> Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE
Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE

Prvé mesiace tohto roka nás covid stále neopúšťal a kvôli lockdownu, zákazom a rôznym obmedzeniam sme žili v obavách, či sa aspoň niečo z plánovaných akcií podarí zrealizovať. Našťastie  pandémia začala ustupovať, opatrenia uvoľňovať a konečne sme online zasadnutia výboru pobočky  vymenili za osobné stretnutia. Tak sme v pohode mohli pripravovať plánované podujatia pre našu vyše 200-člennú základňu, čo nie je jednoduché a vyžaduje si aktívnu prácu a osobnú zanietenosť všetkých členov výboru na čele s predsedníčkou Zuzkou Bendíkovou.

Tradičnú marcovú výročnú členskú schôdzu sme tak už tretíkrát po sebe zrealizovali v polovici júna, ale silné obavy z účasti vyvolávali neustupujúce horúčavy. Obavy sa nenaplnili a aj napriek vysokým teplotám sa na VČS zúčastnila vyše stovka členov, ktorí jednohlasne schválili Plán činnosti, rozpočet na tento rok, termíny a program rekondičných pobytov v Liptovskom Jáne a na Zemplínskej Šírave, či ďalšie príhodné akcie a podujatia aj k Svetovému dňu reumatizmu.

Ani horúce júlové dni neodradili viacerých členov od návštev dvoch košických múzeí, ktoré po dohode zorganizovali členky výboru B. Kabátová, S. Kubačková a J. Velšmidová. V podzemnom archeologickom múzeu Dolná brána sú sprístupnené historické opevnenia Košíc, či bývalá kanalizácia a rôzne artefakty významných budov a mostov mesta, o ktorých nás zaujímavým výkladom  informoval známy košický sprievodca Milan Kolcún. Zaujímavosťou je, že boli objavené pri rekonštrukcii Hlavnej ulice v rokoch 1996 až 1998. Ktovie, čo ešte naše podzemia obsahujú a ktorú časť histórie nám vydajú.

Do minulých dôb sme načreli aj v druhom, a to Východoslovenskom múzeu v Košiciach, ktoré patrí k najstarším a najvýznamnejším múzeám na Slovensku. Počas 140-ročnej existencie ponúklo rôzne expozície, ale najvýznamnejšou je stála expozícia – Košický zlatý poklad, jedinečný skvost histórie, objavený v 30. rokoch minulého storočia, taktiež pri rekonštrukcii jednej z budov na košickej Hlavnej ulici.

Našou stálou aktivitou je obľúbené cvičenie 2 x do týždňa, ktoré sa nezanedbalo ani počas pandémie, hoci len v obmedzených menších skupinách. Koronavírus však nezabrzdil úplne všetko a aj počas neho sa pobytu v prírode tešili a aj teraz tešia hlavne naši walkeri, ktorých stále pribúda a pokračujú  v úspešnom zbieraní krokov v rámci  projektu Pohnime sa s reumou.

Mnohí členovia sa, samozrejme podľa možností, aktívne zapájali do online projektov ústredia Ligy proti reumatizmu, či už do Univerzity reumy alebo webinárov so zaujímavými a edukatívnymi prednáškami lekárov a odborníkov z rôznych, nielen medicínskych, odvetví .

Dúfajme, že  nasledujúce obdobie bude už konečne a natrvalo návratom do normálneho života a že bez obmedzení, s odhodlaním a hlavne v dobrom zdraví zrealizujeme všetko, čo sme si na tento rok naplánovali.

                                                                                                                                             Daniela Mikulová

Bc. Zuzana Bendíková

predsedníčka LPRe – MP Košice

—————
Téma: MP Košice

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...