> Otužovanie
Otužovanie

Milí priatelia,

rád by som Vám predstavil svoj koníček. Je ním otužovanie. Áno, som pacient s reumatickým ochorením, čítate správne. Práve táto aktivita mi dodáva veľa sily a pozitívnej energie. Napíšem Vám o ňom pár zaujímavých informácií.

Dosť veľa štúdií naznačuje, že otužovanie v ľadovej vode (rozumie sa pobyt vo vode od 0 do 8 stupňov Celzia) má množstvo zdravotných benefitov. Tými sú zvýšená imunita, znížená náchylnosť na respiračné ochorenia, zlepšenie nálady, priaznivo vplýva na celkovú pohodu, hematologické a endokrinné funkcie. Už v roku 400 pred našim letopočtom opísal zdravotné výhody grécky lekár Hippokrates, ktorého právom považujeme za jednu z najvplyvnejších postáv v histórii medicíny. 

Sám otužujem už štvrtým rokom a som členom športového klubu Trenčianske tulene a zimní plavci. Život bez tohto adrenalínového športu si neviem predstaviť. Okrem toho, že cítim blahodárny zdravotný efekt na svojom tele, teším sa na každý tréning. Dôvodom je, že sme skvelá partia a našiel som si tam veľa kamarátov. Okrem tréningov párkrát do týždňa sa stretávame na súťaži, ktorou je Slovenský pohár v zimnom plávaní. Práve obidva ročníky náš klub vyhral prvé miesto.

Otužovanie odporúčam naozaj každému v primeranej (pre každého akceptované hranice) miere. Najlepšie na tomto športe je, že sa dá praktizovať v každom počasí. Dokonca aj keď je vonku pekne 😀 Neváhajte a spýtajte sa svojho lekára, ktorý Vám ho podľa môjho názoru určite odporučí. 

Ing. Igor Súletý
Predseda Klubu Bechterevikov
Člen predsedníctva Ligy proti reumatizmu SR


—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2021

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Reumatologicko-rehabilitačné centrum, spol. s r.o. Hlohovec pod záštitou SLK  Vás pozývajú na KURZ – XVII. ročník OSTEOPORÓZA – KOMPLEX LIEČBY – KINEZIOTERAPIA A PROBLEMATIKA PANVOVÉHO DNA (komplex prednášok o osteoporóze, nácvik cvičenia svalstva...
Volám sa Lucia Hľadajová, mám 29 rokov a pochádzam z malebnej dedinky Michalová, ktorá leží v náručí Nízkych Tatier.
Liga proti reumatizmu na Slovensku mala 18. mája valné zhromaždenie, ktoré vyhodnotilo uplynulé tri roky a vo voľbách zvolilo nové predsedníctvo a revíznu komisiu.