> Pocity z Popradu 2022
Pocity z Popradu 2022

POCITOVNÍK

z Rekondično-integračného pobytu Klubu Kĺbik 2022 v Aquacity Poprad (15.-20.7.2022)

V júli sme pripravili ďalší Rekondično-integračný pobyt Klubu Kĺbik, na ktorom bolo 30 účastníkov a z toho 16 detí. Súčasťou programu bolo kúpanie a plávanie. Moderné možnosti komunikácie sme využili už pred nástupom na pobyt, keď sme si dali online stretnutie. Tu sme sa konečne videli. Prepojili sme sa cez chat na aplikácii a toto nám pomáhalo počas celého pobytu. Prakticky aj po návrate domov. Sme tak stále v kontakte. Dobrý pocit nadčasovosti.


Rekondično-integračný pobyt Klubu Kĺbik 2022 sme zahájili tradičnou oslavou narodenín maskotov Remíka a Remky. Tu sa objavil silný pocit tradičnosti aj nedočkavosti. O tom všetkom píšu nižšie rodičia aj deti, ktorí sa nášho pobytu zúčastnili. Tieto POCITOVNÍKY z R-i pobytov už majú dlhú tradíciu a ja sa teším, že aj tohtoročná partia si našla čas a opísali svoje pocity či zážitky. Vďaka VÁM!

Budem sa teda držať názvu tejto rubriky a viac sa zameriam práve na moje pocity, keďže som už tak trošku „chodiaci pamätník medzi reumatikmi“. Prvého R-i pobytu som sa zúčastnila už v roku 1996. Tu ma chytá nostalgia. Odvtedy sa veľa zmenilo. Doba aj medicína v reumatológii pokročili. Najmladšia generácia reumatikov už riešia trošku iné problémy, ako my vtedy. Sú na tom našťastie inak, ako my kedysi. Tu ma napĺňa pocit obdivu a vďačnosti k vede a odborníkom v reumatológii. No to neznamená, že to pacienti majú ľahšie. Detí s JIA akoby pribúdalo. Znižuje sa ich vek a možno je iba lepšia diagnostika. Vďační sme hlavne za to, že liečba reumatických ochorení sa za ostatných 20 rokov veľmi zmenila – našťastie k lepšiemu. Deti majú lepšiu perspektívu na plnohodnotný život a porovnateľnú kvalitu života, aj keď to asi budú mať vždy o čosi ťažšie, ako ich rovesníci.   

Môj hlavný a najväčší pocit je, že napriek rôznym miestam odkiaľ pochádzame a veku malých pacientov, máme veľa spoločného. Práve to je tá neopísateľná sila, ktorá nás spája. Robí z nás nerozlučných priateľov, a ako mnohí napísali, aj akousi novou rodinu.  

Nemusíme komplikovane a dlho vysvetľovať, čo nás najviac bolí, trápi a stresuje. Stačí jemne naznačiť a ten druhý už vie o čo ide. Práve pri rozhovoroch s rodičmi vznikal vzácny súzvuk, pochopenie a hlavne pocit úľava, že konečne niekto vie a chápe o čom je reč. Prišlo na slzy, aj úľavu s úsmevom. Prvé náznaky uzdravenia prichádzajú, keď vieme dať tú bolesť zo seba von, a následne si dokážeme urobiť zo seba žart. Spoločne sa zasmiať na vlastnej „biede“. S reumou by nemal byť nikto sám.


Každý deň sme stručnou správou a aktuálnymi fotografiami pozdravili na sociálnej sieti všetkých našich kamarátov Kĺbikárov, ktorí neboli na pobyte s nami. Mama Marta nám napísala: „Myslíme na vás, máte to parádne, až nám je ľúto, že sme nešli s vami. Bozkávame vás.“ ???? Tu ma napĺňa pocit spokojnosti, že máme takéto moderné zariadenia a aj keď nie sme na jednom mieste, sme tak trochu spolu.

