> Jej výhoda – EÚ turné s Caroline Wozniacki
Jej výhoda – EÚ turné s Caroline Wozniacki

Ponúkame vám záznam zo stretnutia Českej Revma Ligy a Ligy proti reumatizmu na Slovensku s Caroline Wozniacki:

Link na video s Caroline: Advantage Hers EU Roadshow | English – YouTube

Link na video SK a CZ Liga: Advantage Hers EU Roadshow – Czech/Slovak – YouTube

Záznamy sú dostupné na YouTube playlistu.

Jej výhoda: Ženu nezlomí nič, ani chronické zápalové ochorenie

[23.08.2021; Žilinské noviny; zdravie; s. 13; Redakcia]

Kampaň Advantage Hers je zameraná na aktívne uvažujúce ženy s autoimunitným zápalovým ochorením, ktoré chcú mať nad chorobou prevahu.

Život s chronickým zápalovým ochorením môže byť pomerne zložitý. Diagnózy typu reumatoidná artritída, axiálna spondylartritída, psoriatická artritída či psoriáza majú autoimunitný základ a prepuknú v čase, keď ich nikto nečaká. Diagnostika pritom môže byť zložitá a trvať dlho.

Tieto chronické ochorenia sú spôsobené dlhodobým zápalom trvajúcim mesiace až roky, ktorý je výsledkom boja imunitného systému so škodlivými stimulmi. Vo svete nimi trpí približne 180 miliónov ľudí, ktorí zápasia s poškodením kĺbov i orgánov, pričom ochorenie ovplyvňuje nielen ich telo, ale má dopad aj na ich duševné zdravie.

Advantage Hers je globálna kampaň, ktorej centrom pozornosti je žena túžiaca dosiahnuť svoje sny.

Či už so zápalovým ochorením žije dlhšiu dobu, alebo jej ho diagnostikovali len nedávno, má ambíciu žiť svoj život naplno. Tvárou kampane je tenisová hviezda, niekdajšia svetová jednotka, Caroline Wozniacki, ktorá si diagnózu reumatoidná artritída vypočula z úst lekárov vo veku 28 rokov.

Informujte sa. Inšpirujte sa. Zapojte sa.

„Po Wimbledone v lete roku 2018 som sa cítila, akoby som dostala silnú chrípku. Boleli ma lakte, ruky, chodidlá. Prerušila som zápasy, ale môj stav sa nezlepšil. Skutočný zlom nastal v jedno ráno, keď som svojmu terajšiemu manželovi Davidovi povedala, že nedokážem vstať z postele. Musel mi pomôcť,“ hovorí známa tenistka.

Vedela, že niečo nie je v poriadku, navštívila niekoľko lekárov, ale namiesto reálnej pomoci musela odpovedať na otázky, či nie je tehotná, nemá depresie, a keďže výsledky boli v norme, tak sa dočkala aj názoru, že všetko je v jej hlave. „Bola som rozrušená a nahnevaná, pretože mi nikto neveril, že poznám svoje telo lepšie ako ktokoľvek iný. Po niekoľkých takýchto ťažkých chvíľach som nakoniec, s podporou môjho úžasného manžela, našla vynikajúceho reumatológa, ktorý mi diagnostikoval reumatoidnú artritídu,“ spomína Caroline, ktorá sa stala ambasádarkou kampane Advantage Hers, ktorú iniciovala popredná európska biofarmaceutická spoločnosť UCB.

Na stránke kampane sa okrem jej príbehu možno dozvedieť Carolinine tipy na zvládnutie ochorenia, ako aj rady pre vytvorenie „plánu hry“. Ide o podmienky boja s diagnózou, aktívny prístup k svojmu zdravotnému stavu a učenie sa žiť nanovo a cítiť sa dobre vo svojej koži. Cieľom je vytvoriť i komunitu žien, ktoré budú svoje príbehy navzájom zdieľať a nájdu tak vo svojich spolubojovníčkach bezpečné prostredie.

Sila ženy

Reumatoidná artritída je častejšia u žien ako u mužov a zvyčajne sa prejaví medzi 40. a 60. rokom života. Ohlási sa bolesťami kĺbov, rannou stuhnutosťou, neskôr opuchmi a začervenaním postihnutých oblastí. Spolu s príznakmi prináša do života dosiaľ nepoznané obmedzenia. Vrcholová tenistka priznáva, že sú dni, keď je vo výhode choroba a učí sa rešpektovať svoje telo a dopriať mu oddych. Ale mentálne je vo výhode ona, lebo sa odmietla vzdať.

Pozitívne nastavenie mysle má kladný vplyv na kvalitu života s reumatickým ochorením, keďže pacienti trpia bolesťami a často absolvujú kolotoč vyšetrení u viacerých špecialistov. „V reumatológii ide o veľkú skupinu ochorení, aktuálne ich poznáme až 200. Spoločným menovateľom je, že postihujú pohybový aparát, veľká časť je sprevádzaná kĺbovými ťažkosťami. Vo všeobecnosti sa dajú rozdeliť na ochorenia degeneratívne, kde k zmenám na kĺboch dochádza v dôsledku preťaženia, opotrebovania, vekom, tu patrí napríklad často sa vyskytujúca artróza, a na skupinu zápalových ochorení, kde k poškodeniu kĺbov dochádza v dôsledku zápalu. V zásade sa dá povedať, že zápalové kĺbové ochorenia často postihujú aj mladých ľudí, kým nezápalové sa objavia skôr v staršom veku, bez rýchlej a efektívnej liečby mávajú ťažší priebeh, postihujú aj vnútorné orgány. Práve tieto ochorenia predstavujú hlavné choroby, ktoré rieši reumatológ, v prípade nezápalových ochorení je možný aj menežment ortopéda. Ale aj v rámci zápalových reumatických ochorení je nevyhnutná multidisciplinárna spolupráca a sledovanie pacienta aj ďalšími špecialistami, ako je napr. oftalmológ, nefrológ, pneumológ, kardiológ a podobne,“ upozorňuje reumatologička MUDr. Michaele Záriková, PhD.

