> SDR v MP Bardejov
SDR v MP Bardejov

Ako sme oslávili  v Bardejove „našu bolesť“ v rámci Svetového dňa reumatizmu

     V Bardejove na východe máme veľmi agilný „reumatický“ tím, ktorý stále niečo vymyslí. V stredu 8. 10. 2014 sme v rámci Svetového dňa reumatizmu v predstihu „oslavovali“  a dávali do pozornosti bardejovskej verejnosti, že sme tu aj my reumatici so svojimi bolesťami, starosťami, ale aj radosťami.

      Pri tejto akcii nám tento raz vyšlo v ústrety aj Mesto Bardejov, a to konkrétne oddelenie kultúry. Celý dej reumatického dňa sa odohrával v našom  bardejovskom Promenádnom parku. Zišiel sa nás slušný počet „boľavých“ ľudí, ktorí sa snažia prekonávať samých seba, ako sa to len dá…. A potešiť nás prišli aj  tanečníci  AFCommunity.  Aby náš deň nevyzeral živelne, profesionálne ho viedol odborník – moderátor Jožo Barborík. Samozrejme, že v réžii našej predsedníčky Dajky. Rozdelili sme si úlohy, aj postavenia jednotlivých členov  s cieľom osloviť čo najviac ľudí. Ľudí, ktorí sa pri nás aj chceli pristaviť, ale nedovoľoval im počiatočný nedôverčivý ostych. Ako inak,  boli sme označení – máme totiž nové tričká s logom Svetový deň reumatizmu, a tak sme boli jasne viditeľní.  Musíme sa poďakovať aj pracovníkom kaviarne Castella za prepožičanie stolíkov, na ktorých sme propagovali ilustračné materiály o našej chorobe, ale zviditeľňovali sme aj historické a kultúrne pamiatky Bardejova a Bardejovských Kúpeľov.    O dokumentáciu sa najprv starala  neúnavná a zanietená Aďka. Po svojej pracovnej dobe v robote ju vystriedal jej manžel Jožko, ktorého sme pasovali do roly dvorného fotografa i kameramana presne v intenciách – chceš, nechceš, budeš! A on neodmieta, ale s úsmevom fotografuje, sníma, hľadá čo najautentickejšie situácie – skrátka, hodný  to člen  svojej funkcie! Zásluhou pracovníkov „z kultúry mesta“, ktorí nám dodali ozvučenie, sme počuli privítanie našej predsedníčky a potom celý priebeh vedenia programu moderátora. A keďže celoživotným krédom reumatika je „hýbať sa a hýbať“, nemohli sme tento Svetový deň reumatizmu nechať bez pohybu. Pán moderátor sa ukázal ako človek znalý pohybu a pripravil si pre nás aj s dvoma tanečníčkami peknú tanečnú choreografiu. Samozrejme, s tým cieľom, že sa ju naučíme aj my. A tak sme nastúpili všetci zúčastnení v bielych tričkách s modrým „reumo-logom“ a v rytme hudby sme sa snažili napodobniť nášho tancujúceho  moderátora. Najprv to išlo tak hala-bala, no po zopakovaní, sme do tancujúceho reumatického vlaku úspešne naskočili. Podľa vyjadrenia   kameramana  bardejovskí reumatici predviedli veľmi slušný tanečný výkon!

     Svojou aktivitou sme tak dali Bardejovu vedieť, že hoci nás naša choroba skrúca,  deformuje a strašne bolíííííí,  vieme byť aj veselí, aktívni a pohybliví   a dokážeme spríjemniť chvíle sami sebe i svojmu okoliu.      

 

Maja Matejová – LPRe MP Bardejov   

– – – –

Liga proti reumatizmu – MP Bardejov pripravuje po prvýkrát v meste, aj pre širokú verejnosť, Svetový deň reumatizmu (SDR).

Príďte všetci, členovia, nešlenovia, ich rodiny a priatelia a všetci záujemcovia o dobrú zábavu a informácie z prvej ruky.

Trápia Vás kĺby? Bolia Vás ruky? Prídte sa poradiť…

viac info na: bardejov@mojareuma.sk

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.