> Príhovor predsedu k Svetovému dňu reumatizmu
Príhovor predsedu k Svetovému dňu reumatizmu

Milí priatelia, reumatici a reumatičky, ale ja VY naši sympatizanti a podporovatelia,

12. október – Svetový deň reumatizmu už 20 rokov (od roku 1996) patrí reumatikom. Nielen v tento deň, ale počas celého októbra pripravujeme množstvo podujatí a aktivít, aby nás bolo počuť.

Cieľom podujatí je zvýšiť informovanosť o reumatických ochoreniach, a aj takto prispieť k ich včasnej diagnostike.

Máme reumu, ale napriek tomu sme (alebo chceme byť) silní. Máme rodiny, priateľov a aj chuť bojovať a žiť svoj život čo najkvalitnejšie. V ostatných rokoch sa už aj o reume hovorí viac a otvorene. Nesmie sa s tým prestať.

Hlavne chceme zdôrazňovať, že reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie kĺbov a nie je to choroba len starých ľudí. Reuma postihuje aj deti, dievčatá, chlapcov, mamy, otcov bez rozdielu rasy, veku či pohlavia.

“Budúcnosť je v našich rukách” je heslom kampane Svetového dňa reumatizmu. Cieľom našej mediálnej kampane je povzbudiť ľudí s reumatickým ochorením a aj tých, ktorí nám priamo pomáhajú, aby sme využili každú možnosť na zlepšenie a skvalitnenie života. Voči tejto chorobe nie je ľahostajná ani Liga proti reumatizmu na Slovensku.

 

 Liga proti reumatizmu na Slovensku pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu 2016 pripravuje množstvo zaujímavých podujatí, na ktoré Vás už teraz srdečne pozývame.

15. októbra 2016 o 18.30 h. na Slávnostné podujatie pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu do Kongresového centra SLK na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Súčasťou slávnostného programu bude aj 8. ročník vyhlásenia výsledkov novinárskej súťaže KROK a udelenie Novinárskej pocty KROK za rok 2015.

Ako kultúrny program sme pre účastníkov podujatia SDR 2016 pripravili divadelné predstavenie „Všetko o ženách“. Je to komorná divadelná hra zo súčasnosti, úspešne uvádzaná na viacerých svetových scénach. V piatich príbehoch nazerá do duše ženy, do jej pocitov, do sveta intríg, ľúbostných sklamaní, ale aj šteklivých tajomstiev. Veselo aj vážne hovorí o ženách, o vzťahoch, o rôznych životných a vekových etapách. V hre účinkuje trio skvelých herečiek, známych z televíznych obrazoviek, Andrea Karnasová, Bibiana Ondrejková a Andrea Profantová.

V Átriu Kongresového centra SLK bude výstava informačných letákov, pôvodných publikácií LPRe – Klubu Kĺbik, Informačných bulletinov LPRe SR od roku 1991 – 2016, posterov a plagátov.

Slávnostne uvedieme do života dve nové knižky:

Nálezy a straty s reumou zbierku pacientskych príbehov o tom čo im reuma vzala, ale aj dala

Zborník KROK 2014 – 2015

Pre aktívnych dobrovoľníkov LPRe SR z miestnych pobočiek a klubov pripravujeme Motivačno-­vzdelávací kurz od 14.-16.10.2016

Piatok 14.10.2016 vo veľkej zasadačke NÚRCH, začiatok o 14.00 do 18.00 aj v spolupráci s EUPATI TOOLBOX prednáškové popoludnie pre členov i nečlenov LPRe SR, pacientov NÚRCH Piešťany, ale aj pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú dozvedieť veľa zaujímavého z oblasti reumatických ochorení, sociálnej pomoci a sociálnych služieb, právach pacientov a cez Slovenskú akadémiu vzdelávania pacientov o racionálnom užívaní liekov – výskume, vývoji a použití.

Sobota 15.10.2016 Kurz prvej pomoci s projektom Krajina záchrancov

Nedeľa 16.10.2016 Spoločné zasadnutie predsedníctva, vyhodnotenie SDR 2016, inštruktáž pre MP/K 

 

Tešíme sa na VÁS!

