> Tehotenstvo a Bechterevova choroba
Tehotenstvo a Bechterevova choroba

Ak tehotenstvo začína u pacientky s Bechterevovou chorobou vo fáze bez príznakov, pravdepodobnosť relapsu počas nasledujúcich 9 mesiacov je približne rovnaká pre tehotné a netehotné pacientky s Bechterevovou chorobou. Riziko recidívy sa však zvyšuje, ak sa aktivita ochorenia zvýši pri počatí.

V dostatočnom časovom predstihu pred plánovaným otehotnením je dôležité, aby sa pacientky poradili so svojím lekárom, či môžu pokračovať v užívaní všetkých liekov, alebo je potrebné prestať užívať lieky, alebo ich vymeniť za iné. To isté platí pre dojčenie. Niektoré lieky môžu prechádzať do materského mlieka, a preto by sa mali znova užívať až po odstavení dieťaťa. V prípade Bechterevovej choroby by plodnosť a tehotenstvo nemali byť negatívne ovplyvnené.

Budúce mamičky a súčasne pacientky s Bechterevovou chorobou sa častokrát pýtajú lekára, či ich dieťatko môže zdediť ankylozujúcu spondylitídu. Samotná AS nie je dedičná, ale predispozícia na rozvoj ankylozujúcej spondylitídy alebo spondyloartrózy je dedičná. A systém môže byť čiastočne rozpoznaný špecifickým génovým markerom. Frekvencia Bechterevovej choroby je spojená s výskytom génového markera HLA-B27.

SK2212128256

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
24. mája 2023 o 16. hod. vás pozývame na Univerzitu Reumy #6/23.
Liga proti reumatizmu SR každoročne oceňuje činnosť miestnych pobočiek a klubov, aby dobrovoľníkov ocenila a motivovala k ďalšiemu rastu a ochote pomáhať ľuďom s reumatickými ochoreniami.
Dovoľte, aby sme vás pozvali na Univerzitu Reumy #5/23.