> Masáž má svoje pravidlá
Masáž má svoje pravidlá

Miesto, ktoré vás bolí, si najskôr nahrejte. Samozrejme, ak naň nedočiahnete, budete musieť o pomoc niekoho poprosiť.

    Zahrievacie kolo     Najskôr si zahrejte ruky šúchaním, pretože teplé dlane sú najdôležitejšie. Zohrejete si nimi aj vnútorné orgány, nebudete malátna a všetko vo vašom tele bude fungovať tak, ako má.

    Na bolesť hlavy      Teplé ruky si priložte na miesto, kde vás bolí hlava. Väčšina žien sa sťažuje na bolesť hlavy v spánkovej časti. V tomto prípade položte celé dlane, od spánkovej kosti smerom k čelu, kde si ruky spojte, ale netlačte. Ak vás bolí hlava vzadu za ušami, je to znamenie, že nemáte v poriadku žlčník. Priložte si ruky tak, aby ste dlane mali hneď za ušami a prsty si spojte na temene a zatlačte.

Zbavte sa stresu aj únavy

Teplé dlane si priložte na trapéz, tlačte a postupne prechádzajte od krku k ramenám. Veľa žien má problémy s dodržiavaním pitného režimu, aj preto sa stres prejavuje najmä v krčnej chrbtici. Keď pijete málo tekutín, bolí vás práve tento sval.

Rýchla detoxikácia

Zatlačte si miesto pri koreni nosa, kde vám začína obočie. Potom vyššie, asi v strede a do tretice na konci obočia. Tieto body sú spojené s vylučovacím systémom.

Preberte sa

Zatlačte si prstom miesto medzi nosom a hornou perou a masírujte do strán. Niekedy môžete pocítiť tlak v hlave. Táto minimasáž vás opäť preberie k životu.

Pri prejedení

Bod medzi palcom a ukazovákom vám pomôže, ak ste sa prejedli. Keď si ho zatlačíte a cítite miernu bolesť, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku a mali by ste si dopriať oddych od ťažkých jedál.  Nezáleží na tom, ktorú ruku si budete masírovať. 

Boľavý chrbát

nedotýkajte sa chrbtice

masírujte si iba okolie a dávajte pozor na stavce

masírujte sa krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek

priložte si prst na boľavé miesto a jemným tlakom masírujte

masírujte sa symetricky, to znamená, aj druhú stranu,  hoci vás nebolí

pravú stranu si masírujte ľavou rukou a naopak

prsty majte na jednom mieste, nešúchajte si nimi pokožku

 

Unavené chodidlá

Ak nemáte poruke špeciálny masážny krém, použite škoricový krém, ktorý pekne vonia a zahreje vaše chodidlá. Palcami si stláčajte body na chodidlách a potom krúživými pohybmi vymasírujte celé chodidlo. Prechádzaťsa bosá po tráve či piesku,  je tiež veľmi účinná masáž.

Masážne oleje a gély 

Eukalyptový – má osviežujúci účinok. Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne i proti astme.

 
Mentolový – pomôže vám pri reumatických bolestiach, bolestiach hlavy, únave či prechladnutí.

Gaštanový – je vhodný, ak vás trápia kĺby či bolesti svalov a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Borovicový – zbaví vás pocitu únavy, priaznivo pôsobí pri reume či kĺbových ochoreniach.

Nervozitu u niektorých ľudí zbadáte aj tak, že si masírujú prsty. Ani oni, ba možno ani vy neviete, že takto vlastne nevedomky pomáhajú svojmu zdraviu. Aj na prstoch ruky a na dlani máme totiž citlivé body, ktoré sú priamo spojené s jednotlivými orgánmi nášho tela.

Nie je to nič vymyslené! Aj medzinárodné odborné štúdie potvrdili, že každý náš prst má svoje reflexné zóny. Ak ich masírujeme alebo inak stimulujeme, pomôže nám to utlmiť najrôznejšie bolesti. Ruka je totiž mapou orgánov celého nášho tela. Všimnite si na našej fotografii, čo všetko môžete veľmi jednoducho ovplyvniť!

Nezabudnite na nohy

Nevynechajte ani masáž prstov na nohách, plôšok medzi prstami a najmä palca. Tam sa totiž nachádzajú reflexné zóny mozgu a nervovej sústavy. Stačí desaťminútová masáž denne a zbavíte sa psychickej únavy a nervového vyčerpania. Ako prevencia vám postačí rovnomerná masáž citlivých častí na oboch chodidlách tlakom palca.

Každý prst je iný

Pri reflexnej masáži rúk, ale aj nôh či uší, vlastne nejde o klasické masírovanie, ale o zatláčanie konkrétnych bodov spojených s jednotlivými orgánmi nášho tela.
Stláčanie reflexných zón býva niekedy bolestivé, a práve táto bolestivosť signalizuje, že s konkrétnym orgánom nie je niečo v poriadku a treba ho masážou povzbudiť.

Prsty masírujte podľa potreby takto: 
Palec:  Pomasírujte si ho, ak cítite únavu, stres alebo vám hrozí výbuch hnevu. 
Ukazovák:  Jeho stimuláciou odstránite nervozitu, vyčerpanie a rozladenosť. 
Prostredník: Masáž vám pomôže proti bolestiam hlavy, krku, pri poruchách spánku. Pomôže aj pri chudnutí! 
Prstenník:  Ak vás bolia kolená, máte zažívacie problémy alebo kašlete, pomôže práve tento prst. 
Malíček:  Masírujte ho, keď vás bolí chrbát, pomôže však aj zmierniť bolesti pri menštruácii.

Ako na masáž

Ak si prsty a dlane dobre pomasírujete, pomôžete nielen rukám, ale aj iným orgánom svojho tela. Dbajte však na to, aby ste masírovali prsty od končekov smerom k srdcu. Všetky masáže totiž musia smerovať k srdcu! A keď sa naučíte rozpoznať, ktoré sú tie správne body, máte vyhrané. Neraz si totiž práve takto môžete pomôcť.

Výživný kúpeľ na ruky

Ruky sú našimi najzaťaženejšími končatinami. Mali by sme sa preto o ne aj dostatočne starať a sem-tam ich aj rozmaznať. Najskôr im doprajte výživný kúpeľ.

Postupujte takto: 

Do teplej vody pridajte citrónovú šťavu a mandľový, prípadne jojobový olej.  Ruky kúpte desať minút, potom ich dobre osušte a nakrémujte. 
Preventívne si ich však krémujte aj počas dňa hydratačnými krémami na ruky

Autor: Ing. Gabriela Černá

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.