> Nové číslo Informačného Bulletinu je už takmer hotové
Nové číslo Informačného Bulletinu je už takmer hotové

Začal Advent. Blížia sa Vianoce. Finišujú prípravy na ne a snaha o vytvorenie vianočnej pohody nás pomaly, ale isto dostáva na kolená. Byť tu a teraz pre všetkých. Chceli by sme byť šťastní, spokojní, vyrovnaní. Ako to ale urobiť bez totálneho vyčerpania a nájsť si čas pre seba a našich blízkych.  Dobrým spôsobom ako sa naladiť je zobrať si do rúk niečo na čítanie alebo NW paličky. Skúste to. Uvidíte, že všetko vás to počká.

Pripravili sme nové vydanie Informačného bulletinu. Už v najbližších dňoch ho dostanú členovia Ligy do svojich schránok. Druhý polrok 2019 bol pre nás mimoriadne bohatý na množstvo podujatí, hlavne tých našich – ligáckych.

Prinášame v ňom správy z podujatí Svetového dňa reumatizmu 2019. Podarilo sa nám pripraviť príťažlivý program, kde sme mali možnosť dozvedieť sa veľa dôležitých informácii o nových liečebných postupoch v reumatológii a o pomoci reumatikom. Spoznali sme nových milých ľudí – bojovníkov s chorobou. Nemohol chýbať odborný seminár „Od teórie k praxi 3“. Pozvanie prijali špičkoví odborníci vo svojich odboroch.

Projekt „Pohnime sa s reumou!“ kde chodíme s NW paličkami dosiahol už neuveriteľný počet krokov. K 30. novembru ich bolo vyše 185 miliónov.

Ak máme bilancovať, na slávnostnom programe SDR 2019 sme si okrem vyhodnotenia novinárskej súťaže KROK 2018, pietne spomenuli na zosnulého kamaráta Miroslava Chebana. A to sme ešte nevedeli, že o pár dní sa budeme navždy lúčiť s Marikou Bónovou, dušou a tmelom nášho redakčného tímu IB.

Mediálne výstupy z kampane SDR 2019 priniesli dobrú správu o tom, že reumatici nemusia byť so svojím ochorením sami a boľaví, lebo máme inovatívne terapie a ľudí ochotných pomáhať, vrátane dobrovoľníkov Ligy. V televíziách v hlavných večerných správach odvysielali reportáže z podujatí SDR 2019. Absolútnou víťazkou novinárskej súťaže KROK 2018 sa stala Dominika Zúborová. Blahoželáme!

V bulletine si môžete prečítať aj o našej aktívnej účasti na 63. zjazde slovenských a českých reumatológov a na ďalších odborných podujatiach, ako sú Trh kože, ale i o systematickom vzdelávaní lídrov pacientov v AOPP a jej Tretej pacientskej konferencii, kde ocenili nami nominovaných cenou „Môj lekár“ a „Moja sestra“. Organizovali sme besedy bez bieleho plášťa, edukáciu sestrami, prednáškové popoludnia, ktoré sa okrem Piešťan a NÚRCH-u prestriedali takmer vo všetkých miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR. Založili sme dva nové kluby, Klub Bechterevikov a Klub Psoriatickej Artritídy, v Nitre sme založili novú miestnu pobočku. Teší nás záujem z iných miest, aby sme pobočky založili napr. aj v Trnave a v Liptovskom Mikuláši.

Neprehliadnite v bulletine množstvo odborných článkov ako Materstvo a reuma, Mikrobióm a jeho význam a dokončenie Slovníka pacienta s ankylozujúcou spondylitídou a psoriatickou artritídou. S veľkou radosťou vám predstavujeme novú prevratnú publikáciu „Chronická onemocnění léčba změní“ od psychologičky Laury Janáčkovej.

Väčšina ľudí sa rozhoduje najskôr na základe emócií, a až potom pre tieto rozhodnutia hľadá logické dôvody. Výber poradia článkov však máte pevne v rukách len vy. Ak uznáte za vhodné a budete mať potrebu niečo komentovať, máte možnosť na liga@mojareuma.sk napísať všetko, čo by nám mohlo pomôcť urobiť budúce bulletiny ešte lepšie.

Na záver vám už len poprajeme krásne a zdravé Vianoce, aby ste ich mohli stráviť s ľuďmi, ktorí vás robia šťastnejšími a lepšími. V novom roku si doprajme menej stresu, viac zdravia, pohybu a každý deň 5 radostí, ako píše vo svojej novej knižke Laura Janáčková. A v súlade s radosťami hlavne krásne vzťahy, dobrotu, lásku  a pokoj v duši.

 

PhDr. Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka LPRe SR

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.