Podporte svojou účasťou na uvedených podujatia pacientov s reumatickým ochorením.

 

Jana Dobšovičová Černáková

predsedníčka LPRe SR

 

 

 

********************************************************************************************************************************************************************

Milí naši priatelia, návštevníci web stránky mojareuma.sk,

vitajte a pokojne sa rozhliadnite, čo všetko Vám tu ponúkame. Pripravili sme pre Vás množstvo informácií, ktoré sú dôležité pre tých, ktorým reumu práve diagnostikovali, ale aj tým, ktorí s reumatickým ochorením žijú už roky.

Reumatické choroby patria medzi tie najbolestivejšie a človek s týmto ochorením si preto zaslúži maximálnu pozornosť, aby sa mu život uľahčil. Pomáhanie je hlavným poslaním pacientskeho občianskeho združenia Ligy proti reumatizmu na Slovensku. Rada by som Vám pomohla rýchlo a efektívne sa zorientovať na našej webovej stránke. Každá rubrika a informácia je šitá na mieru práve Vám.

Ak začnete svoj prieskum na hornej lište (v ľavo hore), ako prvé narazíte na rubriku DOMA. Objaví sa vždy po zadaní adresy www.mojareuma.sk. V pohyblivej lište hore nájdete všetko najaktuálnejšie, čo ponúkame alebo čo práve pripravujeme. Aktuálne sú to banery ma podporu členstva v LPRe SR, DVD s cvičebnými zostavami pre deti s JIA alebo pre dospelých s RA, alebo ponuka špecializovanej poradne Centra sociálno-psychologickej podpory pre ľudí s reumatickými ochoreniami. Novinkou je aj Kalendár udalostí a automatické prepojenie so sociálnou sieťou Facebook, ktoré Vám umožňuje zdieľať Vaše otázky s ďalšími spolupacientmi alebo čítať rôzne články bližšie či širšie venované našim témam.

V rubrike KTO SME nájdete kontakty na LPRe SR, jej predsedníctvo, miestne pobočky a kluby. Môžete si prečítať Stanovy LPRe SR, alebo sa viac dozvedieť o činnosti MP a klubov.

Medzi najnavštevovanejšie rubriky iste patrí všetko, čo je v ŽIVOTE S REUMOU. Ponúkame malú sondu a prehľad o najčastejších reumatických diagnózach. Ak by Vám tu niečo chýbalo, kontaktujte nás, radi doplníme. Zvlášť dávam do pozornosti obľúbenú rubriku Život exota, kde nájdete celkom novú časť – už číslo 17.

Na kávičku u nás“ Vás pozývame v rubrike FÓRUM. Pokojne nám napíšte čo Vás trápi. Ak to bude možné, budeme odpovedať a veríme, že tu nájdete všetky odpovede na Vaše otázky.

O AKTIVITÁCH Ligy sa dočítate práve v tejto rubrike. Zvlášť upozorňujeme, že už od 1. mája budete práve tu môcť hlasovať v novinárskej súťaži KROK 2015. Tiež tu nájdete prehľad publikačnej činnosti z pôvodnej tvorby Ligy.

V rubrike PODPORTE NÁS nájdete o.i. aj jednoduchý spôsob, ako sa môžete stať členom Ligy proti reumatizmu SR, alebo v jej kluboch či miestnych pobočkách.

GALÉRIU s fotografiami sme si nechali takto v pravo hore, akože nakoniec, ale nenahneváme sa, ak si ju pozriete ako prvú, lebo máme sa čím za vyše 25 rokov aktívnej činnosti pochváliť.

Všimli ste si už na dolnom okraji vystreľovacie okno? Napíšte nám svoje prvé dojmy a berieme aj konštruktívnu kritiku, lebo aj tá môže prispieť, aby ste na tejto web stránke nabudúce našli práve to, čo hľadáte. Nech sa páči!

Vaša Jana DC, predsedníčka LPRe SR

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.