> Ako efektívna komunikácia s lekárom zlepšila môj život s reumou
Ako efektívna komunikácia s lekárom zlepšila môj život s reumou

Víťazná esej národnej súťaže Ceny Edgara Stena na Slovensku


Mosty z oboch strán

Peter Pecuch

Ako každý racionálne uvažujúci pacient začal som svoju anabázu k navráteniu zdravia nie u vedmy-bylinkárky, homeopata, veštice či šeptuchy, ale v ambulancii riadne atestovaného odborníka. Riadim sa Hippokratovou radou, podľa ktorej človek aj s veľmi vážnym stavom sa môže uzdraviť, keď má vieru vo svojho dobrého lekára.

Môžeme sa pýtať, kto je vhodný medik? Aké by mal mať doktor vlastnosti? A čo prístup chorého k liečbe? Všetci ľudia pozeráme najviac dvoma očami, počúvame dvoma ušami a hovoríme len jednými ústami. A tak poznáme všeobecne známe odporúčanie, aby sme viac aktívne počúvali a efektívne rozprávali. Platí to aj v zdravotníctve. Lekár má načúvať chorému pri opise jeho ťažkostí a pacient vnímať doktora, keď mu radí, ako sa treba liečiť a zdravšie žiť.

V ordinácii reumatológa som bol dôsledne vyšetrený a nastavila sa mi liečba. Oceňujem profesionalitu môjho špecialistu a tiež jeho schopnosť motivovať pacienta, aby v prospech svojho zdravia zmenil svoj životný štýl a stravovanie. Lebo aj skôr spomínaný Hippokrates hlásal, že ak nie sme pripravení zmeniť život, niet nám pomoci. A naše pokrmy sú aj našimi liekmi…

Veľkou podporou mi bola edukácia v podobe brožovanej príručky, ktorá je dostupná u odborníka. Tiež pútavá nástenka s informáciami o reumatických ochoreniach v čakárni pred ambulanciou. Vďaka týmto oznamom spoznal som rady a usmernenia určené pacientovi a tiež Ligu proti reumatizmu na Slovensku aspoň v jej online podobe.

Keďže som súčasne diabetik s obezitou, pochopil som, že bez môjho úsilia ozdraviť svoj život boli by snahy aj toho najlepšieho lekára márne. Je to podobné, ako stavba mosta ponad rieku. Najrýchlejšie sa vybuduje, keď sa súčasne stavia z oboch strán: zo strany lekára liečbou a zo strany pacienta správnou životosprávou.

Je Silvester a nastáva koniec kalendárneho roka. Stojím na váhe a s radosťou zisťujem, že počas dvanástich mesiacov som schudol desať kilogramov. A som za to vďačný aj môjmu reumatológovi a diabetologičke, ktorí ma dokázali presvedčiť a motivovať, aby som sa viac sebazapieral, dodržiaval diétu, mal pravidelný pohyb.

Lebo liečba je ako budovanie mosta. Najrýchlejšie postupuje, keď sa stavia súčasne z oboch strán: Či ste lekár a či pacient, prajem Vám úspešnú výstavbu a nezabudnime aktívne počúvať a efektívne hovoriť.

—————
Téma: Príbehy pacientov

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...