Ako povedala predsedníčka LPre – Klubu Motýlik Zuzana Pionteková: „Keďže členov v KM nám pribúda, v budúcnosti aj my pripravíme niečo zaujímavé.“

Čo je vlastne svetový deň lupusu? Ako vznikol?

Svetový deň lupus začal vyhlásením 13 organizácií reprezentujúcich pacientov s lupusom v Eaton-e, Anglicko, pred 10 rokmi, kedy sa rozhodli, že 10. máj bude venovaný práve tomuto ochoreniu. Vyhlásenie má slúžiť ako výzva pre vlády sveta, aby finančne podporili výskum v lupuse, zvýšili povedomie o lupuse a služby pre pacientov s lupusom.

Vyhlásenie odzrkadľuje každodenné úskalia, ktorými pacienti s lupusom čelia.

Znenie vyhlásenia v angličtine si môžete prečítať tu:
http://www.worldlupusday.org/wld-proclamation.html

—————
Téma: Klub Motýlik

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...