Vždy v pondelok sme mali vo zvyku na našich pobytoch stretnutie s detskými reumatológmi. Teraz sme sprostredkovane „besedovali“ s detskými reumatológom doc. MUDr. Dallosom, keď sme si pripomenuli jeho vystúpenie v Univerzite Reumy #17 cez link:  https://www.mojareuma.sk/pozvanka-univerzita-reumy-17/. Je to pocit víťazstva nad modernou technikou.

Pocit zadosťučinenia som mala každý večer, keď sa rodičia ujali iniciatívy a pripravili vždy pre všetky deti, napriek ich vekovému spektru, pekný program. Tieto naše deti sú na nerozoznanie od iných. Dnes už reumatik nemusí byť poznačený vonkajšími prejavmi reumy s deformáciami. To poteší najviac. V názve Rekondično-integračný pobyt máme slovíčko „integračný“. Jeho význam je široký, ale tu u nás je to aj o tom, že zapájame a prepájame malých a veľkých, ale aj zdravé a choré deti. Tie „zdravé“ sú súrodenci malých reumatikov, ktorí si môžu vyskúšať všetko, ako ich braček či sestra. Doma ich väčšinou poznajú ako tie „iné deti s reumou“. Tu na pobyte ich majú možnosť vidieť, ako rovnako šikovné a zručné deti. Tu prichádza opakovane pocit zadosťučinenia a hrdosti. Všetci sme si rovní a integrujeme sa bezbolestne.  

Všetky deti sú úžasné a mňa zaplavuje pocit hrdosti a pýchy, keď sa dokážu prejaviť a dosiahnuť svoje sny napriek reume. Napríklad Esterka je AQUABELLA a špeciálne pre Klub Kĺbik si pripravila sólo vystúpenie vo veľkom bazéne. Najviac hrdí boli a sú jej ocko a mamka.


Esterka, prajeme Ti veľa ďalších úspechov! ????Pocit inšpiratívnosti a motivácie pre iné deti aj rodičov. Vždy je možné nájsť šport alebo aktivitu, ktorá bude vyhovovať aj dieťaťu s reumou.

A prišla rozlúčka a s ňou pocit smútku aj úľavy, že sa opäť podarilo zorganizovať ten naj pobyt. Potrebovali sme sa ešte stretnúť na skutočnú rozlúčkovú rozlúčku v priestoroch pred recepciou, kde sme sa stretávali každý večer. Povedať si aj to ťažko vysloviteľné, vystískať sa a podať ruku na rozlúčku. Tu prišiel zase ten silný pocit spolupatričnosti, priateľstva a lásky. Deti navrhli, aby sme R-i pobyt predĺžili vždy aspoň o jeden deň, ideálne na celé prázdniny. Budúci rekondičný pobyt by podľa nich mal trvať celý rok. To asi hovorí za všetko. Bol to až pocit nenasýtenosti. Bolo nám opäť fantasticky a už teraz sa tešíme na najbližšie online alebo aj živé stretnutie Kĺbikárov.

Ďakujeme všetkým, ktorí ”svojou troškou” prispeli k tomu, aby sme sa dostali až sem. Moje veľké ĎAKUJEM patrí Dajke! Cítim pocit vďaky a nerozlučného priateľstva.

Vaša Janka DCDajka, Timka, Lili a Abigail:

Ostatné dva roky nám protipandemické opatrenia v súvislosti s koronavírusom nedovolili uskutočniť rekondično-integračný pobyt Klubu Kĺbik, aj keď vždy bol pokus o jeho zorganizovanie. Tento rok sa to všetko konečne podarilo. Moje pocity z pobytu sú skvelé. Zišla sa tu skupinka pomerne mladých rodičov s deťmi, ktorí sa pred pobytom nepoznali (až na tri rodiny, ktoré už s nami pobyt absolvovali.). Dokázali si hneď porozumieť, nájsť k sebe cestu a nadviazať priateľské vzťahy. Preto sa pobyt od začiatku do konca niesol v milej a priateľskej atmosfére. Pobyt absolvovalo 16 detí, zväčša vo veku od 2 do 11 rokov. Najmladší účastník bol Karolko, on mal v tom čase 2 mesiace, ale zvládal to statočne. Nikdy sme ho nepočul plakať. Najstaršia účastníčka, už viac ako animátorka Timka mala 15 rokov.

