> Aktívne a zdravé starnutie v miestnej pobočke Lučenec
Aktívne a zdravé starnutie v miestnej pobočke Lučenec

Každú etapu života si treba vážiť. Prestaňme starobu vnímať ako bremeno, ale vnímajme ju ako súčasť nášho života. Starne celý svet. My v našej pobočke chceme vytvárať podmienky pre aktívne a zdravé starnutie.

Začal sa rok 2023, snáď lepší než tie predchádzajúce dva kovidové. Kovidová situácia sa ustálila a tým aj možnosti pre rôzne akcie, ktoré sme naplánovali na rok 2023. Plán činnosti našej pobočky na tento rok obsahuje množstvo nových aj tradičných aktivít. Činnosť organizácie začala výborovkou, na ktorej sme pripravili výročnú členskú schôdzu a plán činnosti na rok 2023. Výročná členská schôdza sa konala 17. 2. 2023 v dennom centre a prebiehala podľa stanoveného programu. Výročnú členskú schôdzu pozdravila vnučka nášho člena Sofinka Leicherová peknými slovenskými pesničkami. Vyhodnotili sme rok 2022 a hodnotili sme ho ako úspešný s novými výzvami do budúcnosti. Zorganizovali sme zopár pekných akcií. Na schôdzi sme členov informovali so zvýšeným členským, na čo všetci prítomní členovia reagovali negatívne. Členská základňa sa nám týmto zmenšuje, ale aj napriek tomu sme prijali 7 nových členov, a to hlavne preto, že pre našich členov pripravujeme zaujímavé akcie.

V marci 19. 3. sme uskutočnili prednášku s profesionálnym záchranárom Milanom Kurčíkom. Dozvedeli sme sa, čo poskytuje záchranná služba (neodkladnú zdravotnú starostlivosť), ktorá je pri ohrození života, úrazoch, či nehodách veľmi dôležitá. Členovia, ktorí sa prednášky zúčastnili, mali veľa otázok, na ktoré dostali fundovanú odpoveď.

V druhej polovici mesiaca apríl 19. 4. sme uskutočnili veľmi vydarený jednodňový výlet na hrad Slovenská Ľupča, zámok vo Vígľaši a pozreli sme si aj drevený evanjelický artikulárny kostolík v Hronseku, ktorý píše skoro tristo ročnú históriu a je zapísaný do kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. S jeho históriou nás oboznámila pani farárka. Hrad Slovenská Ľupča je najvyššie položeným hradom na Horehroní v nadmorskej výške 440m nad morom. Históriou hradu nás veľmi pútavou formou sprevádzala kastelánka hradu pani Kiaba. Všetci 50 účastníci zdolali trochu náročnejší výstup a skoro 200 schodov. Odmenou nám všetkým bol pohľad z blízkosti na majestátny hrad a prehliadka jeho interiéru. V tento deň sme si prezreli s výkladom aj zámok Vígľaš, ktorý od roku 2014 slúži ako moderný kongresový hotel. Po náročnom dni nám dobre padlo občerstviť sa v neďalekej reštaurácii Masarykov dvor. Počasie nám prialo a vo večerných hodinách sme sa domov vracali s peknými zážitkami a spomienkami.

Jarné dni mnohí naši členovia venujú nordic walkingu. Paličkujú v meste, na cyklotrasách, ale aj v mestskom parku. Najaktívnejšou členkou je p. Elena Miškeiová, ktorá v tomto štvrťroku nachodila 183 468 krokov.

Čaká nás ešte veľa pekných akcií, ako sú návšteva Hvezdárne v Rimavskej Sobote, kúpanie v Číží a 4 – dňový zájazd do Starej Ľubovne a okolia, ale o nich vás budeme informovať.

Autorky článku: Mgr. Lýdia Čapóová, Elena Mačudová

Viktor Kvak, predseda LPRe – MP Lučenec

—————
Téma: MP Lučenec

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...