> V novom roku v novom
V novom roku v novom

Pomaly sa nám blížia Vianoce. A tak sme si po presťahovaní do nových priestorov vysúkali rukávy a pustili sa do renovácie a upratovania kancelárie našej Ligy. Liga proti reumatizmu SR teraz sídli na prízemí v budove NÚRCH v Piešťanoch, blízko automatu na kávu. Trochu vianočnej atmosféry sme pripravili aj pre našich veľkých i malých pacientov. Vo vestibule NÚRCH-u vás môže potešiť pohľad na vyzdobený vianočný stromček. 

A mimochodom, už máte kúpené darčeky? Ak má niekto z vašich blízkych reumatické ochorenie, čo tak darovať mu DVD s cvičebnými zostavami pre deti s JIA alebo dospelých s RA? Objednať môžete aj online: kliknite TU

Ako darček vám pribalíme niektorú z kníh, ktoré vydala LPRe SR. Prípadne môže LPRe sprostredkovať členstvo pre niekoho, o kom viete,  že by ho to potešilo. Už teraz v decembri mu pošleme domov do schránky najnovší bulletin, a potom vždy v júni a v decembri pred Vianocami. 

Ak ste zvedaví, tu je výňatok z úvodníka, ktorý bude v plnom znení uverejnený v najnovšom Informačnom bulletine  2/2021. Vyberáme: 

Keď sa dostaneme k tomu „kam“ smeruje náš život, budeme vedieť „prečo“…

Najčastejšími témami v tejto dobe pri konverzácii medzi dvoma neznámymi ľuďmi sú vraj korona vírus, vakcinácia alebo covid. Zvyčajne to bývalo počasie. Na tom by nebolo nič zlé, len keby práve tieto témy ľudí tak strašne nepolarizovali.

Na ľuďoch si vážim, keď sú k sebe prirodzene slušní a pozorní. Nemusia so všetkým súhlasiť, čo hovorí ich oponent. Poteším sa, keď napriek rozdielnym názorom na niektoré otázky ľudia vedia spolu komunikovať a hľadajú skôr to, čo ich spája a nie to, čo ich rozdeľuje. V ktoromkoľvek vzťahu nájdeme len to, čo do neho sami vložíme. To platí všeobecne. Čokoľvek sa nám deje v živote, skúsme sa nezaoberať otázkou „prečo“, ale radšej uvažujme viac nad cieľom – teda „kam“ smerujeme.

Opäť je tu koniec roka a my sme pre vás pripravili predvianočný a tak trochu bilancujúci Informačný bulletin LPRe SR 2/2021. Napriek všetkému, nebol to až taký zlý rok. Veľa sme sa naučili, mnohí najmä pokore a tiež ovládať nové komunikačné technológie. Vieme sa viac tešiť z maličkostí, krás prírody a rôznych historických pamiatok. Opäť sme objavili, že aj na Slovensku je stále čo obdivovať. Už nepovažujeme za samozrejmosť ani to, že sa môžeme stretávať s rodinou a priateľmi.

Rok 2021 priniesol veľa starostí, bolesti a strát, ale odhalil aj nové možnosti, ako sa dostať z ťažkých, až neriešiteľných situácií. Máme viac skúseností z prežitých núdzových stavov a lockdownov. Našťastie, máme viac odborných a overených informácií. Objavujú sa nové terapie a aj poznanie, že s korona vírusom sa budeme musieť naučiť žiť. Bude tu s nami možno dlhšie, ako si vieme dnes predstaviť. A možno ani nie?!

V Lige sme našli spôsob, aby sme boli s vami v spojení. Vybudovali sme ďalší životaschopný vzdelávací projekt, ktorý už všetci poznáme pod názvom Univerzita Reumy

…zrealizovali sme prieskum medzi členmi LPRe SR a pacientmi s RA „Reumatoidná artritída a ja“ o dôležitosti komunikácie.

Asociácia na ochranu práv pacientov … za osobnej účasti ministra zdravotníctva ocenili nominantky Ligy proti reumatizmu uspeli: titul „Môj lekár“ získala reumatologička MUDr. Dagmar Mičeková, PhD. a cenou „Moja sestra“ boli ocenené naše dve nominantky: Mgr. Silvia Gallo Lišková, fyzioterapeutka a PhDr. Monika Nováková, sestra. ….

Do pozornosti vám dávame dva rozhovory. Prvý nám poskytla Miriam z Klubu Kĺbik. Druhý rozhovor je v rámci rubriky Opýtali sme sa… s doc. MUDr. Tomášom Dallosom, ktorý je pediater a detský reumatológ.

Článkov a správ sa nám v bulletine nazbieralo oveľa viac, ako môžeme spomenúť tu v úvodníku. Je len na vás, čo si pod stromčekom a vo vianočnej atmosfére vyberiete.

Milí naši čitatelia, prajeme vám príjemné vianočné sviatky a v novom roku 2022 veľa zdravia, šťastia, viac porozumenia medzi ľuďmi a z dobrého to najlepšie, aby vaše „kam“ malo len pekné a dobré dôvody “prečo“.

J&redakcia IB

—————
Téma: Zaujímavosti

Ďalšie články

Aké sú benefity Nordic Walkingu? Liga proti reumatizmu realizuje prieskum.  
Nastavenie liečby pri ankylozujúcej spondylitíde nie je vec náhodnej voľby. Každá liečba prináša okrem benefitov aj istú dávku rizika. Podľa štandardných terapeutických postupov musí klasická liečba farmakologikami predchádzať biologickej liečbe, ktorá sa aplikuje vtedy, keď...
Šport je Jonášov život a choroba ho nezlomila