V piatok 15.7.2022, kedy začínal náš pobyt, sme sa poponáhľali s ubytovaním, aby sme si užili blahodarné účinky minerálnej vody v Aquacity Poprad. Prezreli sme si celý areál, v ktorom sa nachádza 13 vnútorných a vonkajších bazénov. Boli sme nimi nadšení. Program r-i pobytu sme vystavali tak, že každý z nás si mohol počas dňa užiť slnko a bazény koľko sa mu páčilo a ako mu to dovolilo zdravie. Deti sa vždy pri bazénoch pohybovali v sprievode rodičov. Každý deň počas pobytu a vždy po večeri, sme sa stretli s celou skupinkou účastníkov, aby sme postupne plnili úlohy a aktivity vytýčené v Programe r-ip.

Prvý deň po vzájomnom zoznámení sa a krátkom predstavení každej rodiny nasledovala Výročná členská schôdza Klubu Kĺbik. Zlatým klincom programu bolo prvý večer – narodeninová oslava Remíka a Remky a všetkých malých Kĺbikárov. Samozrejme, nesmela pri tom chýbať velikánska torta, ktorú nám sponzorovala rodina Kšenzuliakových. Ovocná torta bola chutná a ulahodila deťom aj dospelým. V závere večera bol každý účastník pobytu obdarovaný tričkom s logom r-ip KK.

Druhý večer bola na programe zábava, teda minidisco, kde naše animátorky Timka a Lili predvádzali tance a deti ich pohyby opakovali. Dievčatá mali pohyby starostlivo nacvičené, zábava bola skvelá, do tanca sa zapojili aj niektorí rodičia.

Krásnu slnečnú nedeľu využili účastníci pobytu na výlet do „Vysokých Tatier“. Odviezli sa vláčikom do Starého Smokovca a odtiaľ pokračovali na Hrebienok pozemnou lanovkou. Deti aj dospelí mali príjemný zážitok. Všetci si vychutnali krásu našich prekrásnych slovenských veľhôr.


Po návrate na hotel sa už tešili na detské predstavenie – koncert „Dúhalka“, kde si deti zatancovali a zaspievali spolu s úžasnou speváčkou.


V nedeľu si rodiny Valová a Držiaková pripravili pre deťúrence tvorivé dielničky. Deti si vyrábali náramky z gumičiek, navliekali koráliky a všeličo iné. Do tejto praktickej činnosti sa zapojili aj najmenšie deti. Hotové výrobky darovali rodičom a priateľom.


Zaujímavosťou počas víkendu boli pripravené animácie hosťujúceho hotela. Deti si zaplávali s morskou pannou, tancovali v bazéne na detské piesne, fotili sa s postavičkami z rozprávky Madagaskar, navštívili kútiky tvorivých dielní a všetci dospelí aj deti si mohli zacvičiť v bazénoch Aqua Gym.

Pondelok patril rodinám Lechmanovým, Kšenzuliakovým a Bielovým. Vymysleli si pre nás vedomostnú súťaž, ktorou nás sprevádzala Eliška L. a bola v tom úžasná. Pri odpovediach sme museli trochu rozmýšľať, ale napriek prázdninám to decká dali na výbornú. Po tejto súťaži Martinka B. s deťmi prevádzali rôzne aktivity a súťaže s balónmi, a to teda bola zábava, smiech a kopec srandy. Deti sa poriadne pri tom unavili a tak si oddýchli pri tvorivých dielňach.

