> Život exota (10)
Život exota (10)

Pokusný králik

Posledné týždne sa von veľmi nedostanem, tak si užívam jesenné slnečné lúče aspoň pohľadom z okna. Ujo Sjögren sa zobudil a trošku začal štrajkovať, a tak sme sa s pani doktorkou zhodli, že mu treba dať priestor na upokojenie. Dať mu šancu, aby sa znova uspal, pokiaľ možno sám, bez nasadenia chemickej liečby. Moja pani doktorka je múdra žena. Vie, že mňa donútiť k naozaj poctivému odpočinku nie je jednoduché, a tak mi vypísala péenku a zatrhla vychádzky.

Uf, zavretá doma, bez možnosti vychádzok – nič pre mňa. Ale pani doktorka má pravdu. V mojom prípade treba urobiť všetko pre to, aby sa podarilo Sjögrena upokojiť alternatívnymi prostriedkami (fyzický a psychický odpočinok, odbúranie stresu, dostatok spánku, vitamíny…). Ono, aj chemická liečba by zvládla dostať Sjögrena pod kontrolu, ale moje chabé trávenie by to ťažko nieslo. Takže sa snažím posledné týždne poctivo odpočívať, relaxovať.

Okrem odpočinku trávim tento čas aj robením pokusov. Nie len pre svoje okolie, ale aj pre lekárov som tak trochu exot. Napríklad na očnom si zo mňa urobili testovaciu vzorku (samozrejme s mojím súhlasom). Keď majú nejaké nové umelé slzy, posunú mi ich na vyskúšanie. Keď už musím žiť s takými divnými diagnózami, nech tá moja námaha má aj nejaký efekt pre ostatných pacientov. Okrem toho, testovať očné kvapky nie je zase až také náročné. Ak mi nesadnú, prinajhoršom sa mi zhorší pálenie a bolesť očí.

Horšie je to s testovaním liekov, ktoré prechádzajú tráviacim traktom. Moje trávenie je akési podivné, len tak hocičo mu nesadne. Väčšina liekov skončí v „koši“, lebo ich odmietne akceptovať. Tu sa už o dosť ťažšie rozhoduje, či sa do nejakého pokusu pustím alebo nie. Nie je práve jednoduché dať do seba nejakú tabletku s vedomím, že môžu prísť nevoľnosti, bolesti brucha alebo iné nepríjemné veci… Asi pred týždňom som zase dostala ponuku skúsiť jeden liek. Tentoraz to dokonca malo byť na zlepšenie stavu trávenia. Vraj, pri podobných diagnózach majú liek už overený a je predpoklad, že by mohol fungovať aj pri tej mojej. Len to zatiaľ na nikom neskúšali. Chvíľu som premýšľala, či odmietnuť alebo sa pustiť do boja, ale potom si hovorím: skúsim. Veď, keď to u podobných ochorení funguje, snáď to zaberie aj u mňa a konečne mi bude lepšie. Pozitívne účinky vyzerali veľmi dobre a zoznam vedľajších účinkov bol veľmi stručný: v ojedinelých prípadoch nevoľnosti alebo črevné problémy. Bežne býva zoznam vedľajších účinkov minimálne na pol strany a s upozornením, že sú veľmi časté. Tak som sa teda pustila do pokusu, no žiaľ, po pár dňoch to dopadlo presne tak, ako písali v príbalovom letáku: nevoľnosti a bolesti brucha. Že ja musím byť vždy ten ojedinelý prípad?!? Takže, na najbližšej kontrole môžem pani doktorke oznámiť, že pri mojej kombinácii diagnóz tento liek nefunguje. Škoda. 🙁 No nič, aspoň bude mať pani doktorka info, ak sa jej v ordinácii objaví podobný exot, ako som ja.

Keď sa to tak vezme, ja vlastne ani nemám inú možnosť, ako robiť na sebe stále nejaké pokusy. A nemám na mysli len nové výdobytky vedy. Pre mňa je veľkou neznámou aj hociktorý obyčajný, roky používaný liek. Aj obyčajná vitamínová tabletka mi môže narobiť poriadne problémy. Mám kombináciu rôznych, nie celkom preskúmaných diagnóz a lekári sú z toho trochu zmätení. Keď sa snažím riešiť veci z hľadiska Sjögrena, tak mi povedia: „No viete, keď vy máte pri tom aj histamínovú intoleranciu a kopu ďalších vecí, tak mi ani presne nevieme, čo sa vo vašom tele odohráva a čo s čím súvisí.“ A keď sa pokúsim hľadať riešenie zo strany histamínovej intolerancie, tak si vypočujem podobnú vetu: „No viete, keď vy máte pri tom aj Sjögrenov syndróm a kopu ďalších vecí, tak mi ani presne nevieme, čo sa vo vašom tele odohráva a čo s čím súvisí.“ Väčšinou moje návštevy u lekárov končia tým, že mi nemajú čo ponúknuť alebo mi ponúknu nejaký pokus. A takto si ja posledné roky žijem…

No, dosť bolo zamýšľania sa nad životom. Teraz hlavne dúfam, že môj odpočinok prinesie očakávané výsledky. Aj keď, u mňa nikdy nič nie je isté, nech to vyzerá akokoľvek pravdepodobne alebo logicky. Takže si nerobím dopredu žiadne ilúzie ani plány… Pekne si počkám na výsledky z krvi a potom sa uvidí. Nebudem nič predbiehať. Idem si radšej zobrať nejakú dobrú knihu alebo si sadnúť na chvíľu ku klavíru. Alebo si pôjdem odreagovať hlavu pri takých prozaických činnostiach, ako je umývanie riadu či žehlenie prádla…

Tak sa zatiaľ majte ako najlepšie sa dá a nezabúdajte: dostatočný odpočinok, redukovanie stresu a kvalitný spánok sú dôležitou súčasťou akejkoľvek liečby.

joni
(foto: joni)

—————
« Život exota (11) / Život exota (9) »

Téma: Život exota

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pani Ivanke, krásnej mladej žene, trvalo sedem rokov, kým sa vyrovnala so skutočnosťou, že ochorela na reumatoidnú artritídu a prestala sa ľutovať. Ako to máte Vy?
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.
Krištáľové krídlo ocení významné osobnosti aj v roku 2024. Medzi nominovanými za Filantropiu je aj naša predsedníčka LPRe SR Jana Dobšovičová Černáková, prezidentka AOPP Mária Lévyová a do tretice je nominovaná aj pani Alexandra Hovancová.