> Cestovanie s Bechterevom
Cestovanie s Bechterevom

Aj keď sú už leto a letné prázdniny za nami, stále je možnosť robiť si krátke výlety, alebo jesenné túry do hôr, aby sme načerpali novú, pozitívnu energiu. Niekto možno uprednostňuje dovolenku mimo hlavnej sezóny. Každopádne pri balení na cesty  pri ochorení Morbus Bechterev je potrebné byť ešte dôslednejší a nezabúdať na dôležité rady a odporúčania. Podľa toho na akú cestu sa chcete vybrať, je vhodné sa poradiť aj s vašim ošetrujúcim lekárom, pretože niektoré exotické destinácie si vyžadujú aj povinné očkovania, a preto je dôležité vedieť, či sú vhodné popri vašej liečbe.

Môže ovplyvniť klíma v prázdninovej destinácii vašu chorobu? Čo je potrebné vziať do úvahy pri balení liekov? Aké očkovania sú vhodné? V nasledujúcom texte odpovedáme na niekoľko dôležitých otázok týkajúcich sa cestovania so zápalovým reumatickým ochorením.

Hory alebo more?

Suché a teplé podnebie stredomorského pobrežia je všeobecne prospešné pre mnoho ľudí s reumatickými ochoreniami. Zvlášť vhodné sú tu príjemné, stabilné poveternostné podmienky na jar a na jeseň, keď nie sú príliš silné horúčavy. Zvlášť na jeseň ponúka dovolenka v teplých pobrežných oblastiach príležitosť uniknúť pred mokrým a chladným počasím na Slovensku. To môže byť dobré nielen pre kĺby, ale aj pre vašu myseľ.

Nízke pohorie – 400 až 700 metrov nad morom – je však vhodné aj pre ľudí so zápalovým reumatickým ochorením. Malé teplotné rozdiely a dokonca aj nízka vlhkosť vzduchu môžu mať pozitívny vplyv na vašu celkovú pohodu. Možnosti cestovania sú rôzne.

Kamkoľvek sa vyberiete na cesty je dôležité, aby ste si vopred zistili, aká je miestna zdravotná starostlivosť, aby ste v prípade vzplanutia zápalu mohli dostať najlepšiu možnú lekársku pomoc. Priebeh vašej choroby tiež hrá dôležitú úlohu pri plánovaní cesty. Ak je v tom čase Bechterevova choroba aktívna, môže byť lepšie vzdať sa cesty na dlhé vzdialenosti alebo odložiť dovolenku.

Auto, vlak alebo lietadlo?

Najlepšie je cestovať tak, aby ste mali čo najmenej stresov. V tomto smere môže hrať dôležitú úlohu aj výber dopravného prostriedku. Pri reumatickom ochorení je dôležité zaistiť dostatok voľnosti pohybu počas cesty. Ak ste dlho pripútaní k sedadlu, môže to byť nepríjemné. Kufor majte s kolieskami, alebo použite vozík, aby ste mohli svoju batožinu ľahkým spôsobom prepravovať, a tak nezaťažovať kĺby.

Škála ponúkaného cestovného poistenia je široká a pokrýva takmer všetky možnosti, ktoré by vám mohli pokaziť dovolenku. Sami sa však musíte rozhodnúť, či má cestovné poistenie zmysel, a ak áno, ktoré. Uistite sa, že svoje nároky môžete uplatniť, aj keď poistná udalosť súvisí s vašou Bechterevovou chorobou. Často je to vylúčené. Rovnako je vhodné získať pred začatím poistenia potvrdenie od lekára, že vám zdravotný stav umožňuje cestovať a neočakáva sa, že by sa váš zdravotný stav počas cestovania zhoršil.

V každom prípade by ste na dovolenke mali mať krytie zdravotným poistením. V súvislosti s plánovaním cesty zistite, či je vaše slovenské zdravotné poistenie účinné aj v krajine cesty a na celé cestovné obdobie. Ale aj keď je základná lekárska starostlivosť v prázdninovej krajine krytá zdravotným poistením, cestovné zdravotné poistenie pre doplnkové služby – napríklad z medicínsky potrebného repatriačného pobytu do vašej domovskej krajiny – môže byť užitočné.

Lieky v príručnej batožine alebo v kufri?

Pacienti s ankylozujúcou spondylitídou by na cestách mali mať všetky lieky vždy v príručnej batožine. Nezabudnite si zbaliť aj dostatočné rezervy, aby ste mohli preklenúť prípadné zdržania. Ak plánujete let, pri liekoch vo forme tabliet nebývajú žiadne obmedzenia na prevoz. Výnimka sa môže vzťahovať v prípade silných liekov proti bolesti patriacich do skupiny opioidov, pre ktoré je do niektorých krajín potrebné lekárske osvedčenie.

Ak máte so sebou injekčné pomôcky alebo perá alebo striekačky, pri leteckej ceste je potrebné špeciálne plánovanie. Presné pokyny, ako je možné niečo prepravovať, sa môžu líšiť v závislosti od leteckej spoločnosti. Je preto dôležité, aby ste sa včas opýtali, čo je potrebné zvážiť. Informujte sa o aktuálne platných bezpečnostných predpisoch na nosenie tekutín so sebou. Tak sa môžete vyhnúť prekvapeniam na bezpečnostnom kontrolnom bode.

Lieky, ktoré vyžadujú chladenie, ako napríklad biologické, sa najlepšie prepravujú v chladiacej taške v príručnej batožine. Lekársky certifikát, v ktorom sa uvádza, že potrebujete lieky, môže zabrániť nedorozumeniam pri colných a bezpečnostných kontrolách. Nechajte si od lekára vystaviť osvedčenie – najlepšie v angličtine a podľa možnosti v jazyku dovolenkovej destinácie, ktoré potvrdzuje, že potrebujete lieky a príslušenstvo, ktoré si beriete so sebou. Ak je potrebné trvalé ochladenie lieku, musí to byť tiež uvedené v osvedčení.

Všetko závisí od vakcíny

Pred cestou na dovolenku by ste sa mali včas dozvedieť o očkovacej ochrane odporúčanej pre krajinu cesty – obzvlášť v prípade exotickejších cestovateľských destinácií. Aktuálne je všade povinné sa preukázať platným očkovaním proti covidu-19, alebo aktuálnym PCR testom. Okrem toho by ste mali skontrolovať, či by sa malo osviežiť odporúčané štandardné očkovanie proti tetanu a záškrtu alebo čiernemu kašľu. Pri reumatických ochoreniach môže samotná choroba alebo používanie určitých liekov viesť k zvýšenej náchylnosti na infekcie. Očkovanie môže byť preto nápomocné.

Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú váš imunitný systém (takzvané imunosupresíva alebo biologiká), typ vakcíny je dôležitý – živé vakcíny by sa spravidla nemali používať. Diskutujte s ošetrujúcim lekárom, ktoré očkovania majú pre vás zmysel.

—————
Téma: Newsletter Klubu Bechterevikov I Newsletter KBch 2021

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Pracovné stretnutie zástupcov AOPP s členmi Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo
Pozývame vás na webinár Compliance pacienta a vplyv na pacientmi reportované výsledky, ktorý pripravujeme na piatok 26. apríla o 17.00 hod. Bude to online vysielanie prvej Univerzity Reumy v roku 2024.
Na pozvanie poslancov Európskeho parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Jozefa Mihála sa aj zástupkyne LPRe SR zúčastnili v Bratislave a v Košiciach na konferencii s názvom Rovnaké postavenie ľudí so zdravotným postihnutím v krajinách Európskej únie – európske preukazy. Už...