Posledný večer sa všetky deti tešili na karneval, ten mali na starosti Vydarení, Valoví a Marhaví. No možno najviac sa tešili na odhaľovanie celotýždennej hry na „Tajného priateľa“. Hra „Tajný priateľ“ beží počas r-ip KK už niekoľko rokov, je to už naša tradícia. Kto ju nepozná, v krátkosti opíšem: v prvý večer si z poskladaných lístkov s menami účastníkov pobytu (tak, aby nikto nevidel meno), vyberie každá osoba lístok a neprezradí to nikomu, koho si vytiahla (samozrejme okrem malých detí, ktorí nevedia čítať … a na tomto pobyte ich bolo teda dosť). Zapamätá si jeho meno a potom dotyčný „Tajnému priateľovi“ preukazuje pozornosť počas celého pobytu malými drobnôstkami, napríklad mu položí malý darček pred dvere a pod., závisí to od kreativity osôb. Na konci pobytu sa so zaviazanými očami odhaľuje „Tajný priateľ“. Pri tejto hre je vždy, od prvého do posledného dňa nesmierne veselo. No a keď sme sa už dozvedeli, kto mal koho za tajného priateľa, tak nasledoval karneval, kde sa nám predviedli starostlivo pripravené deti v maskách. Na parkete sa zišli tri rozkošné Elzy, dva pestré motýle, cyklista Sagan, mladá čarodejnica, mačka Mica, slovenská deva v kroji, prekrásny gepard, krásna Rapunzel, usilovná včielka, usmiaty Mickey Mouse, pestrofarebná havajská tanečnica a futbalista Messi. Všetci si spoločne zatancovali a zabavili sa. Na spestrenie programu si tatko Frederik so Sofinkou pripravili skladanie maxi puzzle, z čoho mali deti veľkú radosť. No a nakoniec prišla odmena v podobe sladkej torty, ktorou nás obdarila rodina Vydarených. V závere večera si všetky odniesli Certifikáty o účasti na R-ip KK a tiež malé pozornosti, o ktoré sa postarala naša úžasná Janka.

V programe r-ip KK bola aj každodenná sociálna terapia so zaujímavým a trefným názvom: „Na kávičke s rodinou…“. Rodičia si vopred dohodli stretnutie a bez obáv sa vyrozprávali o svojom trápení s chorobou – detskou reumou. Túto časť programu si pochvaľovali hlavne rodičia novodiagnostikovaných detí a odchádzali odtiaľ s pocitom úľavy a pozitívneho myslenia.

Na záver vám chcem všetkým poďakovať za skvelé momenty a nádherné chvíle v kruhu priateľov. Boli ste úžasní a tešíme sa na rekondično-integračný pobyt Klubu Kĺbik znova o rok.

Lili:

Bola som rada, že sme sa po dvoch rokoch stretli aj s novými rodinami. Navštívili sme Aquacity Poprad. Zažili sme tam veľa zábavy, na čo budem dlho spomínať. Mohli sme sa ísť pozrieť na krásne Tatry. Spoznala som tam veľmi veľa skvelých ľudí.

Timka:

Ako každý rok, tak aj tento sme sa opäť stretli v rámci rekondičného pobytu KLUB KĹBIK. Prvýkrát sme navštívili niečo úplne iné ako doteraz, a to AquaCity Poprad. Hotel bol veľmi krásny a útulný a všetci sme sa tam cítili super. Ráno sme vstali, čakali nás výborné raňajky, potom sme boli celé dni v bazénoch. Po skvelej večeri sme si užívali spoločné večerné chvíle. Jeden večer sme si spestrili karnevalom, kde prišli krásne masky, od princeznej až po cyklistu. Jeden z týchto dní sme strávili aj v divadle, kde naše detičky potešila detská speváčka „Dúhalka“. Detičkám sa to páčilo a spravili si aj krásne fotky. Potom nás už čakal koniec pobytu, kedy sme sa všetci rozlúčili formou odhaľovania tajného priateľa. Na ďalší deň sme išli domov a veríme že sa opäť stretneme všetci o rok.Monika:

Pred pár mesiacmi som čítala Pocitovník z roku 2019, ktorý ma presvedčil. že sa musíme aj my ň zúčastniť sa takéhoto pobytu. Pozitívne ohlasy boli natoľko presvedčivé, že som ani na minútu neváhala a prihlásila som nás dve s dcérou. Jemné obavy nastali, keď som si uvedomila, že sa to blíži, idem s 2-ročnou dcérkou sama, nakoľko je manžel pracovne mimo SR. On sa preto nemohol zúčastniť pobytu. Obávala som sa, či tam nebudem stratená s cudzími ľuďmi, či sa začleníme, či nám nebude dlho,…

Obavy sa rozplynuli hneď v prvý večer. Veľmi príjemná partia. Rodiny, ktoré sa už poznali z predošlých rokov vnášali medzi ostatných silnú rodinno-priateľskú atmosféru a dobru náladu. Hneď nás prijali medzi seba.

