> Tehotenstvo a Bechterevova choroba
Tehotenstvo a Bechterevova choroba

Ak tehotenstvo začína u pacientky s Bechterevovou chorobou vo fáze bez príznakov, pravdepodobnosť relapsu počas nasledujúcich 9 mesiacov je približne rovnaká pre tehotné a netehotné pacientky s Bechterevovou chorobou. Riziko recidívy sa však zvyšuje, ak sa aktivita ochorenia zvýši pri počatí.

V dostatočnom časovom predstihu pred plánovaným otehotnením je dôležité, aby sa pacientky poradili so svojím lekárom, či môžu pokračovať v užívaní všetkých liekov, alebo je potrebné prestať užívať lieky, alebo ich vymeniť za iné. To isté platí pre dojčenie. Niektoré lieky môžu prechádzať do materského mlieka, a preto by sa mali znova užívať až po odstavení dieťaťa. V prípade Bechterevovej choroby by plodnosť a tehotenstvo nemali byť negatívne ovplyvnené.

Budúce mamičky a súčasne pacientky s Bechterevovou chorobou sa častokrát pýtajú lekára, či ich dieťatko môže zdediť ankylozujúcu spondylitídu. Samotná AS nie je dedičná, ale predispozícia na rozvoj ankylozujúcej spondylitídy alebo spondyloartrózy je dedičná. A systém môže byť čiastočne rozpoznaný špecifickým génovým markerom. Frekvencia Bechterevovej choroby je spojená s výskytom génového markera HLA-B27.

SK2212128256

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2022

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...