> Ondrej Vrábel
Ondrej Vrábel

Rozprávanie o Ondríkovi – dobrovolníkovli LPRe SR

Ak vám to znie rozprávkovo, je to trochu i o modernej rozprávke, avšak s otvoreným koncom.

Kto vlastne Ondrík Vrábel je? Ja som ho spoznala prostredníctvom našej novej webovej stránky. A keďže sa mi veľmi páčila, prehľadala som ju a narazila som na informácie, ktoré som potrebovala pre zborník KROK. Pretože som počítačový samouk, nevedela som si rady a tu, hľa, adresa Ondríka, ktorý mi okamžite pomohol a nemal problém ani s tým, ako vysvetliť veci tak, aby som ich dokázala pochopiť aj ja. Samozrejme ma to zaujalo a dozvedela som sa, že Ondrík je ešte len mladý 15-ročný chlapec, ktorý pre Ligu pracuje dobrovoľne a rád. V duchu som si predstavila malé, chudé, útle chlapčiatko s okuliarmi na nose a zasa chyba! Ondrík je 200 cm vysoký urastený tmavovlasý mladý muž s milým, úprimným úsmevom. Samozrejme každého prekvapí, ako sa mladý zdravý chlapec dostal k práci pre našu Ligu. Všetko vysvetlím. 

OndrejVrabel_at_JumpSlovensko_2

K práci pre Ligu sa dostal prostredníctvom mamky a jej najlepšej priateľky, dobrej víly Janky. Keďže našu Janku poznal odmala, vytvorilo sa medzi nimi pevné puto a tak vzniklo i Ondrejovo pochopenie a súcit s nami, reumatikmi. A to, že sa pripojil ako dobrovoľník k nám, bolo už len logickým vyústením tohto vzťahu. A veru odviedol a odvádza pre nás naozaj riadny kus poctivej roboty.

Ako povedala Ondríkova mamka, pani Elenka Vráblová, Ondrík sa musel narodiť s maličkou počítačovou myškou ukrytou kdesi v detskej hlavičke. Už ako dieťa stále vymýšľal rôzne pomôcky, ktoré mali jeho mamke pomôcť a mama musela veľmi citlivo riešiť jeho detskú naivnú snahu. Bol bezproblémovým dieťaťom, ktoré bolo otvorené svetu. Nikdy nemal problém diskutovať s dospelými, ako povedala mamka, jeho najkrajšími vlastnosťami je láska k ľuďom, skromnosť a pokora. Je predčasne vyspelý a sociálne hlboko súcitný. V škole funguje bez problémov, má veľa známych a niekoľko ozajstných kamarátov, ktorí sa tiež zaujímajú o počítače, má rád gitaru, no má na ňu stále menej času, rád chodí do kina i do divadla. Je typ, ktorý za každú cenu dokončí čo si predsavzal, jednoducho, chce vidieť výstupy svojej práce a nerobí to polovičato.

 Počítače ho od mala fascinovali. V škole dlho ani netušili aký je nadaný, pretože nemá potrebu vystatovať sa. Keďže jeho mamka má sesternicu Dášku s detskou mozgovou obrnou, ktorú má Ondrej veľmi rád, snažil sa pomôcť jej a iným s podobným postihnutím. Bežné hry sú pre ľudí s touto diagnózou mätúce a nepochopiteľné. A tak sa Ondrej naučil programovať hry, ktoré mu pomohli naučiť Dášku určovať čas, rozoznávať farby, vylepšiť jej slovnú zásobu a pomôcť so spoznávaním písmen. Tak sa stal tvorcom a realizátorom neziskového projektu, ktorého cieľom sú výchovno-vzdelávacie programy a hry pre ľudí s mentálnym postihnutím. Pinf Hry sú unikátom  a v súčasnosti ich u už úspešne používajú centrá u nás – napríklad v DS Svetluška či v ADELI centre v Piešťanoch, v 30 centrách v USA, Indii, Austrálii, Veľkej Británii a v takmer 300 domácnostiach po celom svete. A tak sa náš gymnazista zo Senice dostal do sveta. Ondreja nezastavili ani problémy s financovaním. Pinf Hry preložil Ondro do angličtiny a rozbehol crowdfundingovú kampaň (kampaň na získanie kolektívnej finančnej podpory). Bohužiaľ, sa mu nepodarilo získať financie pre svoje Pinf Hry touto formou, no získal podporu rôznych firiem, napríklad Pixel Federation, Microsoft či Lenovo.

 Za svoju prácu už Ondrík získal viaceré ocenenia, minulý rok vyhral Junior Internet, dostal Cenu Dekana FIIT STU. Stal sa jedným z víťazov LEAF Award 2015 a získal ocenenie Zlatá Makovica neziskovej mimovládnej organizácie LEAF. LEAF Award je program, ktorý oceňuje mimoriadne výkony talentovaných študentov vo veku 10 – 16 rokov, ktorí vedia svojimi nápadmi „meniť“ svet a robiť ho krajším a lepším.

Svojou prítomnosťou poctil toto podujatie aj prezident SR Andrej Kiska.

OndrejVrabel_with_Slovak_president_AndrejKiska 

Ondrík  bol pozvaný a zúčastnil sa aj na svetovom  sociálno-etickom fóre do Švajčiarska (SIGEF Horyou 2015), má vlastnú webovú stránku www.pinfhry.sk.  V škole dnes už o ňom vedia, ale Ondro je žiak ako každý iný. Na centrálnej školskej nástenke mu vytvorila jedna z jeho učiteliek vlastnú rubriku, ktorú neustále dopĺňa a aktualizuje. Ondro sa pri toľkej pozornosti občas cíti trápne, nestojí o slávu. Potrebuje počítač a dobré nápady. A tých má dosť.

A na záver, len slová hrdej maminky. Každý deň ďakuje Bohu za toto dieťa a jeho lásku, pretože on je to najlepšie, čo jej život dal.

A samozrejme, i my prajeme Ondríkovi veľa zdravia, pretože o to ostatné sa už v živote postará aj on sám. Bodaj by bolo takýchto mladých ľudí na svete čím viac!

Elvíra Bonová

 

https://www.pinfhry.sk/napisali-o-nas/

PS: Ondrejov talent je obdivuhodný! Na cenu Krištáľové krídlo je nominovaný v kategórii Filantropia za Pinf Hry – vzdelávacie počítačové hry pre deti s mentálnym postihnutím. Vytvára ich nezištne a používajú sa na Slovensku aj v zahraničí.

Ondrej - Krištáľové krídlo

OndrejVrabel_at_JumpSlovensko_talking

SIGEF2015_mom_ElenaVrablova_and_Ondrej

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.