Rozhodnutie, že sa zúčastníme tohto pobyt bolo to najsprávnejšie. Pokojne by tento pobyt mohol trvať ešte aj ďalší týždeň. 🙂 Síce moja dvojročná dcéra bola najmladšia a nevyrovnala sa zapájaním do programu, ako trošku staršie deti, lebo si musela ísť častejšie oddýchnuť a má svoje spánkové potreby.

Každý večer bola pre deti pripravená príjemná „neformálna“ zábava. My sme bohužiaľ odchádzali spinkať vždy ako prvé, ale verím, že v budúcnosti budeme môcť absolvovať aj takéto utužovanie dlhoročných priateľstiev.

Očarila nás hra „Tajný priateľ“. Mala v sebe pôvab prekvapenia a potešenie. Každý deň nás zamestnávalo premýšľanie, aký darček zabalíme a aký si pred dverami nájdeme. Práve ten moment prekvapenia vyčaril vždy úsmev na tvári, nielen deťom. Odhaľovanie tajného priateľa bola skutočne zábava 😉

Najviac mi dali rozhovory a možnosť vypočuť si príbehy ostatných rodín, ktoré majú dieťa s reumatickým ochorením. Odovzdávali sme si takto rady a skúsenosti s liečbou. Práve toto je najviac, čo nám môže dať takéto stretnutia rodičov a zvlášť pobyt , ktorý lieči aj duševne.

Veľké ďakujem patrí teda nie len rodinám, ktoré som mala možnosť spoznať, ale aj Janke a Dajke, ktoré toto celé každý rok organizujú, zosúladia, obetujú svoj čas, úsilie… a robia to na 100% napriek svojim vlastným starostiam a problémom.

Osobitne chcem vyzdvihnúť Jankin čas vyhradený pre rodiny s názvom: „Na kávičke s…“, kde sme rozobrali všetky negatíva, ale i pozitíva ochorenia. Veď sa držíme hesla: „Čo nás nezabije, to nás posilní!“ ?. Dieťa s ochorením dostane akoby dar navyše – zvládať svoje ochorenie s pokorou a silou, ktorá ho drží nad vodou a zvlášť aj samotných rodičov.

Dostala som od Janky veľa cenných rád. A hlavne ma ubezpečila, že moja Ninka je síce dieťa s neľahkým ochorením, no pri dnešných možnostiach liečby a našej snahy, stačí veľmi málo na to, aby žila plnohodnotný život. My s manželom urobíme všetko, aby reuma pre ňu nebola handicap, ktorý by jej mal brániť v spokojnom a vyrovnanom živote. Len treba dodržiavať určité zásady a nepozerať na život z tej tmavšej stránky.Martina:

V októbri roku 2020 nás absolútne nepredvídateľne a neohlásene prekvapila bolesť pravého kolienka, vtedy našej 2-ročnej dcérky. Tým momentom sa začalo roztáčať pomyselné koleso vyšetrení, strachu a beznádeje. Pri hľadaní ďalších ciest, ako sa so situáciou vyrovnať, sme zašli do Piešťan, kde nás pán na vrátnici NÚRCH-u informoval o Klube Kĺbik. Dostala som telefónne číslo, hneď som zobrala telefón a volala. Na druhej strane sa mi ozval, doslova, anjel, menom Janka Dobšovičová Černáková. Viac ako hodinu sme spolu telefonovali a ja som konečne začala mať nádej, nádej, že môže byť lepšie, a že nie sme v tom sami. Ponúkla mi, že každý rok robia rehabilitačno-integračné pobyty pre rodiny, ktoré majú detičky s reumatickým ochorením.

