> Za registráciu áut zaplatia postihnutí menej
Za registráciu áut zaplatia postihnutí menej

Vyšší poplatok pri zápise do policajnej evidencie bude musieť od 1. októbra platiť každý majiteľ vozidla s výkonom vyšším ako 80 kW. Kto bude mať výnimku?
Postihnutí: Dostanú úľavu.
Do hranice 80 kW sa platí registračný poplatok 33 eur. Pri výkone 81 kW a viac sa platí 167 až 2 997 eur. Týka sa to kategórií L, M1 a N1 – teda motoriek, štvorkoliek, vozidiel pre vodiča a 8 cestujúcich a vozidiel na prepravu nákladu s hmotnosťou do 3 500 kg.
Pri poslednej kategórii N1 majú výnimku vozidlá, ktoré majú nanajvýš tri miesta na sedenie. Sú to živnostníkmi najčastejšie používané dodávky. Za tie sa platí 33 eur bez ohľadu na výkon motora. Výnimku majú aj elektromobily. Pri nich sa tiež platí 33 eur bez ohľadu na výkon.

Od registračného poplatku sú úplne oslobodené vozidlá, na ktorých kúpu bol použitý príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Ich držitelia neplatia pri zápise nič. Ak vozidlo príde zapísať držiteľ preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a na kúpu nedostal príspevok, dostane zľavu vo výške 50 percent. Zníženie poplatku však môže byť nanajvýš o 100 eur.

Daň za auto každý rok?
Po zvýšení registračných poplatkov za niektoré typy áut možno budeme platiť za autá každoročne. Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií totiž prezentoval možnosť zavedenia progresívnej tzv. cirkulačnej dane, ktorá by sa uhrádzala každoročne v rozpätí od 10 do 539 eur podľa výkonu motora.
Do štátnej kasy to má priniesť okolo 65 miliónov eur – vybratých od ľudí. Minister financií Peter Kažimír odmietol plošné zavedenie cirkulačnej dane pre všetkých obyvateľov. Jej zavedenie pre vybrané typy áut však nevylúčil.

Zdroj: http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/za-registraciu-aut-zaplatia-postihnuti-menej.html

Pripravila: Z.Ž

Ďalšie články

V utorok 20. apríla 2021 o 17.00 hod. Vás pozývame do Univerzity Reumy na vzdelávací webinár s názvom: "Čo je koučing pre zdravie a ako vám môže pomôcť"
Pri odporúčaní užívania liekov je potrebné rešpektovať aktuálne odborné poznatky
JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) znamená detská idiopatická artritída.