> Čo všetko sa nám podarilo na SDR 2022?
Čo všetko sa nám podarilo na SDR 2022?

Liga proti reumatizmu na Slovensku ku Svetovému dňu reumatizmu 2022 pripravila bohatý program.

V dňoch 14. – 16.10.2022 sa uskutočnil v Piešťanoch v hoteli Magnólia 2. Motivačno-vzdelávací kurz. Možnosť zúčastniť sa mali zástupcovia zo všetkých 15 miestnych pobočiek a 5 klubov LPRe na Slovensku.

Piatkové popoludnie bolo vyhradené odborným prednáškam. V úvode sa účastníkom prihovorila predsedníčka Jana Dobšovičová Černáková, ktorá predstavila trojdňový program 2. M-VK a SDR 2022.

Prvou medicínskou prednáškou bola Psoriatická choroba, o ktorej pútavo hovorila MUDr. Helena Raffayová. Prednášku obohatila aj o množstvo fotiek a prehľadných tabuliek, kde sme mali možnosť získať informácie o tom, ako sa choroba prejavuje a hlavne ako sa dá liečiť, resp. dostať do remisie. O tom, že prednáška zaujala, svedčí aj fakt, že na jej konci smerovalo na pani doktorku množstvo otázok od poslucháčov. Ona trpezlivo odpovedala.

Pokračovali sme prednáškou MUDr. Soni Žlnayovej o Ankylozujúcej spondylitíde a komorbiditách. Pani doktorka veľmi odborne popísala vznik a priebeh ochorenia a hlavne spôsob liečby tejto choroby.

V rámci prednáškového popoludnia boli po prvýkrát prezentované výsledky prieskumu o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu pre ľudí s reumatickými ochoreniami. S prezentáciou výsledkov nám pomohli Katarína Stankovianska a Barbora Slosarová z agentúry 2muse.

Edukačnú časť programu podporili Asociácia na ochranu práv pacientov, agentúra 2muse a Novartis.

Prednášajúcim a partnerom podujatia ďakujeme za podporu a pomoc.

V rámci prednáškového popoludnia predstavila odborné prednášky aj výsledky prieskumu o zdravotných benefitoch Nordic Walkingu.

Uviedli sme do života dve nové publikácie Zborník KROK 2020 – 2021.

Rozhovory o reume s…. je zbierka rozhovorov, ktorá by mohla okrem iného inšpirovať medikov a mladých lekárov, aby si reumatológiu vybrali ako svoj budúci odbor. 

Je každodennou realitou, že reumatologických ambulancií v regiónoch ubúda z dôvodu generačnej výmeny, resp. nedostatku mladých reumatológov. Čakacia doba u reumatológa sa predlžuje z 3 až na 6 mesiacov. Sú regióny, kde je to aj dlhšie, alebo reumatologická ambulancia je dlhodobo zatvorená. Prečo je to tak? Má to viacero dôvodov, ale aj keby sme časom vyriešili systémové nedostatky v zdravotníctve, noví reumatológovia sa musia na svoju profesiu pripravovať dlhé roky. Už teraz je neskoro, ale kedy to môžeme zmeniť, ak nie teraz a začať hneď. Aj preto  pacienti s reumatickými ochoreniami prichádzajú s iniciatívou: „Oslov a inšpiruj medika, aby si mal na staré kolená svojho reumatológa!“ Je to reakcia na akútny a zvlášť výhľadový nedostatok špecialistov – reumatológov na Slovensku. Veď všetci máme vo svojom bližšom či širšom okolí študentov medicíny – medikov alebo absolventov s práve dokončeným medicínskym vzdelaním. Chceme sa ich pýtať, kam sa chystajú a inšpirovať ich, aby zostali doma na Slovensku a vybrali si reumatológiu. Minimálne ich chceme, informovať aby vedeli, že reumatológia je zaujímavý a progresívne sa vyvíjajúci medicínsky odbor. Ak sa nám takto podarí osloviť a inšpirovať aspoň pár budúcich reumatológov, bude to úspech.

Ako inšpiráciu pre medikov by mohli byť aj vyjadrenia špičkových reumatológov, ktorí nám v knižke Rozhovory o reume s… opísali, čo ich inšpirovalo a ako svoje rozhodnutie hodnotia s odstupom dlhých rokov.

V sobotu 15.októbra sme zorganizovali praktickú hodinu jogovej terapie pre reumatikov na stoličke so Silviou Bobockou.

Popoludní v Hoteli Magnólia a jeho okolí sa uskutočnilo Celoslovenské stretnutie REUMAwalkerov “Pohnime sa s reumou!” 2022 s Luciou Okoličányovou.

Športové popoludnie sme venovali pocte nášmu spolupacientovi – memoriál Miroslava Chebana.

Následne sme vyhlásili výsledky súťaže KROK a udelili Novinársku poctu KROK 2021 za účasti novinárov a hostí.

Okrem iného sme uviedli do života dve publikácie Zborník KROK 2020 – 2021 a novú publikáciu Rozhovory o reume s….

V Slovenskom rozhlase na okruhoch Rádio Regina Západ, Stred a Východ od 10. – 16. okt. boli niekoľkokrát denne odvysielané zvukové spoty „Reuma bolí…“ V neposlednom rade prebiehala mediálna kampaň (články, reportáže a rozhovory).

Zvlášť sme pyšní na sériu reportáží Pohyb je život, ktoré priamo ma mieste s účastníkmi 2.M-VK v Piešťanoch nahrala pani Janka Bleyová: https://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/serial-radia-regina-zapad/305864/pohyb-je-zivot

Svetový deň reumatizmu 2022 a Celoslovenské stretnutie REUMAwalkerov podporil vlastnou účasťou aj primátor Piešťan Mgr. Peter Jančovič, PhD. 

autor fotografií: Patrik Ratajský

————–
Téma: Svetový deň reumatizmu 

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Reumatologicko-rehabilitačné centrum, spol. s r.o. Hlohovec pod záštitou SLK  Vás pozývajú na KURZ – XVII. ročník OSTEOPORÓZA – KOMPLEX LIEČBY – KINEZIOTERAPIA A PROBLEMATIKA PANVOVÉHO DNA (komplex prednášok o osteoporóze, nácvik cvičenia svalstva...
Volám sa Lucia Hľadajová, mám 29 rokov a pochádzam z malebnej dedinky Michalová, ktorá leží v náručí Nízkych Tatier.