Od tohto momentu som sa nevedela dočkať, kedy na pobyt pôjdeme aj my ako rodina, pretože ochorenie sa netýka len jedného z rodičov, ale postihuje celú rodinu. Tento rok bol pobyt Klubu Kĺbik realizovaný v Hoteli Mountain View pri Aquacity Poprad. Samozrejme, že sme mali pred nástupom trošku obavy, ale tie sa vytratili hneď v prvý večer, keď sme sa stretli. Po privítaní a prvých inštrukciách sme oslávili narodeniny všetkých detí na pobyte a hlavne narodeniny maskotov Klubu Kĺbik – Remíka a Remky. Ďalšie dni program pre detičky tvorila vždy iná skupinka rodín. Mali sme fantastickú minidisco, vyrábali náramky z gumičiek a korálikov, mali super kvíz nielen pre deti, ale aj rodičov, hrali sa s balónikmi, vyškrabkávali si krásne obrázky, či hrali maxi pexeso. Užili si výlet na Hrebienok, mali vystúpenie aquabelly Esterky, dokonca sme boli spolu na koncerte Dúhalky. Vyvrcholením bol parádny karneval. Rodiny si počas dňa užívali vodičku, bazény, tobogány, wellness, slniečko a hlavne jeden druhého. Bolo to fantastických a pre nás veľmi potrebných päť dní.

Čo nám pobyt dal? Hlavne možnosť stretnúť rodiny, ktoré si prechádzajú rovnakým strachom, strachom o dieťa. Spoznanie životných príbehov ich detičiek, ktoré majú reumatické ochorenie, čo bolo pre nás veľmi podnetné, pretože každé dieťa sa nachádza v inej fáze ochorenia a každého cesta je jedinečná. Získali sme prehľad o tom, čo môže byť za horizontom a uvideli sme svoju cestu zreteľnejšie, za čo ďakujeme hlavne Janke a každému jednému rodičovi. Získali sme nové skúsenosti, čo komu pomáha a uľahčuje život. A v neposlednom rade máme nových priateľov a pocit, že keď nastane problém, vieme komu môžeme zavolať.
A čo dodať na záver? Veľké ĎAKUJEME Janka a Dajka, tešíme sa o rok.Gabika, Lucka a Natálka:

Po dvojročnej prestávke v súvislosti s pandémiou koronavírusu a obmedzeniami usporiadať rekondičný pobyt, nás ponuka zúčastniť sa tohtoročného pobytu veľmi potešila. Hlavne moje deti :o) Tento rekondično-integračný pobyt bol pre nás druhým, na ktorom sme sa zúčastnili. Absolvovanie tohto pobytu ma opäť a znovu utvrdilo v tom, že tieto stretnutia dodajú rodičom a deťom strašne veľa dobrého. 

Deti spoznali nových kamarátov a stretli aj známe tváre z predchádzajúceho pobytu. Vytvorili spolu super partiu. Trávili spolu celý čas na pobyte. Opäť som poznala veľmi milých rodičov, s ktorými sme si vzájomne vymieňali informácie ohľadom našich detí. Radili sme si, čo pre naše deti vieme urobiť, aby sme im spríjemnili život a pomohli pri ochoreniach, ktoré majú už v malom a mladom veku.  Niet nad osobné stretnutie a vzájomnú podporu od rodičov. Spoznala som úžasných ľudí s veľkým srdcom a pozitívnou energiou.

Prvý večer v podobe oslavy narodenín Klubu Kĺbik, torta, tričká s logom, spoločná fotka, bol skvelým štartom pobytu. Následne možnosť kúpania, každý deň v termálnej vode v Auqaparku v Poprade, bola skvelá voľba. Večerné programy, ktoré pripravili jednotlivé rodiny, boli milým spestrením programu: karneval, kvízy, maľovanie, robenie náramkov… Mini disco bolo veľmi pekné spríjemnenie pobytu. Spoločne sme si spravili aj výlet vlakom do Smokovca a následne odtiaľ na Hrebienok. Deti mali možnosť sa zúčastniť aj vystúpenia Dúhalky, ktoré organizoval hotel. 

