> Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE
Liga proti reumatizmu – miestna pobočka KOŠICE

V tomto volebnom roku máme v Pláne činnosti našej pobočky množstvo nových, ale aj tradičných aktivít. Stále nám však pri ich realizácii stojí v ceste zatiaľ nezlikvidovaný nepriateľ – koronavírus, ktorý je už druhý rok súčasťou nášho života a práve on určuje podmienky existencie všetkého v kolobehu života ľudí na tejto planéte.

Plánovanú marcovú výročnú členskú schôdzu spojenú s voľbami nového výboru sme nemohli pre zlú pandemickú situáciu uskutočniť. Každý okres týždeň čo týždeň vzhliadal na Covid-automat a s ním spojené podmienky. Vydýchli sme si až začiatkom júna, kedy pre Košice zasvietila na semafore zelená a konečne sme sa pohli. Hneď zasadol výbor, odsúhlasil ďalšiu činnosť a hlavne dôkladne pripravil voľby, kandidátku navrhovaných členov a výročnú členskú schôdzu, čo pri vyše 200-člennej základni nie je vôbec jednoduché.

Covid-semafor nám síce svietil na zeleno, ale silné obavy z účasti na schôdzi vyvolávali u nás  neustupujúce horúčavy, ktoré sú obmedzujúce zvlášť pre reumatikov, ináč chorých a starších členov.

Obavy sa nenaplnili a dňa 16. júna v slnkom zaliatych Košiciach a pri 35-stupňových horúčavách obsadilo vyše 100 miest vonkajší priestor, resp. terasu nemenovanej reštaurácie a výročná schôdza sa mohla zrealizovať. Zrejme túžba po osobných stretnutiach a dlhá odmlka od všetkého diania okolo Ligy a vôbec okolo nás zvíťazili nad nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Členovia na schôdzi schválil Plán činnosti a rozpočet na tento rok, plán a program rekondičných pobytov v Liptovskom Jáne v auguste a v septembri na Zemplínskej Šírave, plavbu loďou po Bodrogu a iné aktivity, najmä v rámci Svetového dňa reumatizmu.

Členská schôdza schválila aj nový výbor pobočky, ktorý bude pracovať pod vedením staro-novej  predsedníčky Zuzky Bendíkovej.

Koronavírus a obmedzenia však nezabrzdili úplne všetko. Povolené, aj keď spočiatku len individuálne, sú prechádzky v prírode, čomu sa tešia hlavne naši walkeri, ktorí pokračovali a pokračujú v úspešnom zbieraní krokov do projektu Pohnime sa s reumou, kde sme prekročili  60-miliónovú hranicu. Palice NW sú veľmi populárne, momentálne ich vlastnia 40-ti členovia a záujem o ne narastá.

V máji si konečne po čiastočnom uvoľnení opatrení mohlo tradične v košickom Átriu zacvičiť aspoň po šesť členiek 2–krát týždenne. V júni sa počty postupne navyšovali a škoda, že aj tu sú júlové a augustové prázdniny, lebo záujem o cvičenie reumatikov je stále väčší a väčší.

Dúfajme, že pandémia bude konečne na ústupe a všetci sa vrátime do normálneho života, aby sme  hlavne zdraví, mohli čo v najväčšom počte realizovať všetky plánované akcie a podujatia aj v poslednom štvrťroku tohto roka.

D. M. a Z. B.

—————
Téma: MP Košice

Ďalšie články

Aké sú benefity Nordic Walkingu? Liga proti reumatizmu realizuje prieskum.  
Online trojmesačník Ligy proti reumatizmu na Slovensku
Nastavenie liečby pri ankylozujúcej spondylitíde nie je vec náhodnej voľby. Každá liečba prináša okrem benefitov aj istú dávku rizika. Podľa štandardných terapeutických postupov musí klasická liečba farmakologikami predchádzať biologickej liečbe, ktorá sa aplikuje vtedy, keď...