> 1. Motivačno-vzdelávací kurz LPRe SR 2019
1. Motivačno-vzdelávací kurz LPRe SR 2019

Každý rok organizujeme dva Motivačno-vzdelávacie kurzy Ligy proti reumatizmu na Slovensku. Ich cieľom je prostredníctvom prednáškových popoludní priniesť pacientom a ich blízkym informácie o reumatických ochoreniach v jazyku, ktorému všetci rozumieme. Prednášky sa týkajú rôznych typov reumatických ochorení, liečby, života s ochorením, ale aj informáciách o činnosti Ligy.

Prvý tohtoročný kurz sme zahájili Prednáškovým popoludním v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch v dňoch 22. a 23. marca 2019. Podarilo sa nám opäť poskladať na témy bohatý program.

Pani doktorka Košková nám porozprávala o materstve a reume z pohľadu lekára. Venovala sa plánovaniu tehotenstva, liečbe pred, počas tehotenstva a po pôrode, ako aj starostlivosti o dieťa.

V dnešnej dobe už existujú mnohé spôsoby liečby reumatických ochorení. Len pre to, že sme sa s niečím nestretli, neznamená to, že sa toho treba báť. Pani doktorka Mičeková nám povedala, že Biologická liečba nie je strašiak.

Všetci vieme, že športovať treba. Ale aké cvičenie je vhodné pre reumatikov? A keď už nejaké nájdeme, ako budeme vedieť, či ho vykonávame správne? Pani Ing. Bobocká nám bližšie povedala o Jogovej terapii pre reumatikov.

Od Jany Dobšovičovej Černákovej, predsedníčky LPRe SR, sme sa dozvedeli viac o pripravovaných aktivitách v roku 2019 a o význame pacientskej podpornej skupiny.

Keď vám diagnostikujú chronické ochorenie (ochorenie na celý život), tak zrazu vašu slovnú zásobu obohatíte. Aký je teda slovník pacienta s Ankylozujúcou spondylitídou či Psoriatickou artritídou? To nám prezradila pani doktorka Žlnayová.

Asi viete, že reumatické ochorenie sa nedá len zmenou stravovacích návykov vyliečiť. Avšak racionálne stravovanie nám vie život s civilizačnými ochoreniami podstatne skvalitniť. Bližšie nám o tom porozprával doktor Krpčiar.

Po úspešnom popoludní plnom otázok a podnetov od účastníkov prednášok sme sa presunuli do hotela Magnólia, kde sme pokračovali v stretnutí zástupcov miestnych pobočiek a klubov a následnom zasadnutí predsedníctva LPRe SR. Bližšie sme sa spoznali, predstavili plány pobočiek a klubov na rok 2019, ako aj zhodnotili činnosť v roku 2018.

Nabudúce sa uvidíme počas 2. Motivačno-vzdelávacieho kurzu v októbri.

pb.

Autor foto: Patrik Ratajský

 

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.