Stretli sme sa veľmi dobrý kolektív rodičov a detí. Z mojej strany nesmierne poďakovanie patrí Janke a Dajke za pozvanie a zorganizovanie tohto pobytu.  Nechcelo sa nám odísť a to bola známka toho, že bolo veľmi dobre. Tak snáď o rok opäť.


Zuzka:

Janka a Dajka, ďakujeme za zorganizovanie pobytu Klubu Kĺbik.
Bez mučenia priznávam, že sme s manželom mali obavy ísť a byť 6 dní s niekým, koho sotva poznáme, resp. vôbec nepoznáme. Napokon vyhrala túžba stretnúť ľudí, vymeniť si skúsenosti o živote s reumou a lepšie spoznať rodiny s podobným „osudom“.

Ty, Jani, si pre mňa ako človek veľkým vzorom. To, ako aj napriek ťažkostiam pristupuješ k životu, aktivitám, to je obdivuhodné. (Práve tu sedím so zapchatým nosom a očami, ako angorák, lebo niečo kvitne a vnútorne nariekam, aký je život pes :-D. Viem, čo je to v porovnaní s reumou(?) ).

Celý pobyt bol pre nás veľmi podnetný, dozvedeli sme sa nové informácie a spoznali skvelých ľudí. Deti sa každý deň tešili na večerný program. Nápad so zaradením tradičnej hry pobytu „Tajný priateľ“ vyšiel úžasne.

V budúcnosti by som prijala, ak by sa opäť naskytla možnosť osobnej konzultácie s reumatológom, resp. ak by boli na pobyte k dispozícii rehabilitačné sestry. No s ohľadom na to, že to bol prvý pobyt po covidovom období, som veľmi rada, že sa ho vôbec podarilo zrealizovať. Verím, že o rok sa všetci spolu (a hádam aj s ďalšími) sa vidíme opäť.

Eliška:

Na pobyte s KLUBOM KĹBIK som sa zabavila nielen ja, ale aj ocko, mamka a sestra Lili. Spoznala som veľa ďalších detí. Hrali sme sa zaujímavé hry pri, ktorých som sa zabavila. Najprv som ísť nechcela, ale bolo dobre, že som nakoniec išla, lebo by som to veľmi oľutovala. Šla by som aj na budúci rok.Táňa:

Reuma si nevyberá. Postihuje ľudí na celom svete, bez ohľadu na pohlavie či vek. Zdraví ľudia si často ani nevedia predstaviť, ako sa cítia pacienti s touto chorobou alebo rodičia, ktorí prebdejú celé noci nad svojimi ratolesťami zvíjajúcimi sa v bolestiach, bez toho, aby im mohli akýmkoľvek spôsobom pomôcť. Spytujú sa sami seba, prečo táto zákerná choroba postihla práve ich alebo ich dieťa. Reuma sprevádza ľudí s touto diagnózou na každom kroku a im neostáva nič iné, ako naučiť sa s ňou žiť a bojovať. V našej rodine postihla reuma nášho syna. Diagnostikovali ho a liečba začala, keď mal rok a pol. Teraz už má 6 rokov.

Zúčastnili sme sa druhého r-i pobytu KK a tým aj našli našu novú reuma rodinu. V Poprade sa konal Rekreačno-integračný pobyt Klubu Kĺbik, ktorý pomáha vyrovnať sa s týmto ochorením rodičom aj deťom. O tom, že napriek zdravotným obmedzeniam si aj títo pacienti dokážu užívať život plnými dúškami, nás presvedčili deti aj dospelí, každú jednu sekundu na pobyte, kde cvičili, plávali, spoločne prešli túru na Hrebienok. Spoločne tvorili, vyrábali, zabávali sa a tancovali. Aspoň na chvíľu každý zabudol na bolesť a starosti, ktoré život s reumou prináša. Spoznali sme nové rodiny. My, čo sme sa už poznali, tešili sme sa, že sa stretneme znovu. Medzi sebou sme si vymieňali nové poznatky, rady a tipy, čo komu zaberá a podporili sa.

