> Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!
Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!

Liga proti reumatizmu na Slovensku reflektuje aktuálnu situáciu v zdravotníctve SR. Nie sú nám ľahostajné žiadne problémy, s ktorými zdravotníctvo zápasí. Veľmi kritická situácia je však aj v reumatológii. Je veľký nedostatok reumatológov.

Preto pacienti s reumatickými ochoreniami prichádzajú s iniciatívou: „Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!“ Je to reakcia na akútny a zvlášť výhľadový nedostatok špecialistov – reumatológov na Slovensku.

Medikov oslovujeme cez:

  • naše rodiny pacientov, ich priateľov a známych…
  • priamo cez apel „Buď náš hrdina!“
  • cez združenia medikov a akademickú pôdu
  • cez médiá, sociálne siete a pod.

Je realitou, že reumatológov v ústavnej starostlivosti, ale hlavne v sieti regionálnych reumatologických ambulancií ubúda z dôvodu generačnej výmeny, resp. nedostatku mladých reumatológov.

Čakacia doba u reumatológa sa predlžuje z 3 až na 6 mesiacov. Sú regióny, kde je to aj dlhšie. Niektoré reumatologické ambulancie sú dlhodobo zatvorené.

Prečo je to tak? Má to viacero dôvodov, ale aj keby sa časom vyriešili systémové nedostatky v zdravotníctve, noví reumatológovia sa musia na svoju profesiu pripravovať dlhé roky, preto už teraz je neskoro. No kedy to môžeme zmeniť, ak nie hneď?

Pacienti sa rozhodli osobne osloviť medikov v rodinách, u známych a priateľov, aby ich motivovali k zamysleniu. No zvlášť sa usilujú osloviť apelom priamo najlepších študentov – medikov, aby zostali na Slovensku a za svoju budúcu špecializáciu si vybrali práve reumatológiu.     

Cieľom je pozrieť sa na súčasnú situáciu v reumatologickej starostlivosti a otvoriť diskusiu o tom, ako inšpirovať mladých medikov a lekárov, lebo je to z pohľadu nás pacientov dôležitá, zaujímavá a zásadná oblasť medicíny.

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov a na Slovensku sa sťažuje na bolesti chrbtice a kĺbov každý štvrtý pacient.

Reumatoidná artritída postihuje na Slovensku viac ako 26-tisíc ľudí, pričom každý rok je diagnostikovaná ďalším minimálne 1 300 pacientom. Každý nový pacient so zápalovým reumatickým ochorením potrebuje včasnú diagnostiku, účinnú liečbu, pravidelnú zdravotnú starostlivosť od reumatológa.

Apel Buď náš hrdina!

Máme inšpiratívne rozhovory s odborníkmi v reumatológii, ktoré môžu aj medikov pozitívne naladiť na výber svojej budúcej špecializácie. Linka na knihu s názvom Rozhovory o reume s… je tu:

—————
Téma: Zaujímavosti

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
24. mája 2023 o 16. hod. vás pozývame na Univerzitu Reumy #6/23.
Liga proti reumatizmu SR každoročne oceňuje činnosť miestnych pobočiek a klubov, aby dobrovoľníkov ocenila a motivovala k ďalšiemu rastu a ochote pomáhať ľuďom s reumatickými ochoreniami.
Dovoľte, aby sme vás pozvali na Univerzitu Reumy #5/23.