> Letné správy z činnosti Ligy proti reumatizmu na Slovensku
Letné správy z činnosti Ligy proti reumatizmu na Slovensku

Prázdniny skončili. Čoskoro sa život vráti do pracovného rytmu. Liga proti reumatizmu svojou činnosťou pomáha pacientom s reumatickými ochoreniami neustále, už takmer 30 rokov sme rešpektovaným a široko uznávaným pacientskym združením. Organizujeme spoluprácu všetkých, ktorí chcú, môžu a vedia pomôcť reumatikom.  Osvetou sa usilujeme osloviť zainteresované strany k intenzívnejšej spolupráci v prospech pacientov. Sme prirodzenou platformou spolupráce medzi odborníkmi v reumatológii a pacientmi. Máme celoslovenskú pôsobnosť, 20 organizačných jednotiek, z toho 15 miestnych pobočiek a päť špecializovaných klubov: Klub Kĺbik, Klub Motýlik, Klub Čiernych Kostí, Klub Bechterevikov a Klub Psoriatickej Artritídy a vznikajú ďalšie. Svojou činnosťou oboznamujeme pacientov aj verejnosť s problematikou reumatických ochorení. Dvakrát do roka vydávame Informačný bulletin a rôzne brožúrky. Sme zaplavení správami zo všetkých rôznych foriem komunikácie, vrátane e-mailu, aplikácií na odosielanie správ, bežnej pošty, sociálnych médií a ďalších foriem.

V Lige proti reumatizmu sme aj cez leto usilovne pracovali. Začiatok prázdnin sme zahájili Rekondično-integračným pobytom Klubu Kĺbik pre takmer 50 účastníkov.

 

V závere prázdnin sme mali intenzívny edukačný program v Piešťanoch pre akčný team LPRe SR, kurz pre cvičiteľky jogovej terapie špeciálne pre reumatikov so Silviou Bobockou. Súčasťou tohto edukačného programu bol aj tréning, ako sa pripraviť na verejné vystupovanie a prezentovanie Ligy, pobočky či klubu. Všetko dopadlo nad očakávania dobre.

V júni a júli sme zahájili celkom nový projekt Edukáciu pacientov so sestrami v miestnych pobočkách a kluboch Ligy, od septembra v tom pokračujeme.

Veľmi sa tešíme, že 15. augusta sme oficiálne založili LPRe – Klub Bechterevikov a Klub Psoriatickej Artritídy a pripravujeme ďalšie nové pobočky.

Veľmi intenzívne pracujeme na prípravách bohatého programu Svetového dňa reumatizmu 2019, ktorý sa uskutoční 11. – 13. októbra v Piešťanoch. Každoročne pripravujeme sériu podujatí a inak to nebude ani v októbri 2019. Od  roku 2017  podporujeme zdravý pohyb – chôdzu s nordic walking (NW) palicami. Stále pokračuje iniciatíva „Milión krokov pre reumatikov“, kde sa blížime 155 miliónom nachodených NW krokov. Aj Vy nás môžete svojimi NW krokmi podporiť, ak nám ich pošlete on-line na link: http://kroky.mojareuma.sk/.

Nezabúdajme na hlasovanie v novinárskej súťaži KROK 2018, ktoré sa už o mesiac blíži do finále. Hlasovanie KROK 2018 začalo 1. mája a skončí 30. septembra 2019.

Hlasovali ste už za ten svoj naj… mediálny príspevok? Ak nie, stále máte možnosť.

Nepremeškajte príležitosť a prideľte v každej súťažnej kategórii svoj hlas. Konkurencia je veľká a vyhrať môže len jeden.

https://www.mojareuma.sk/krok-2018-hlasovanie-od-1-5-2019/

Od júla Liga proti reumatizmu na Slovensku realizuje dva prieskumy, aby sme mohli ešte lepšie a viac pomáhať reumatikom. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí sa už do prieskumov aktívne zapojili. Ak máte záujem, neváhajte, ešte stále je možnosť:

https://www.mojareuma.sk/kvalitazivota/

https://www.mojareuma.sk/dotaznik-bechterevova/

Pomôžete dobrej veci, ak budete zdieľať informáciu o prieskumoch vo svojom okolí. Záleží nám na tom, aby sme získali čo najviac respondentov. Už v októbri budeme prezentovať priebežné výsledky oboch aktuálnych prieskumov.

 

Od septembra štartujeme obľúbený projekt LPRe SR „Besedy …bez bieleho plášťa” v ôsmych  mestách po celom Slovensku. Začíname 24. septembra.

24. septembra v BANSKEJ BYSTRICI a TOPOĽČANOCH
26. septembra v BRATISLAVE
2. októbra nás nájdete v KRÁSNO NAD KYSUCOU
10. októbra v POPRADE
23. októbra v PÚCHOVE
7. novembra budeme v NÚRCH Piešťanoch
11. decembra turné ukončíme v KOŠICIACH.

Príďte sa podebatovať s nami a s reumatológmi.

Dúfam a verím, že na besedách bude maximálna účasť, aby sme sa zase všetci stretli.

Nesmierne nás teší zvyšovanie záujmu o členstvo v Lige. Sledujeme problematiku plánovanej stratifikácie nemocníc v zdravotníctve, avizované zmeny v liekovej politike štátu. Pripomienkovali sme Vyhlášku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta.

Stále sa zamýšľame, čím by sme ulahodili VÁM, našim členom, ale aj tým potenciálnym, ktorí práve premýšľajú, že sa stanú členmi Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

Ak máte nejaké návrhy a nápady, neváhajte a napíšte nám na liga@mojareuma.sk

Hľadáme posily a záujemcov na založenie miestnej pobočky LPRe SR v Trnave, Nitre a znovu rozbehnutie MP v Žiline. Máme tu niekoho, kto by mal záujem stať sa súčasťou akčného teamu Ligy? Ozvite sa nám. Radí Vás zaškolíme a uvedieme do témy.

PhDr. Jana Dobšovičová Černáková

01.09.2019

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.