> Bulletin pod vianočný stromček
Bulletin pod vianočný stromček

Liga proti reumatizmu SR a redakcia IB pripravila nový Informačný bulletin LPRe SR 2/2023. Členovia Ligy dostali bulletin do schránky. Pre všetkých dávame k dispozícii jeho elektronickú formu v PDF tu na webe: https://www.mojareuma.sk/informacne-bulletiny/

Napíšte nám, ako sa Vám bulletin páči, čo Vás zaujalo a či Vám tu niečo chýba.

Keby ste chceli bulletin dostávať aj Vy k sebe domou, neváhajte a prihláste sa: https://www.mojareuma.sk/prihlaska-za-clena/

Máme za sebou ďalší úspešný, aj keď po viacerých stránkach, náročný rok. Bol opäť plný aktivít v prospech ľudí s reumatickými chorobami. Keby sa každý deň dal teraz rozmeniť na drobné, mali by sme tu každý jeden za seba viac ako 365 príbehov alebo zamyslení, lebo ani jeden deň nebol tzv. hluchý. Vždy sa niečo podarilo, alebo aj nie, no aj za slabšie chvíle treba poďakovať a vybrať si z nich niečo pozitívne.

Hneď na úvod môžeme konštatovať, že po roku od vyhlásenia pacientskej iniciatívy „Oslov medika, aby….“ a zverejnenia apelu pre medikov „Buď náš hrdina!“ máme dôvod na radosť. Podarilo sa nám nájsť a osloviť pár medikov. Našou skutočnou prvou hrdinkou je MUDr. Anna Trojanovič Tkáčová, ktorá sa rozhodla a prihlásila sa do rezidenčného reumatologického programu. A ak sa všetko podarí, o pár rokov bude z nej reumatologička.

Vrcholom roka v Lige je program a podujatia k Svetovému dňu reumatizmu. Mali sme v Piešťanoch trojdňové stretnutie. Vyšlo snáď všetko, čo sme si naplánovali a ešte aj to slniečko nám dožičilo farbami listov jesenný, ale teplotou ešte letný deň.

Prednáškové popoludnie SDR 2023 prinieslo témy od vitamínu D, cez bezpečnosť pacienta alebo zamyslenie, koľko platia pacienti v skutočnosti za lieky. Možno ťažká ale zaujímavá bola téma „Aké sú pacientske vstupy pri hodnotení zdravotníckych technológií“.  O dôležitosti spoločného rozhodovania v liečbe RA až po Jogovú terapiu. JTR sa niesla naprieč celým programom SDR 2023 a nebolo to len v teoretickej rovine, ale mali sme aj praktickú hodinu jogovej terapie pre reumatikov na stoličke.

Dlhodobo pomáhame a podporujeme pacientov, aby pestovali zdravý životný štýl a aj sami sa aktívne starali o svoje zdravie. Už 6 rokov chodíme s NW paličkami. Pre spestrenie doterajších aktivít sme popri walkovaní začali maľovať kamienky, kde si trénujeme jemnú motoriku.

V projekte “Pohnime sa reumou!” budeme pokračovať aj v roku 2024. Pribudli nám noví walkeri. Zorganizovali sme Celoslovenské stretnutie reumawalkerov aj s lekciou NW s Luciou Okoličányovou. Vyhodnotili 15. ročník novinárskej súťaže KROK a udelili sme Novinársku poctu KROK 2022.

Prečítajte si o ďalších témach Univerzity Reumy, ktoré sme odvysielali počas roka 2023. Všetky ich nájdete aj v archíve UR na webe.

Do ankety „Môj lekár“ sme nominovali dve lekárky: Doc. MUDr. Helenu Tauchmannovú, PhD. a MUDr. Lenku Tarabčákovú, PhD. Ocenenie „In memoriam“ bolo udelené našej pani doktorke MUDr. Elene Koškovej, PhD., na ktorú stále spomíname.   

Neprehliadnite tému eseje v súťaži o Cenu Edgara Stena 2024 „Ako ma obohatila a skvalitnila môj život aktívna účasť na činnosti Ligy proti reumatizmu na Slovensku“. O tom by sme snáď mohli a vedeli napísať takmer všetci.

Elvíra informuje o liečivách starej mamy. Teraz je to tvaroh – biele zlato našej stravy. V ďalšej rubrike sa zamýšľa nad tromi maličkosťami – opäť o láske.

V správach o činnosti miestnych pobočiek a klubov si môžete prečítať, čo všetko sa nám podarilo v druhom polroku 2023. Je tam toho naozaj veľa inšpiratívneho.

V rubrike Opýtali sme sa… máme dva unikátne rozhovory. Prečítajte si interview s MUDr. Dagmar Mozolovou, detskou reumatologičkou na zaslúženom dôchodku. A tiež s mladučkou doktorandkou Kristínou Macákovou, ktorá pracuje na výskume a hľadá príčiny vzniku reumatoidnej artritídy. Je vedkyňa, ktorá postúpila do medzinárodného kola súťaže Falling Walls.

No dosť už o práci a aktivitách, ktoré napĺňali náš každý deň. Sú Vianoce a treba sa zastaviť. Obráťme svoju pozornosť na našich blízkych a spomeňme si aj na tých, ktorí sú ďaleko.

Z redakcie Informačného bulletinu vám prajeme krásne, pokojné a požehnané vianočné sviatky. Nech ten nový rok bude čo najlepší a nech osvieti aj tých, kde je už dlhšie zhasnuté.

LPRe SR

autor grafického návrhu KALENDÁR 2024: Ing. Michal Finka

—————
Téma: Zaujímavosti

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Reumatologicko-rehabilitačné centrum, spol. s r.o. Hlohovec pod záštitou SLK  Vás pozývajú na KURZ – XVII. ročník OSTEOPORÓZA – KOMPLEX LIEČBY – KINEZIOTERAPIA A PROBLEMATIKA PANVOVÉHO DNA (komplex prednášok o osteoporóze, nácvik cvičenia svalstva...
Volám sa Lucia Hľadajová, mám 29 rokov a pochádzam z malebnej dedinky Michalová, ktorá leží v náručí Nízkych Tatier.
Liga proti reumatizmu na Slovensku mala 18. mája valné zhromaždenie, ktoré vyhodnotilo uplynulé tri roky a vo voľbách zvolilo nové predsedníctvo a revíznu komisiu.