> Správa o činnosti LPRe – Miestna pobočka Lučenec
Správa o činnosti LPRe – Miestna pobočka Lučenec

Činnosť miestnej pobočky už druhý rok ovplyvňuje neviditeľný „manažér sveta“ COVID-19. Zasiahol aj nás a spálil skoro všetky plány, pripravované podujatia, ktoré sme pre našu vyše 150-člennú základňu chceli zorganizovať.     

Prvou akciou, ktorou sme oživili našu činnosť, bola májová opekačka v príjemnom prostredí lučeneckých kúpeľov. Všetci, ktorí sme sa tu zišli, sme sa potešili stretnutiu a pri opekaní si zaspievali podebatili a plní dojmov sme akciu ukončili.   

Epidemiologická situácia nám dovolila v júni uskutočniť jednodňový autobusový výlet do malebnej Španej Doliny. V rámci tejto akcie sme navštívili múzeum medi, kde nás pán Dr. Sitár previedol celou expozíciou múzea. Pozreli sme si aj fungujúci banský orloj. Keďže Špania Dolina je známa čipkárstvom, navštívili sme aj múzeum čipiek. Niektorí naši členovia boli aj u jednej čipkárky doma, ktorá sa paličkovanej čipke venuje už vyše 50 rokov. Ukázala im, ako sa paličkuje a aj svoje výrobky. Ďalší členovia sa zas prešli náučným chodníkom.     

Keďže v lete sa situácia zlepšila, využili sme ju, hoci na druhý pokus na kúpanie v rekreačnom stredisku Kurinec v Rimavskej Sobote – preto píšem, že na druhý pokus, lebo prvý termín nám prekazilo upršané počasie.   

Neodmysliteľnou súčasťou našich aktivít je obľúbený zájazd do Vysokých Tatier. Tohto roku sme ho uskutočnili v dňoch 9.9. až 12.9. v Tatranských Matliaroch v hoteli Hutník. Odtiaľ naši členovia uskutočňovali jednoduchšie (prechádzka okolo Štrbského plesa, vyvezenie sa lanovkou na Hrebienok), ale aj náročnejšie túry (chata pod Zeleným plesom, Zamkovského chata, vodopád Skok). Večery sme si spríjemňovali hraním kariet, bowlingom a mnohí využívali aj bazén, ktorý sme mali v hoteli k dispozícii. Tak ako každý iný pobyt aj tohto roku nám vyšlo počasie, ktoré umocnilo malebnosť našich veľhôr.

Cestu domov sme využili na návštevu Levoče. Práve v tom čase na mestskom úrade bola prekrásna výstava bonsajov. Mnohí si prezreli panorámu Levoče z vyhliadkovej veže, na ktorú museli zdolať 126 schodov. Pozreli sme si aj oltár majstra Pavla a historické námestie s klietkou hanby. Spokojnosť a radosť z vydareného pobytu, získaných zážitkov a šťastného návratu zdravých účastníkov nás posúva k ďalšej tvorivej práci v prospech členov našej pobočky.   

Deň reumatikov sme neuskutočnili v takom rozsahu, ako sme plánovali, ale s paličkami v malých skupinkách sme si pripomenuli tento deň, ktorý je venovaný chorobe, ktorá trápi mnohých z nás a v prítomnosti s osobou, s ktorou sa dobre cítime sme si vychutnali pestrofarebnosť jesennej prírody.   

Dúfame, že pandemická situácia v našom meste nám dovolí ukončiť tento rok kapustnicou a pozdravením našich jubilantov.   

Pevne veríme, že budúci rok bude rokom úspešného bilancovania našich vytýčených aktivít, srdečných stretnutí v dobrom zdraví a umožní nám riadnu činnosť. Najhlavnejšie je v zdraví prežiť a veriť, že bude zase dobre.

Mgr. Lýdia Čapóová – autorka správy

—————
Téma: MP – Lučenec

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...