Viac o kampani Advantage Hers, ako aj o jednotlivých diagnózach, sa dozviete na:
www.ucb.com/advantagehers/sk.

aktualizované 2.9.2021 zo zdroja: [23.08.2021; Žilinské noviny; zdravie; s. 13; Redakcia]

Pozývame Vás vo štvrtok 20. mája o 17.30 hod. na jedinečné online stretnutie so svetoznámou tenistkou  Caroline Wozniacki, prihlásiť sa (registrovať) môžete už dnes TU: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_7mJiU7U2S0Ckf6gJBazw7A

Následne Vám prídu na mail ďalšie informácie. Nižšie v prílohe je návod – pomôcka v slovenčine na registráciu, keďže formulár je v angličtine.

Téma: Jej výhoda – EÚ turné s Caroline Wozniacki

Toto virtuálne podujatie sa bude zaoberať jedinečnými výzvami, ktorým ženy čelia pri chronických zápalových ochoreniach, ako sú reumatoidná artritída, axiálna spondylartritída, psoriatická artritída a psoriáza.

Program živého vysielania bude obsahovať vystúpenie Caroline Wozniackej – tenisovej šampiónky a partnerky UCB Advantage Hers. Odpovie Vám na otázky, ktoré jej pošlete pri registrácii. Podelí sa s nami o svoj príbeh a cestu s reumatoidnou artritídou. Posmelí ostatné ženy, aby prevzali kontrolu nad ich reumou a starostlivosťou o seba.

Vytvoríme priestor, aby ste sa mohli cítiť pohodlne. Všetko bude tlmočené do češtiny. Druhú časť programu budú spolu moderovať predsedníčky LPRe SR a RL ČR. Pripravili sme ďalšie príbehy našich pacientov trpiacich chronickými zápalovými ochoreniami, s ktorými budeme diskutovať skúsenostiach s reumatickými chorobami.

Roadshow EÚ sa usiluje posilniť postavenie žien v celej Európe, aby verili, že rovnako ako Caroline Wozniacki, môžu tiež dosiahnuť svoje ciele, a to aj napriek tomu, že žijú s chronickými zápalovými chorobami. Chápeme, aké dôležité je vybaviť ženy informáciami a nástrojmi, ktoré im pomôžu udržať si výhodu nad svojou chorobou.

Diskusia “Jej výhoda – Európska Roadshow s Caroline Wozniacki – pre ženy žijúce s chronickými zápalovými ochoreniami“ (ale nie len pre ženy), bude to jedno zo štyroch virtuálnych stretnutí, ktoré sa konajú v celej Európe. Cieľom týchto stretnutí je spojiť krajiny v dôležitých diskusiách týkajúcich sa jedinečných výziev, akým čelia ženy pri chronických reumatických zápalových ochoreniach, akými sú reumatoidná artritída, axiálna spondylartritída, psoriatická artritída a psoriáza.

• V prvej časti nášho stretnutia sa k nám pripojí svetoznáma tenisová šampiónka Caroline Wozniacki, ktorá s nami bude zdieľať svoje skúsenosti s reumatoidnou artritídou, skrátene jej hovoríme RA. Následne sa budeme Caroline pýtať otázky, na ktoré nám bude odpovedať. Budeme sa pýtať, aby sme zodpovedali čo najviac vašich otázok.

• Druhá časť tohto stretnutia bude prebiehať v slovenčine a češtine. Pripojí sa k nám pani reumatologička – lekárka z Banskej Bystrice, dve pacientky, ktoré budú zdieľať svoje príbehy s chronickými reumatickými zápalovými ochoreniami. Po tomto bloku bude nasledovať panelová diskusia, ktorú budú moderovať predsedníčky pacientskych združení Liga Proti Reumatizmu Jana Dobšovičová Černáková a Revma Liga ČR Edita Müllerová.

NEZABUDNITE SA REGISTROVAŤ a napísať svoju otázku Caroline Wozniacki!

Registrácia TU: https://us02web.zoom.us/…/reg…/WN_7mJiU7U2S0Ckf6gJBazw7A

Naďalej budeme sledovať kampaň Advantage Hers prostredníctvom hashtagu #AdvantageHers a na webe advantagehers.com, stačí kliknúť na slovenskú vlajku, kde nájdete ďalšie informácie a zdroje.

—————
Téma: Osobnosti

Ďalšie články

Aké sú benefity Nordic Walkingu? Liga proti reumatizmu realizuje prieskum.  
Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku
Nastavenie liečby pri ankylozujúcej spondylitíde nie je vec náhodnej voľby. Každá liečba prináša okrem benefitov aj istú dávku rizika. Podľa štandardných terapeutických postupov musí klasická liečba farmakologikami predchádzať biologickej liečbe, ktorá sa aplikuje vtedy, keď...