> Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE
Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE

V tomto volebnom roku máme v Pláne činnosti našej pobočky množstvo nových, ale aj tradičných aktivít. Stále nám však pri ich realizácii stojí v ceste zatiaľ nezlikvidovaný nepriateľ – koronavírus, ktorý je už druhý rok súčasťou nášho života a práve on určuje podmienky existencie všetkého v kolobehu života ľudí na tejto planéte.

Plánovanú marcovú výročnú členskú schôdzu spojenú s voľbami nového výboru sme nemohli pre zlú pandemickú situáciu uskutočniť. Každý okres týždeň čo týždeň vzhliadal na Covid-automat a s ním spojené podmienky. Vydýchli sme si až začiatkom júna, kedy pre Košice zasvietila na semafore zelená a konečne sme sa pohli. Hneď zasadol výbor, odsúhlasil ďalšiu činnosť a hlavne dôkladne pripravil voľby, kandidátku navrhovaných členov a výročnú členskú schôdzu, čo pri vyše 200-člennej základni nie je vôbec jednoduché.

Covid-semafor nám síce svietil na zeleno, ale silné obavy z účasti na schôdzi vyvolávali u nás  neustupujúce horúčavy, ktoré sú obmedzujúce zvlášť pre reumatikov, ináč chorých a starších členov.

Obavy sa nenaplnili a dňa 16. júna v slnkom zaliatych Košiciach a pri 35-stupňových horúčavách obsadilo vyše 100 miest vonkajší priestor, resp. terasu nemenovanej reštaurácie a výročná schôdza sa mohla zrealizovať. Zrejme túžba po osobných stretnutiach a dlhá odmlka od všetkého diania okolo Ligy a vôbec okolo nás zvíťazili nad nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Členovia na schôdzi schválil Plán činnosti a rozpočet na tento rok, plán a program rekondičných pobytov v Liptovskom Jáne v auguste a v septembri na Zemplínskej Šírave, plavbu loďou po Bodrogu a iné aktivity, najmä v rámci Svetového dňa reumatizmu.

Členská schôdza schválila aj nový výbor pobočky, ktorý bude pracovať pod vedením staro-novej  predsedníčky Zuzky Bendíkovej.

Koronavírus a obmedzenia však nezabrzdili úplne všetko. Povolené, aj keď spočiatku len individuálne, sú prechádzky v prírode, čomu sa tešia hlavne naši walkeri, ktorí pokračovali a pokračujú v úspešnom zbieraní krokov do projektu Pohnime sa s reumou, kde sme prekročili  60-miliónovú hranicu. Palice NW sú veľmi populárne, momentálne ich vlastnia 40-ti členovia a záujem o ne narastá.

V máji si konečne po čiastočnom uvoľnení opatrení mohlo tradične v košickom Átriu zacvičiť aspoň po šesť členiek 2–krát týždenne. V júni sa počty postupne navyšovali a škoda, že aj tu sú júlové a augustové prázdniny, lebo záujem o cvičenie reumatikov je stále väčší a väčší.

Dúfajme, že pandémia bude konečne na ústupe a všetci sa vrátime do normálneho života, aby sme  hlavne zdraví, mohli čo v najväčšom počte realizovať všetky plánované akcie a podujatia aj v poslednom štvrťroku tohto roka.

D. M. a Z. B.

—————
Téma: MP Košice

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pozývame vás na Prednáškové popoludnie LPRe SR 1/2024, ktoré sa uskutoční v Piešťanoch v hoteli Magnólia v piatok 17. mája od 14.00 hod.
Pozývame vás v piatok 17. mája 2024 od 14.00 hod. do hotela Magnólia v Piešťanoch, kde sme pre vás pripravili prednáškové popoludnie so seminárom Univerzity Reumy 2024 pod názvom Psoriatická choroba – dve tváre jedného ochorenia. 
A opäť sme tu s ponukou a možnosťou hlasovať za nominované mediálne príspevky KROK 2023, ktoré informovali o živote s reumatickým ochorením a možnostiach ich liečby.