Ja pobyt za našu rodinu veľmi odporúčam. Pre nás je to nová rodina, s ktorou túžime byť aspoň 1 týždeň v roku a načerpať silu a odvahu žiť s reumou. Už sa tešíme na ďalšie roky s Kĺbikom. Ďakujeme Klub Kĺbik, za to všetko, čo pre nás a naše rodiny robíte. ♥️Dušana:

Tohtoročný R-i pobyt Klubu Kĺbik bol pre nás neuveriteľne prijemne strávený čas. Okrem toho, že sme stretli nové rodiny, super detičky, utužili sme aj staré priateľstva, ktoré vznikli vďaka predchádzajúcim pobytom KK. Deti boli nadšené z toboganov, bazénov a veľa atrakcií. My rodičia z pohodovej nálady plnej smiechu, rozhovorov, ale aj slzičiek. Úžasná bola celotýždňová hra na Tajného priateľa. Deti sa tešili z každého darčeka pri dverách… Bolo úžasné vidieť, ako sa niektorým deťom zlepšil zdravotný stav a aké boli spokojné. Verím, že o rok sa všetci znovu stretneme.


Frederik:


Hymna Rekondično-integračných pobytov Klubu Kĺbik (aktualizovaná 7/2022):

V Penzióne Hellene, tam sme sa stretli,

po rokoch zase spolu.

Do Piešťan nás všetkých to ťahá,

NÚRCH máme na reumu.

S ňou všetci žijeme,

hlasito spievame,

tú našu partičku radi máme.

Aký si nám veru prekrásny,

pobyt náš každoročný.

Štrbské pleso, tam sme sa stretli,

s Kĺbikom všetci spolu.

Kto chce s reumou dobre nažívať,

Vstúpte do nášho klubu.

S ňou všetci žijeme,

hlasito spievame,

tú našu partičku radi máme.

Aký si nám veru prekrásny,

pobyt náš každoročný.

A potom prišiel, covid škaredý, ktorý nikto nechcel.

Dva roky sme preň pauzu mali, až kým neodišiel,

S ňou všetci žijeme,

hlasito spievame,

tú našu partičku radi máme.

Aký si nám veru prekrásny,

pobyt náš každoročný.

V júli sme išli do aquaparku, hore až pod Tatry.

Spolu sa tu veselo hráme, tak ako sa na deti patrí.

S ňou všetci žijeme,

veselo spievame,

tú našu partičku radi máme.

Aký si nám veru prekrásny,

pobyt náš každoročný.


Správa na webe: www.klubklbik.sk

správa

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby sme s Klubom Kĺbik mohli zorganizovať Rekondično-integračný pobyt KK 2022.  

—————
« Pocitovník 2023 / Pocitovník 2019 »

Téma: Pocitovníky 

Ďalšie články

Reumatické ochorenia patria medzi najrozšírenejšie na svete. Trpí nimi vyše 103 mil. Európanov. Na Slovensku sa odhaduje, že je to 45 – 50 tisíc pacientov. Spomedzi množstva rôznych reumatických diagnóz napr. reumatoidnú artritídu (RA) má až 26-tisíc dospelých ľudí, a každý...
Manifest EULAR 2024 - 2029 vyzýva na koordinovanú európsku reakciu na ochranu občanov z krajín Európy, systémov zdravotnej a sociálnej starostlivosti, ako aj hospodárstva pred vplyvom reumatických a muskuloskeletálnych ochorení (RMO). Manifest predstavia na kongrese EULAR 2024 vo Viedni...
Pani Ivanke, krásnej mladej žene, trvalo sedem rokov, kým sa vyrovnala so skutočnosťou, že ochorela na reumatoidnú artritídu a prestala sa ľutovať. Ako to máte Vy?
Prvé mesiace roka sú aj obdobím príprav a konania výročných členských schôdzí (VČS) v miestnych pobočkách a kluboch LPRe SR.